המעצר האלים בשומרון: תלונה הוגשה במח״ש. המשטרה: "מצג שווא״ - 0404
+
צילום: הקול היהודי

המעצר האלים בשומרון: תלונה הוגשה במח״ש. המשטרה: "מצג שווא״

ארגון חוננו באמצעות עו"ד נתי רום הגיש תלונה דחופה למחלקה לחקירות שוטרים כנגד שלושה בלשים מימ"ר ש"י אשר תועדו בשעות הצהרים תוקפים קטין כבן 17 במהלך מעצר בשומרון.
 
הבלשים תועדו חונקים את הקטין, מפילים אותו לקרקע ומכים אותו, וזאת בשעה שהוא אינו מתנגד ואינו עושה דבר "היום בשעה 15:00 או בסמוך לה, התנפלו שלושה שוטרים לבושי אזרחי על מרשי ביישוב הר ברכה. השוטרים לא הזדהו כמתחייב והמעצר לווה באלימות פיזית קשה הכוללת בין היתר חניקתו והפלתו ארצה כשאין לכך כל הצדקה שהיא שכן מרשי כלל לא התנגד למעצר." נכתב בתלונה למח"ש, תוך דרישה לפתוח בחקירה מידית בעניין.
 
הנער חשוד כי הפר צו מנהלי הקיים כנגדו. עדי ראיה מדווחים כי הבלשים קפצו על הנער ועצרו אותו תוך אלימות קשה. נציין כי כיום נמצאים עשרות נערים מרחבי יהודה ושומרון תחת צווי הגבלה מנהליים, הצווים ניתנים ללא משפט וללא הצגת ראיות וחתומים בידי אלוף פיקוד מרכז רוני נומה. הצווים מגבילים את הנערים בהגבלות שונות – הרחקות, מעצרי בית ואיסורי יצירת קשר.
 
"אנו עדים למקרה חמור הפעם מתועד, של אלימות משטרתית קשה בשעת מעצר של קטין",  אומר עו"ד רום אשר נמצא עם הנער בתחנת המשטרה "שלושה שוטרים לבושי אזרחי, ללא תגים וללא סימני זיהוי, התנפלו על מרשי ללא הזדהות, הפליאו בו את מכותיהם ואף חנקו אותו בצורה קשה וכל זאת ללא צורך ובשימוש בכח הרבה מעבר לסביר, תוך רמיסה גסה של זכויותיו של מרשי. הגשנו כעת פניה דחופה למח"ש בעניין.  כולי תקוה כי מרשי ישוחרר וימוצה הדין עם מפרי החוק האלימים". הוסיף.
 
מהמשטרה נמסר בתגובה: ״אנו דוחים ביתר שאת פרשנות מעותת ביחס לאירוע זה או יצירת מצג שווא שאין בו כלום מלבד הצגת העבריין כקורבן, ואוכף החוק כמי שלכאורה נטפל אליו על לא עוול בכפו. ראוי שהאמת תיאמר כי החשוד נעצר בעקבות צו מעצר שהוצא בבימ״ש זאת לאחר שהפר מעצר בית.
עם הגעת בלשי המשטרה לממש את הצו ולעצור את החשוד, הם נתקלו בהתנגדות אקטיבית של החשוד למעצר שהחלה עוד בטרם התיעוד.
 
בכדי לממש את תפקידם ולהשלים את ביצוע המעצר עפ״י חוק, נאלצו השוטרים להשתמש בכוח במטרה לאזוק את החשוד, שעה שהוא מתנגד למעצר ומונע את ביצועו התקין.
 
נזכיר כי לא בכדי ניתנה לכל שוטר הסמכות לשימוש בכוח מכוח החוק, בין היתר מקום שבו הוא נתקל בהתנגדות של חשוד לביצוע מעצר כחוק. ואמנם כפי שניתן לראות בסרטון, עם השלמת ביצוע המעצר ואזיקת החשוד פסק השימוש בכוח. (צילומים: הקול היהודי).