השר זאב אלקין על הריסת מגרון: ״ממשלת ישראל מבקשת סליחה" - 0404
+

השר זאב אלקין על הריסת מגרון: ״ממשלת ישראל מבקשת סליחה"

אלפי אנשים הגיעו הערב (א') לעצרת לציון 5 שנים להרס היישוב מגרון. טקס, תחת הכותרת "זוכרים ובונים – במגרון", נערך במעמד השר להגנת הסביבה, ירושלים ומורשת זאב אלקין, חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' (האיחוד הלאומי) מיקי זוהר (הליכוד), ויו"ר מועצת בנימין, אבי רואה.

הערב החל בחתימת השר והח"כים על "אמנת מגרון" הקוראת למימוש התחייבות בניית הקבע של מגרון. לאחר מכן נערך מופע בהפקת תושבי מגרון, ובסיומו נאמו השר אלקין, החברי הכנסת בצלאל סמוטריץ', מיקי זוהר ויו"ר המועצה האזורית מטה בנימין, אבי רואה.

השר זאב אלקין: "אין שום סיבה שבעולם שבישיבה הקרובה מגרון לא תאושר. אני כשר וכחבר הקבינט מחויב לזה. גם אחר-כך יש כמה סוגיות שצריך לפתור. אני מקווה שנהפוך את הכשלון שלנו בעמונה ובמגרון ונצפה בתחרות בין שני הישובים איזה יוקם מהר יותר
ובע"ה כבר בשנה הקרובה שני הישובים יקומו".

עוד אמר: "אני כנציג ממשלת ישראל, מבקש סליחה מתושבי מגרון גם על זה שלא הצלחנו לשמור על הישוב וגם על כך שעוד לא הקמנו את מגרון החדשה ואני מקווה שבשנה הקרובה נתקן ונבנה את הישוב. ממשלת ישראל מבקשת סליחה״.

ח"כ בצלאל סמוטריץ': "חמש שנים של הבטחה שלטונית שלא מקויימת הם מציאות בלתי נסבלת. היינו צריכים לעורר את הדרישה הזו כבר לפני שנים וטוב שאנחנו עושים את זה לפחות עכשיו. צריך לומר בצורה ברורה: נגמרו התירוצים".

"אם התכנית של אתר הקבע במגרון לא תאושר בכינוס מועצת התכנון הקרובה נביא בכל הכח את החוק שכבר הנחנו על שולחן הכנסת שקובע שהבטחות צריך לקיים. אני קורא לראש הממשלה לקיים את הבטחתו ולא להעמיד אותנו במבחן".

ח"כ מיקי זוהא: "פה על הר הזה, עשו מעשה גדול חלק מעם ישראל וישבו את הארץ. אנחנו בה בהוזלת ידנו, בקשנו מהם לפנות את המקום. בקשנו מהם לפנות המקום, בגלל החלטה לא נכונה. גם של בית המשפט וגם של מערכת המשפטית בכלל פה במדינה ישראל".

"זו ארצנו. אנחנו צריכים ליישב ותפקידנו ליישב אותה. ראש הממשלה אמר בצורה מפורשת, שנושא מגרון ייפתר באופן מהיר. ועל-כן, הגיע עת והגיעה השעה, כבר בחודש הקרוב, מופקדת תב"ע. צריך לאשר אותה, לקדם ולאפשר לתושבי מגרון לחזור לביתם או לדיור קרקע בסמוך לאיפה שהם אמורים להתקיים כבתחילה".

"אני פונה לך ראש הממשלה, פונה לך שר הביטחון, הגיע עת לפתור את העניין, הגיע עת ליישב את הארץ. כי אין לנו ארץ אחרת״, סיכם זוהר.

בימים הקרובים תתכנס ישיבת מת"ע – בה יוכרע האם ינתן אישור לבניית הקבע של מגרון. אנשי מגרון אינם מסתפקים בהחלטת מת"ע ודורשים כי תתקבל החלטת ממשלה על מנת להתחיל עבודות בשטח. הם מציינים בדבריהם את הבטחתו של רה"מ נתניהו לאישור הבניה עד סוף חודש זה.

דובי מושקוביץ, יו"ר מזכירות מגרון: "חמש שנים לאחר פינוי כואב ומיותר זה בהחלט מספיק זמן כדי לעבור מהבטחות למעשים ומהריסה לבניין. אנחנו בטוחים שכל אוהדי ההתיישבות יצטרפו אלינו בימים גורליים אלו וילחצו יחד אתנו על ממשלת ישראל ועל ראש הממשלה לאשר את בניין מגרון לא אולי, לא השנה ולא עוד מעט אלא עכשיו. כל מה שצריך זה החלטה אמיצה ופשוטה של ממשלת ישראל״.