3 משוררות ישראליות משפיעות - 0404
3 משוררות ישראליות משפיעות pixabay

3 משוררות ישראליות משפיעות

לשירה יש מקום מיוחד בלב של התרבות הישראלית – וכך גם למשוררות הישראליות, שיצירתן הטביעה חותם על קוראים וקוראות לאורך הדורות. בתקופה שבה היצירה הנשית מתחילה לקבל סוף סוף את המעמד ואת תשומת הלב הראויה לה, זה הזמן להסתכל לאחור על שלוש משוררות ששיריהן הותירו השפעה מעצבת על עולם השירה הישראלי.

ימי הקורונה הם לא ימים פשוטים לחובבי התרבות – בתי הקולנוע והתיאטראות סגורים חודשים ארוכים, ואין מה לדבר על אירועים בירושלים, בתל אביב או בכל עיר אחרת. אבל הכוח של השירה הוא בכך שלא צריך אירועים מיוחדים כדי להנות ממנה, ותמיד אפשר לפתוח ספר של אחת מהמשוררות הגדולות של המאה על הספה בבית ולתת לו לקחת אותנו לעולמות אחרים.

לאה גולדברג

שמה של לאה גולדברג הוא בין השמות הראשונים שקופצים כאשר חושבים על משוררות ישראליות, ולא סתם – מדובר באחת המשוררות הגדולות של המאה ה-20 בארץ. גולדברג, שנולדה בגרמניה, למדה פילוסופיה ושפות שמיות בברלין, קובנה ובון. בתום הלימודים באוניברסיטה היא עברה לליטא, שם לימדה ספרות בגימנסיה העברית בעיר ראסיין. בשנת 1935 היא עלתה לארץ ישראל, ובמהרה הוציאה את ספר השירים הראשון שלה, "טבעות עשן".

גולדברג מוכרת בעיקר בזכות השירה שלה, שמתאפיינת בנושאים אישיים ובתיאורי טבע רגישים שמעידים על אהבתה לנוף הישראלי. בנוסף היא התפרסמה בזכות סיפורי ילדים שדורות של ילדים חונכו עליהם, כשהמוכר ביניהם הוא כמובן "דירה להשכיר". 

יונה וולך

יונה וולך ידועה בתור "הילדה הרעה" של עולם השירה הישראלי. היא נולדה בכפר אונו בשנת 1944, והעולם עדיין לא היה מוכן ליצירה פורצת הדרך שלה, שכללה שירים העוסקים בנושאים שנחשבו לשנויים במחלוקת בתקופתה – כמו מיניות, בדידות, מוות ושיגעון. בניגוד למקובל באותה תקופה, וולך לא התעסקה בנושאים שיש להם הקשר תרבותי או סביבתי, ובמקום זה העדיפה לכתוב על נושאים אינטימיים וחוויות אנושיות אוניברסליות. בשיריה היא שילבה מילים ממשלב לשוני נמוך, שפת רחוב וגם מילים גסות.

על השירה פורצת הדרך של יונה וולך אפשר לדבר רבות. בהיעדר אפשרות לקיים אירועים בירושלים, בבית אבי חי בירושלים החליטו להרים את הכפפה ולהקדיש ליצירתה של וולך אירוע וירטואלי בסדרת "סיפורים במונו" – סדרת אירועים בהנחיית יואב קוטנר, המתרחשים מדי יום שלישי. גם בימים שאין אירועים בירושלים, בהחלט יוצאת משם הבשורה.

דליה רביקוביץ

ביצירתה דליה רביקוביץ, אחת המשוררות הישראליות המוערכות ביותר, נגעו בטווח רחב של נושאים שמביע היטב את המורכבות והעומק של אישיותה. רביקוביץ נולדה בתל אביב בשנת 1936, ולמדה בחוגים ללשון ולספרות עברית באוניברסיטה העברית בירושלים. היא הייתה פעילה פוליטית והזדהתה עם הצד השמאלי של המפה, דבר שבא לידי ביטוי בשיריה, בהם הביעה עמדות פוליטיות ומוסריות. גם עולמה הרגשי נחשף בשיריה, הנוגעים בהתמודדות שלה עם דיכאונות, שליוותה אותה לאורך כל חייה. שירתה של רביקוביץ מתאפיינת בנימה לירית ייחודית ורומנטית, ובהבעה רגשית מתפרצת.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]