בתוך חודשיים התאבדו שישה חיילים. צה״ל: ״הממצאים יועברו לבחינת הפרקליטות״ - 0404
בתוך חודשיים התאבדו שישה חיילים. צה״ל: ״הממצאים יועברו לבחינת הפרקליטות״

בתוך חודשיים התאבדו שישה חיילים. צה״ל: ״הממצאים יועברו לבחינת הפרקליטות״

בצה״ל לא זוכרים רצף מצער שכזה. בתוך חודשיים הלכו לעולמם שישה חיילים, בהם חיילים קרביים, ככל הנראה לאחר שבחרו לשים קץ לחייהם. חקירת האירועים עדיין נמשכת, אך נראה כי בכל המקרים מדובר בהתאבדות על רקע בעיות אישיות, כאלה ואחרות.

באחד מהמקרים, עוד בטרם נודע על מותו של החייל שנחשב לנעדר מבסיסו, פנתה המשפחה לחדשות 0404 בבקשה לפרסם את דבר העדרותו. זמן קצר לאחר הפרסום, פנה גורם צבאי לחדשות 0404 וביקש לעדכן: ״החייל נמצא ללא רוח חיים והמשפחה עדיין אינה יודעת״. מקרה דומה ונוסף אירע כמה ימים לאחר מכן וכך, הרצף האכזרי והכבד של שישה חיילים.

בצה״ל מבקשים להדגיש כי לא מדובר בעליית מדרגה ביחס לשנים עברו וזאת למרות ששת האירועים הקשים בתוך חודשיים בלבד – רצף שכאמור לא זכור בצה״ל.

מדובר צה״ל נמסר לחדשות 0404: ״צה״ל משתתף בצער המשפחות וימשיך ללוותן. כל מקרה אובדנות נחקר ונלמד. נתוני הנפגעים בצה״ל ובכללם נתוני האובדנות מפורסמים אחת לשנה. בצה״ל קיימת תכנית נרחבת לצמצום ומניעת מקרי אובדנות, במסגרתה מפקדי צה״ל לומדים כיצד לזהות סימני מצוקה ומונחים כיצד לפעול במקרים אלו, במטרה לצמצם את היקפי ההתאבדויות במהלך השירות הצבאי. תכנית זו הובילה לירידה דרמטית בהיקף האירועים בעשור האחרון״.

עוד נמסר מצה״ל כי, ״בשלוש השנים האחרונות קיימת יציבות במספר מקרי האובדנות ולא ניתן להצביע בשלב זה על שינוי מגמתי. המקרים המוזכרים בפנייתכם מצויים בחקירת מצ״ח, עם סיום החקירות יועברו ממצאיהן לבחינת הפרקליטות הצבאית״.

גורם צבאי הוסיף ואמר כי, ״יש להדגיש כי שיעור האובדנות בצה״ל נמוך מאשר בקרב הציבור בישראל ובחו״ל וכן בהשוואה לשיעור התופעה בצבאות הזרים״.

*למצולמים אין קשר לכתבה

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]