חקירות סיעודיות - 0404
חקירות סיעודיות 123RF

חקירות סיעודיות

קשישים סיעודיים הינם קשישים המתקשים בביצוע פעולות יומיומיות פשוטות ונזקקים לסיוע והשגחה צמודים.

על מנת להוכיח כי קשיש נמצא במצב סיעודי, יש להביא עדויות כי הוא אינו מסוגל לתפקד באופן עצמאי וכי עליו לקבל עזרה במגוון כישורי חיים בהם: אכילה, רחצה, לבוש ושליטה על סוגרים.

החמלה והרצון לסייע בידם של קשישים סיעודיים הינם ברורים והכרחיים, אולם ישנם מקרים בהם נעשים ניסיונות ציניים לנצל את תמימותם של הקשישים ולזכות בכספים מחברות הביטוח ללא צידוק אמיתי.

 ישנם מצבים  בהם מוגשות תביעות סיעודיות שאינן מוצדקות וזאת במטרה לנסות ולקבל כספים באמצעות יצירת מצג שווא של קשיש הזקוק לסיוע, השגחה ותמיכה וזאת כאשר המציאות מוכיחה אחרת.

על מנת לוודא כי תביעת הסיעוד שהוגשה הינה מוצדקת, נכונה ומבוססת על עובדות, חשוב להיעזר בגורם מקצועי ואובייקטיבי שיציג בפני הרשויות עובדות וראיות המוכיחות את הצורך האמיתי בקבלת סיוע מהמדינה וכיסוי ביטוחי מחברת הביטוח.

משרד חקירות מנוסה ובעל רישיון יכול להתחקות אחר הקשיש הטוען למצב סיעודי, להבין האם התביעה מוצדקת ולחשוף ניסיונות מרמה, זיוף והונאה.

למה נועדו חקירות סיעודיות וכיצד הן מבוצעות?

חקירות סיעודיות נועדו לאיסוף ראיות המצביעות על מצבו הבריאותי והתפקודי של הקשיש. ממצאי החקירה יכולים לחזק את הבסיס והצידוק להגשת תביעת סיעוד וכן להביא לדחייה שלה במקרים בהם מתגלה כי נעשה ניסיון להוליך שולל את חברות הביטוח והרשויות.

חקירות סיעודיות מבוצעות באמצעות מעקבים סמויים, דיבוב והקלטות, ביקורי פתע ועוד.

בלש פרטי יכול לבצע חקירה אובייקטיבית ונטולת אינטרסים שתביא ראיות המאששות את טענת התובע והמבוטח או לחילופין סותרות אותה.

זיהוי מקרים של התחזות והצגת מצג שווא לגבי מצבו הבריאותי והתפקודי של הקשיש

החוק במדינת ישראל קובע כי חקירה של חברת הביטוח לבירור תביעת סיעוד, חייבת להתבצע תוך הקפדה לשמירת כבודו של המבוטח ובהתאם לתקנות.

החקירה צריכה להתבצע תוך שמירה על פרטיות המבוטח ועל פי הנהלים והתקנות הקבועים בחוק בדגש על איסור לביצוע פעולות בניגוד לרצונו של הקשיש.

מטרת החקירה הינה לזהות מצבים של התחזות והצגת מידע שגוי לגבי מצבו הרפואי והתפקודי של המבוטח.

חקירה אובייקטיבית ומקצועית השומרת על כבודו של הקשיש

משרד חקירות יבדוק האם המבוטח זקוק לעזרה מלאה או רבה בביצוע לפחות שלוש מתוך שש פעולות בסיסיות: לקום, להתלבש, לאכול, להתרחץ, להתנייד ולשלוט בסוגרים. בנוסף, החקירה תכלול בדיקה האם המבוטח הינו תשוש נפש.

 החקירה מתבצעת בליווי של רופאים ושל מעריך תפקודי וזאת על מנת להבטיח כי היא מבוצעת בצורה מקצועית ואובייקטיבית תוך שמירה על זכויותיו של הקשיש ועל כבודו.

לסיכום, חקירות סיעודיות נועדו לאיסוף ראיות ומידע אובייקטיביים המעידים על מצב הבריאותי, הרפואי והתפקודי האמיתי של הקשיש בשמו מוגשת תביעת סיעוד.

החקירה מבוצעת בצורה מקצועית וכוללת בדיקה האם התביעה הינה מוצדקת, או שמא מדובר על ניסיון התחזות.

חוקר פרטי יבדוק האם הקשיש זקוק לעזרה בביצוע פעולות בסיסיות יומיומיות כגון: קימה, אכילה, רחצה, שליטה על סוגרים ויכולת ניידות.

ממצאי החקירה והבדיקה יכולים להוכיח כי התביעה מוצדקת וכן למנוע מצבים של התחזות ומעשי מרמה, תוך ניצול של הקשישים התמימים.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]