מדוע רוב הדיאטות נכשלות (וכיצד תגדילו את סיכויי ההצלחה)? - 0404
מדוע רוב הדיאטות נכשלות (וכיצד תגדילו את סיכויי ההצלחה)? שאטרסטוק

מדוע רוב הדיאטות נכשלות (וכיצד תגדילו את סיכויי ההצלחה)?

פעם אחר פעם אתם נשבעים לעצמכם שהפעם תלכו על זה עד הסוף ופעם אחר פעם אתם מגלים בסוף התהליך שבמקום לרדת במשקל, היקף המותניים רק הלך והתרחב? קבלו שלוש סיבות מעניינות שבגינן רוב הדיאטות נכשלות 

ירון דגני (שם בדוי) הוא אינסטלטור במודיעין בן 52 ופעם אחר פעם הוא מוצא את עצמו בתחילתו של מעגל הדיאטות ההרסני. גם הפעם הוא מאמין בכל מאודו שהפעם הוא יצליח להתמיד, לנשנש ירקות במקום חטיפים ולשבת על אופני הכושר במקום לשבת בקולנוע. וזה אכן יעבוד לו למשך זמן מסוים. הוא אפילו יצליח לעלות במדרגות במקום במעלית במשך כמה שבועות טובים. אך בשלב מסוים ההבטחות יתמוססו, ההרגלים הטובים ייעלמו והק"ג שיצליח להשיל, יחזרו בריבית דריבית. אם אתם מזדהים עם התיאור המתסכל שלעיל, המאמר הזה מוקדש לכם. תמצאו בו את הסיבות המרכזיות בגינן רוב רובן של הדיאטות נועדו לכישלון חרוץ. 

מטרות לא הגיוניות לא ישיגו תוצאות הגיוניות 

אדם ממוצע שעושה דיאטה ויהיה זה אינסטלטור, מהנדס תוכנה או איש פרסום, מצליח להשיל משקלו בממוצע 2.2 ק"ג בשנה. מעטים בלבד מצליחים להשיל למעלה מחמישה ק"ג בשנה אחת. רבים מאתנו יכולים להיות ריאליסטים בנוגע לקריירה שלנו או למצב הפיננסי שלנו, אבל דווקא כשזה מגיע למשקל הגוף שלנו, כמעט כולנו נוטים לאבד את הקשר עם המציאות.  

לפיכך אם נציב לעצמנו יעד שכולל ירידה של 15 ק"ג במשקל בשלושה חודשים בלבד, רוב הסיכויים שתציף אותנו תחושת תסכול נוראית ברגע שנגלה שהצלחנו לרדת "רק" שלושה ק"ג. לעומת זאת אם היעד היה מלכתחילה ירידה הגיונית והדרגתית במשקל, הנתון הזה היה מעורר בנו את תחושת המסוגלות ומעודד אותנו להמשיך. לפיכך הסיבה הראשונה לכישלון הדיאטה הבאה שלכם, היא הצבת יעדים לא הגיוניים, התורמים לפיתוח תחושת חוסר מסוגלות. 

היעדר תיעוד קפדני מוביל להכחשה וחוסר מודעות לאכילה 

אחת השיטות הטובות ביותר לנטר את הרגלי האכילה, היא לנהל יומן אכילה מסודר. ביומן חשוב לתעד לא רק מה אוכלים אלא גם מתי אוכלים ומה מרגישים לפני, במהלך ואחרי האכילה. ניתוח קפדני של הרגלי האכילה, יאפשר לכם לזהות דפוסים מעניינים בהרגלי האכילה שלכם, לזהות נקודות תורפה ורגעי חולשה ולגבש אסטרטגיה נכונה לירידה במשקל, הרלוונטית אליכם באופן אישי. 

במחקרים שנערכו במטרה לבחון את היעילות של ניהול יומני אכילה, נמצא כי אנשים שמקפידים לנהל יומן אכילה מסודר באופן קפדני, משילים ממשקלם גם אם לא ביצעו לכאורה כל שינוי תזונתי באופן יזום או מודע. רישום הרגלי האכילה מאפשר לאדם המעוניין לרדת במשקל, לקבל "מבט על" על הרגלי האכילה שלו ואין ספק שמדובר במידע יקר ערך ורב חשיבות להצלחת התכנית לירידה במשקל. 

מנסים לעבור את התהליך לבד במקום להיעזר באנשי מקצוע 

המכנה המשותף הרחב ביותר שהתגלה במחקרים שבחנו אנשים שהצליחו לרדת במשקל ולשמור על המשקל הנמוך לאורך זמן ארוך, הוא ההסתייעות בגורם חיצוני. במחקרים שבחנו את הנושא המורכב הזה, נמצא כי רוב האנשים שהצליחו לרדת במשקל ולשמור על המשקל החדש לאורך שנים רבות, נעזרו בגורמים מקצועיים שונים באופן קבוע. ישנם כאלו שהשתתפו בקבוצת תמיכה, אחרים בדיאטניות קליניות, ישנם כאלו שהקפידו על מפגש דו שבועי עם מאמן כושר וכן הלאה והלאה. הליווי הצמוד, התמיכה החשובה והייעוץ המקצועי, הם בין הנדבכים החשובים ביותר להצלחת הדיאטה. קחו זאת לתשומת ליבכם.  

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]