דורבן בעקב, כמה זה מפריע וכיצד ניתן לטפל? - 0404
דורבן בעקב, כמה זה מפריע וכיצד ניתן לטפל? freepik

דורבן בעקב, כמה זה מפריע וכיצד ניתן לטפל?

דורבן היא תופעה נפוצה למדי וגם מטרידה למדי, הפוגעת בשגרת היומיום ובאיכות החיים, ומפריעה בביצוע משימות הקשורות בעבודה, בפעילות ספורטיבית, בחיי המשפחה ועוד. חשוב לדעת כי דורבן בעקב אינו גזירת גורל ושכיום מוצעים מספר טיפולים באלי אפקטיביות גבוהה להתמודדות עם הבעיה. בשורות הבאות ייסקרו השיטות המובילות כיום.

כמה מילים על דורבן בעקב

דורבן בעקב הוא למעשה דלקת בחלקו התחתון של העקב, המופיעה ברצועה החיתולית הכפית, וליתר דיוק בחיבור של אל חלקו הקדמי התחתון של עצם העקב. בקרב הציבור רווחת טעות מסוימת, לפיה דורבן בעקב היא תופעה שבה רואים קוץ (כמו של דורבן או קיפוד) הבולט מתוך העקב החוצה, מעין זיז של סחוס שאותו רואים בצילומי הרנטגן. גם בעולם הרפואי סברו כך במשך שנים, אולם כיום יודעים שלא בכל המקרים הבליטה באמת מופיעה – ועדיין מדובר בתופעה של "דורבן".

כיצד הדורבן משפיע על החיים?

הבעיה המרכזית עם דורבן בעקב היא כמובן הכאבים, שיכולים להיות חזקים למדי, להופיע בבת אחת ולהיעלם עד מהרה או להופיע שוב ושוב לאורך היום. הכאבים מופיעים בזמנים ובמצבים שונים, בעיקר כאשר דורכים על הרגל שבה הרצועה המודלקת. אנשים רבים מדווחים שהם מרגישים כאב בתחילת היום, כאשר מתעוררים מהשינה ועושים את הצעדים הראשונים. כמו כן, הכאבים מופיעים לא פעם אחרי עליה במדרגות, הליכה ממושכת, עמידה ממושכת וכדומה. אם כן, דורבן בעקב בהחלט משפיע על החיים לאור הכאב והסבל הטמון בכאבים, ולאור המועקה ואף ההימנעות מביצוע משימות מסוימות – למשל יציאה לריצה או הליכה ספורטיבית, ללכת לקניות, לבצע עבודות המצריכות עמידה לזמן ממושך וכיוצא בזאת.

הטיפול מתחיל באבחון

כאמור, יש כמה טיפולים עבור דורבן בעקב אך על מנת להתאימם באופן מדויק למטופל יש להתחיל עם אבחון. בנוסף, האבחון נועד לשלול בעיות אחרות שיכולות לעמוד בבסיס הכאבים, למשל הקרנות המגיעות מעמוד השדרה התחתון, או דלקות ופגיעות אחרות הקשורות לאזור כף הרגל, וכן שברי מאמץ, זיהומים וכדומה. למעשה, ההצלחה של הטיפול בדורבן בעקב מושפעת רבות מאבחון מקצועי ומדויק, המצריך ניסיון רב בתחום. האבחון עצמו נעשה בעיקר על ידי תשאול ובדיקה פיזית של הרגל, כמו גם בחינה של צילומי הרנטגן. לאור הממצאים ועם ההבנה לגבי חוסר איזון ושינויים בגוף, ניתן להפנות אל הטיפול או שילוב הטיפול שיהיה האפקטיבי ביותר.

סוגי טיפולים עבור דורבן בכף הרגל

נתחיל דווקא מהסוף: במידה שכל האפשרויות השמרניות לא הצליחו להביא לתוצאות המקוות (במרבית המקרים הן דווקא מועילות מאוד), ישנו ניתוח של ניתוק הרצועה החיתולית כפית מהעקב או הסרה חלקית שלה. יחד עם זאת, הטיפול הכירורגי תמיד יהיה הבחירה האחרונה, הן של המטופל והן של הרופא, ולפני כן מנסים טיפולים אחרים.

מי שמחפש טיפול טבעי בדורבן בעקב הרגל בהחלט יוכל למצוא אפשרויות יעילות ובדוקות. בראש ובראשונה, בהתאם להנחיות של איש המקצוע המטפל, יומלץ על פעולות כגון קומפרסים של קרח, מסאז'ים לאזור העקב, תרגילי מתיחות של כל השרירים והגידים באזור כף הרגל, שימוש בנעליים הולמות, ולעיתים גם שימוש בסד לילה. זאת, לצד מתן מנוחה לרגל ככל האפשר על ידי הימנעות ממאמצים אינטנסיביים הקשורים בפעילות גופנית, עמידה ממושכת וכדומה.

מעבר לכך, ישנם טיפולים יעילים לרבות טיפול בגלי הלם, טיפול בפולסים אלקטרומגנטיים, דיקור נוירולוגי, שימוש בלייזר רך, ודאגה לייצוב נכון של הגוף – למשל באמצעות מדרסים אורתופדיים. אחד הטיפולים היותר אפקטיביים הינו טיפול בגלי הלם אקוסטיים. אלו הם גלי קול הנשלחים ממכשיר מיוחד אל אזור העקב, כאשר הרעידות שיוצרים הגלים גורמות להתמודדות של הסתיידויות – שהן ביטוי הדלקת והגורם העיקרי לכאב. גלי הלם אקוסטיים גם מביאים להרחבה של כלי דם וליצירה של כלי דם חדש, מה שמביא להזרמת יותר חמצן אל הרקמה המודלקת, להתחדשות של תאים ולזירוז ההחלמה באופן משמעותי.

יש לציין כי הטיפול בגלי הלם מאושר על ידי משרד בריאות בישראל וכן על ידי גורמים בינלאומיים כמו ה- FDA. למעשה, מדובר בתחליף מצוין לטיפולי פיזיותרפיה ידניים מפני שהוא מכוון במדויק אל מקור הבעיה, ומפני שניתן לחזור באמצעותו פעמים רבות בטיפול אחד על אותה הפעולה. הטיפול כמעט ואינו כרוך בתופעות לוואי ובדרך כלל גם אינו כרוך בכאבים. הוא קצר ופשוט ליישום, ולרוב ניתן לפתור את הבעיה בתוך 7 עד 15 מפגשים.

טיפולים טבעיים נוספים לדורבן

מלבד גלי הלם אקוסטיים, יש כאמור שיטות טיפול נוספות לדורבן בעקב. ראשית, חשוב לטפל ביציבה של הגוף ובחלוקת העומסים שלו שכן הדבר משפיע מאוד על הדורבן. לדוגמא, אצל חלק מהמטופלים כף הרגל קורסת החוצה או פנימה, אצל חלקם הכרס משנה את מרכז הכובד, אחרים לובשים נעליים לא מתאימות, ואצל חלק הרגליים לא מונחות היטב על הקרקע. לכן, יש לבצע איזון של מרכז הכובד באמצעות התאמה מדרסים אישיים ומיוחדים לבעיית הדורבן, מתיחות להגדלת טווח התנועה של הקרסול, איזון ידני של כפות הרגליים, איזון גובה האגן ויצירת סימטריה בין צידי כף הרגל בזמן דריכה.

וטיפול אחרון שייסקר כאן הוא פולסים אלקטרומגנטיים, בהם משתמשים לרוב במצבים די חמורים וכשטיפולים אחרים שתוארו לעיל לא הביאו לתוצאות המקוות. בטיפול זה משרים שדה אלקטרומגנטי בעוצמות משתנות על האזור המטופל, דבר המוביל לשיפור התסמינים ובעיקר להקלת הכאבים. זאת לצד תרומה לריפוי תאי עצם, סחוס ורקמות נוספות ושיפור חילוף החומרים בתאים הפגועים. הקלת הכאבים מושגת על ידי שיפור ההולכה העצבית של כף הרגל אל המוח.

בשורה התחתונה

אם גם אתם סובלים מדורבן בעקב חשוב שתדעו שיש מענה אפקטיבי המורכב מטיפולים שונים, שבהחלט יכולים להועיל. הדרך מתחילה באבחון במכון רפואי המתמחה בפגיעות מסוג זה ומחזיק בידע ובמכשור המתקדם והרלוונטי.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]