המכה החדשה של בעלי הרכב בחיפה: הגנב הלא שקט - 0404
המכה החדשה של בעלי הרכב בחיפה: הגנב הלא שקט שאטרסטוק

המכה החדשה של בעלי הרכב בחיפה: הגנב הלא שקט

מספר שבועות לפני פרוץ הקורונה החלה תופעה חדשה שרק הלכה והתגברה במהלך ימי הקורונה: בעלי של מכונית חדישה ניגש למכונית בבוקר או אחרי שהיא עמדה הרבה זמן, מתניע את המנוע ובמקום לקבל גרגור חרישי, מקבל שאגה של מכונית מרוץ. זו לא תקלה במנוע, זו גניבה של ממיר קטליטי, חלק מאוד חיוני באגזוז של המכונית ולמרבה הצער גם מאוד יקר.

למה גונבים אגזוזים ממכוניות

הממיר הקטליטי הוא חלק חשוב באגזוז של המכונית. מדובר בדוד שבתוכו יש חומרים שמנקים את גזי הפליטה של המכונית. מדובר בחומרים יקרים מאוד, למשל פלטינה, שהופכים את פירוק הממיר והתכתו לעסק משתלם. לפעמים גם נגנבים ממירים קטליטיים ממכוניות כדי להימכר בשוק הפרטי. הגניבה של הממיר הקטליטי היא תהליך לא קשה: הגנב נכנס מתחת למכונית עם מסור דיסק ופשוט מנסר את הממיר החוצה כאשר אף אחד לא רואה.

איפה זה קורה

התופעה מתרחשת בעיקר במקומות שבהם המכוניות אינן נמצאות תחת שמירה וגם במקומות שבהם המכוניות לא מצולמות. מכיוון שהעבודה מתחת למכונית כוללת יצירה של רעש מפעולת הניסור וגם ניצוצות אז הגנבים מעדיפים חניונים מבודדים, כמו חניון מת"ם. בתקופת הקורונה עבודת הגנבים נהייתה קלה יותר מכיוון שהמכוניות עומדות במשך פרקי זמן ארוכים בלי לזוז ובעליהן סגורים בבית, כך אפשר לגשת למכונית בצהרי היום אפילו בחניון של הבניין שלכם ולנסר ממנה את הממיר הקטליטי.

בכמה כסף נפגע הכיס שלנו

כאן הבעיה: הממיר הוא חלק יקר וערכו נקבע בהתאם למכונית. ניקח למשל הונדה סיוויק, מכונית פופולארית: במוסך מורשה הונדה בחיפה יגבו עבור ממיר קטליטי חדש סכום שמגיע אפילו לאלפי שקלים עבור ממיר קטליטי חדש מהניילון. כמובן שלא חייבים מוסך מורשה הונדה ואז אפשר לגשת למשל למקום שמתמחה בהרכבת אגזוזים ולקנות ממיר קטליטי תחליפי. העלות יכולה להיות כחצי מעלות של ממיר קטליטי חדש. ואפשר גם לפנות לשוק החלקים המשומשים. 

כיצד להימנע מהגניבה

מטרתנו העיקרית היא לא לשלם לאחר שכבר נפגענו ולבכות על הכסף שהשארנו במוסך, אלא להימנע מהגניבה מלכתחילה. לשם כך צריך לנקוט בכמה צעדים חשובים. קודם כל צריך להבין שגניבת הממיר הקטליטי לא מבוצעת בתוך המכונית אלא מחוץ לה והמכונית עצמה לא זזה מהחניה עד שהבעלים מגלה שהגניבה בוצעה. לכן אזעקות ומערכות איתור לא יעזרו. מה שכן חשוב: קודם כל להשאיר את המכונית במקום שבו לגנבים יהיה קשה לעבוד. הנקודה המבודדת והחשוכה שאתם אוהבים בחניון בגלל שאף אחד לא מתקרב לאוטו שלכם עלולה להיות הנקודה האידיאלית לגנב, אז תמיד עדיף להשאיר את הרכב במקום מואר. מעבר לכך, אם החניון מצולם, על אחת כמה וכמה מדובר ביתרון, מצלמות מרתיעות גנבים. ומעבר לכך, גנבים אוהבים לעבוד במקומות בטוחים, כלומר מקומות שהם ערכו עליהם תצפיות. אל תעשו לגנבים חיים קלים: תנו להם להרגיש שהמכונית שלכם זזה. פעם ביום או יומיים רדו לחניון והניעו את המכונית, רק כדי לנסוע כמה מטרים ואז להפוך את כיוון החניה. כך הגנב יבין שמדובר במכונית שבעליה נמצא בסביבה ועלול להפתיע את הגנב בעודו עובד.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]