מה זה קנאביס רפואי? - 0404
מה זה קנאביס רפואי? freepik

מה זה קנאביס רפואי?

הטיפול בקנאביס כאמצעי רפואי מוכר כבר מתרבויות קדומות. באופן כללי, ניתן לקבוע כי עבור מרבית האנשים לקנאביס יש השפעה חיובית עליהם. הכוונה כמובן, לאוכלוסיה הכללית, ללא קשר למחלה או קושי כלשהו.

קנאביס רפואי הינו שימוש בצמח הקנאביס בצורתו הטבעית על חלקיו השונים, או  בחומרים שונים המצויים בצמח ובודדו ממנו על מנת לתת טיפול מתאים.
המינוח קנאביס רפואי מתייחס למתן טיפול זכאים לכך על ידי קבלת רישיון המונפק על ידי משרד הבריאות לפי קריטריונים שנקבעו לכך. משרד הבריאות, באמצעות  יחידת היק"ר (היחידה לקנאביס רפואי) הגדיר מהם אותם מצבים בריאותיים או מחלות, אשר במתן טיפול בקנאביס רפואי ישנו סיכוי טוב שמצבו של המטופל ישתפר בעזרת הטיפול.

מי זכאי לקנאביס רפואי?
טיפול באמצעות קנאביס רפואי מצריך המלצה מרופא וקבלת רישיון לטיפול זה. משרד הבריאות בישראל הגדיר את המחלות והמצבים הרפואיים בהם טיפול בקנאביס רפואי יהיה יעיל, ועל הגדרה זו מתבססים הקריטריונים לפיהם יקבלו החולים טיפול בקנאביס רפואי ברשיון – להלן “רשימת ההתוויות” –  ורק לפיה קובעת יחידת היק”ר (היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות) האם החולה זכאי לרישיון.

בריא בישראל מפרטים לכם את הרשימת התוויות המלאה:

 • הקלה בכאבים לחולים סופניים – רישיון מידי לחצי שנה, לחולים שלפי הערכות רפואיות, תוחלת החיים שנותרה להם היא חצי שנה. במקרה זה, המטופל פועל בצורה ישירה מול יחידת הקנאביס הרפואי במשרד הבריאות, להנפקה מיידית של רישיון.
 • אונקולוגיה: הקלה על תופעות הלוואי של טיפול כימותרפי ושיכוך כאבים. קנאביס אינו תרופה לטיפול בסרטן. על מנת להקל על תופעות הלוואי בטיפולי הכימותרפיה או ההקרנות, הסובלים מכאבים קשים שנגרמו מהטיפול או מבחילות קשות והקאות. לאחר חצי שנה מאז תום הטיפול, יש להגיש בקשה חוזרת למתן רישיון.
  במקרה של סרטן במצב גרורתי, יהיה זכאי המטופל לרישיון טיפול בקנאביס רפואי רק לאחר שמוצו אפשרויות הטיפול האונקולוגיות.
 • חולים המטופלים במרפאת כאב במשך שנה לפחות. להקלה בכאבים נוירופתיים ממקור אורגני ברור בלבד (כאב מאובחן, שהמקור שלו אינו פסיכוסומטי) ובתנאי שטופלו שנה לפחות במרפאת כאב, ולאחר מיצוי כל אפשרויות הטיפול המקובלות. לבקשה יצרף הרופא המטפל שאלון
 • חולים במחלות נוירולוגיות, כגון אפילפסיה, תסמונת טורט וטרשת נפוצה:
  חולי אפילפסיה, המאובחנים ומטופלים באפילפסיה קשה לפחות שנתיים ומחלתם אינה מגיבה לטיפולים רגילים, לאחר חמישה מחזורים תרופתיים שונים. עבור חולה זה, רופא מומחה יגיש בקשה שתכלול, תיעוד של כישלון בטיפול בשלושה סוגי תרופות שונים, וכן איבחון פסיכיאטרי והתחייבות של הנוירולוג לביצוע מעקב רפואי.

  במידה והמטופל הנו קטין הסובל מאפילפסיה קשה שאינה נשלטת, ולאחר שנכשלו לפחות חמישה טיפולים מקובלים, ובכללם עמידות או אי הצלחה באחד או יותר מהבאים: דיאטה קטוגנית, קוצב וגאלי או ניתוח. נוירולוג ילדים יגיש המלצה לטיפול ויתחייב לביצע מעקב רפואי בתדירות שלא מעלה על שלושה חודשים. החולה יתחיל את הטיפול בקנאביס כאשר הוא מטופל בשתי תרופות מוכרות נוגדות פרכוסים במינון מלא, ולהמשיך את הטיפול בהן באותו מינון  לתקופה של שישה חודשים ללא פרכוסים. רק לאחר מכן ניתן לשקול הורדה של אחת התרופות הללו במקביל לנטילת הקנאביס.  
  מטופלים המאובחנים בטרשת נפוצה, פרקינסון או תסמונת טורט, אשר לא הגיבו לטיפול התרופתי המקובל, זכאים לקבלת רישיון לאחר שהתקבלה המלצה של נוירולוג, המתחייב לבצע מעקב מדי שלושה חודשים. במקרה של תסמונת טורט, נדרש להוסיף להמלצה גם אבחון פסיכיאטרי.

 • פסיכיאטריה – טיפול בפוסט טראומה: נעשה שימוש בטיפול מבוסס קנאביס רפואי כהשלמה לטיפול בהפרעה פוסט טראומתית, הנמשכת מעבר ל 2 שנים ומאופיינת במצוקה נפשית רבה, ובתנאי שניתנה המלצה פסיכיאטרית מתאימה. רישיון ראשוני יינתן לחצי שנה ואחריו יחודש מדי שנה, בהצלחה פסיכיאטרית.
 • גסטרואנטרולוגיה: חולי קרוהן או קוליטיס, הסובלים מכאבים עזים ושלא ניתן לנתח אותם מסיבות רפואיות ומוצו אפשרויות הטיפול התרופתי המקובלות.
  טיפול במחלות זיהומיות ובכללן איידס יינתן על מנת לטפל בתופעות נילוות של המחלה, כגון אובדן תיאבון או משקל, כאבים ודלקות, ולאחר מיצוי הטיפול התרופתי המקובל.

לאחר קבלת הרישיון, ניתן לפנות לבית מרקחת קנאביס להזמנה הראשונה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]