מה מיוחד בהובלות מסחריות? - 0404
מה מיוחד בהובלות מסחריות? pexels

מה מיוחד בהובלות מסחריות?

הובלות הן שירות נפוץ מאוד, שכמעט כולם מכירים מהחיים הפרטיים. בהובלת דירה ממוצעת, מועברים אינספור סוגי חפצים, בצורה יעילה ופשוטה למדי. האם ומה מיוחד אם כן, בהובלות עבור עסקים?

 היקף וסדר גודל 

הובלות מסחריות הן פעמים רבות הובלות קבועות, חוזרות ונשנות. כמו כן, בכל סבב הובלה, עשויות להיות משונעות כמויות חומרים או חפצים גדולות מהרגיל ביחס להובלה ביתית. הובלות כאלה עשויות להתבצע גם למרחקים ארוכים למדי באופן שגרתי – נאמר הובלות בבאר יעקב שצריכות להגיע לכל חלקי הארץ. בשורה התחתונה, מדובר בהובלות מורכבות ויקרות משמעותית, ביחס להובלות עבור אנשים פרטיים. 

מטרות ההובלה

מטרות ההובלה בהובלה מסחרית, מגוונות הרבה יותר מאשר בהובלה עבור השוק הפרטי (שם מדובר לרוב על העברת דירה או העברת פריט גדול במיוחד כמו מקרר). בשוק המסחרי, הובלה יכולה להיות עבור סחורות מהנמל לחברה, הובלת חומרים מיוחדים ברחבי הארץ, משהו מיוחד כמו הובלה של פסולת בניין ועוד. 

הובלה בתנאים מיוחדים

בהובלות מסוג זה, נדרשים פעמים רבות תנאי הובלה מיוחדים. הובלה בקירור היא אחת הדוגמאות הבולטות, כאשר מדובר למשל בהובלת תרופות או הובלת מוצרי מזון שדורשים קירור. עבור הובלה מסוג זה, דרושות משאיות מיוחדות. עליהן להיות מבודדות היטב בדפנות, כמו מקרר ולכלול מנגנון לקירור ולבקרת הטמפרטורה (שוב, בדיוק כמו מקרר). עוד סוג של הובלות מיוחדות, הן הובלות של חומרים מסוכנים.

אמינות

אין ספק, שגם בשוק הפרטי חשובה אמינות המובילים. עם זאת, בשוק העסקי היא חשובה אפילו יותר. עיכובים, נזקים לציוד המועבר, גניבות, אי הבנות בנוגע למחיר ועוד, עשויים להתבטא שם בצורה אפילו יותר קריטית. דמיינו למשל יצרן מזון שרוצה להפיץ מוצרי חלב שלו לחנויות. מבחינת הובלה חולון מספקת לו אפשרויות רבות בזכות מיקומה המרכזי וכך הוא יסכם עם חברת הובלה והדבר יבוצע במסגרת קו חלוקה לחנויות. אבל אם מדובר בשיא הקיץ והקירור לא תקין, ושורת סופרמרקטים ידווחו בהמשך (בעקבות תלונות מלקוחות שלהם עצמם) שקיבלו מוצרים מקולקלים, זה לא לעניין. 

ציוד, ידע וניסיון

לחברות הובלה לשוק הפרטי, אין לרוב את הציוד, הידע והניסיון, שנדרשים להובלות מסחריות. זה יכול להיות למשל, ציוד כמו מנופים או משאיות עם דופן הידראולית. חלק מההובלות המסחריות מתבצעות בקונטיינרים (מכולות) והדבר דורש משאיות שמותאמות לכך וידע מתאים. הובלות אחרות מתבצעות באמצעות "משטחים" – אותן פלטפורמות עץ פשוטות ומוכרות, שניתן לשים עליהן מגוון סוגים של סחורה. המשטחים מיועדים להרמה באמצעות מלגזה ולכן מחייבים שלחברת ההובלה תהיינה מלגזות, כמו גם עובדים שמורשים ומיומנים בהפעלתן. ברחבי הארץ ישנם נותני שירותים שמתמחים בכך. באופן טבעי, רבים מהם זמינים במרכז הארץ. מבחינת הובלות חולון (אם להמשיך את הדוגמה הקודמת) בוודאי תספק מענה טוב למחפשים. אבל שירותים אלה זמינים בכל הארץ. 

הבדיקות שנדרשות

עסקים שעובדים מול חברת הובלות שמתמחה בכך, בדרך כלל ייבדקו את המובילים הרבה יותר לעומק, ביחס לאנשים פרטיים. החיפוש אחר מובילים עשוי להתחיל מחיפוש בנוסח המילים הובלות חולון. אבל בהמשך יבוצע גם חיפוש מעמיק יותר לגבי החברה שבה מדובר. לעסקים ישנן כיום דרכים מיוחדות, חוקיות, לבדוק לעומק אם מדובר בספק שירותים אמין. מעבר לבדיקת החברה עצמה, יבדקו האם יש ביטוח לסחורה ויתעמקו בפרטיו. הם יוודאו שלמובילים יש אישורים ליכולות מיוחדות שנדרשות מהם, כמו הובלת חומרים מסוכנים או תפעול מנוף. 

הסכם עבודה

כמובן, עסקים יחתמו הסכם מסודר עם המובילים, דבר שלא רואים תמיד במסגרת הובלות פרטיות. מאחר שמדובר פעמים רבות ביחסי עבודה ארוכי טווח ואינטנסיביים, אותם עסקים גם ישקיעו יותר בבחינת ודיון על פרטי ההסכם, כולל התייעצות עם עורך דין. 

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]