רשלנות רפואית בלידה - 0404
רשלנות רפואית בלידה freepik

רשלנות רפואית בלידה

לידת ילד היא הליך מסובך הדורש תזמון נכון, טכניקה נכונה ופעולה מהירה במקרה חירום. על הצוות הרפואי מוטלת האחריות לפקח באופן רציף הן על מצבה של היולדת והן על מצבו של העובר בכדי לטפל בכל הנושאים המתעוררים ולנקוט בצעדים הנדרשים להבטחת לידה תקינה וללא בעיות. כאשר הצוות הרפואי אינו ממלא אחריות זו, בריאותם ובטיחותם של האם והילוד נמצאת בסכנה. טעויות ומקרים של רשלנות רפואית בלידה יכולים להופיע בצורות רבות, כולל עיכוב בביצוע ניתוח קיסרי במועד הנדרש, מעקב שגוי אחר המוניטור העוברי דבר אשר עלול להוביל לנזק מוחי חמור ולהשלכות קטסטרופליות אחרות ועוד.

רשלנות רפואית בהריון ובלידה

רופאים, אחיות ואנשי רפואה אחרים צריכים תמיד לפעול תמיד כאשר טובתה של היולדת ושל התינוק לנגד עיניהם. למרבה הצער, רופאים רבים טועים במהלך הלידה ואחראים לטעויות הנגרמות בלידה. אלה כמה מהשגיאות הלידה העיקריות המתרחשות בבתי חולים כוללות:

  • אי אבחון מצוקה עוברית
  • איחור בביצוע ניתוח קיסרי
  • רשלנות באבחון מומים מולדים לפני הלידה
  • טיפול לא תקין בכליאת כתפיים של העובר וכתוצאה מכך קיומו של שיתוק על שם ארב
  • שגיאות בביצוע לידת ואקום
  • שימוש שגוי במלקחיים
  • נזק מוחי הנובע מחוסר חמצן במהלך הלידה

כישלון בזיהוי מצוקה עוברית

רופאים צריכים לפקח על האם והילד במהלך ההיריון והלידה כדי להבטיח ששניהם בריאים. אם יש בעיה שמתעוררת במהלך הלידה, על הרופאים לנקוט בפעולה מיידית. לדוגמא, התינוק עלול להפגין סימני מצוקה עוברית במהלך הלידה או מיד לאחר הלידה, כגון דופק מואץ או האטה חמורה בדופק, שינוי צבע העור או קשיי נשימה. בהתאם לנסיבות המדויקות, ייתכן שיהיה צורך שהרופא יבצע ניתוח קיסרי דחוף כדי להציל את חיי התינוק.

עיכוב בביצוע ניתוח קיסרי

על הרופאים לפעול במהירות האפשרית לצורך ביצוע ניתוח קיסרי חירום כאשר המשך ההיריון והמתנה ללידה רגילה עלולים לסכן את בריאותם של היולדת או של הילוד. לדוגמא, התינוק עשוי להיות במצג לא תקין שהופך את הלידה הנרתיקית למסוכנת במיוחד מכיוון שהתינוק עלול להיות יותר מדי זמן במצב של חוסר חמצן. מעבר לחובה שחלה על הרופאים לקבל החלטה מהירה במצבים מסוימים ולפנות לניתוח קיסרי, יש להם גם חובה לבצע את הניתוח בפועל מהר ככל האפשר, עיכוב בביצוע הניתוח כמו גם טעויות אחרות בלידה שמסתבכת במצבים כדוגמת צניחת חבל הטבור, מצוקה עוברית, היפרדות שליה ועוד עלולים להוות רשלנות רפואית.

אי אבחון מומים מולדים לפני הלידה

יש לזהות חריגות מבניות בילוד מוקדם ככל האפשר, כך שניתן יהיה לבחון את כל אפשרויות הטיפול הקיימות מוקדם ככל האפשר לפני הלידה . בנוסף, אבחנה מוקדמת של מום מולד לפני הלידה יכולה לתת להורים אפשרויות ולעזור להם להימנע מהולדה בעוולה שמשאירה אותם עם ילד הסובל ממוגבלות קבועה וחמורה. בדיקות טרום לידתיות, כולל סקירת מערכות, תבחין משולש, ייעוץ גנטי ובדיקות מי שפיר יכולות לאפשר לרופאי לזהות בעיות בריאותיות במהלך ההיריון ולדון על כך עם ההורים.

אי אבחון מומים מולדים לפני הלידה

יש לזהות חריגות מבניות אצל הילד מוקדם ככל האפשר, כך שניתן יהיה לבחון את כל אפשרויות הטיפול הקיימות זמן רב לפני הלידה והלידה. בנוסף, האבחנה המוקדמת של מום מולדת לפני הלידה יכולה לתת להורים אפשרויות ולעזור להם להימנע מלידה פסולה שמשאירה את הילד עם מוגבלות קבועה. בדיקות טרום לידתיות, כולל בדיקות סקר כגון מסך דם אימהי או אולטרסאונד במהלך השליש הראשון של ההיריון, יכולות לאפשר לרופאים לזהות בעיות בריאותיות אפשריות ואז לדון בכל העניין עם ההורים.

כליאת כתפיים

כאשר כתפו של התינוק מתמקמת כנגד עצם האגן של האם במהלך הלידה, סיבוך הנקרא פרע כתפיים או כליאת כתפיים, הרופא עשוי להידרש להשתמש באמצעים חלופיים לצורך ביצוע לידה מוצלחת. אם הרופא משתמש בכוח רב מדי בתגובה לסיבוך בלידה, הוא עלול לגרום לתינוק לפציעות בצוואר, בכתף, בראש וכן לגרום למצבים נלווים כדוגמת שיתוק על שם ארב היא עשויה לדרוש מהרופא להשתמש באמצעים חלופיים לביצוע לידה מוצלחת. אם הרופא משתמש בכוח רב מדי בתגובה לסיבוך הלידה, זה עלול לגרום לתינוק לפציעות בצוואר, בכתף, בראש וכן במצבים נלווים כמו שיתוק על שם ארב.

שימוש לרעה במלקחיים או בוואקום

שימוש לא נכון במלקחיים או במכשיר הוואקום במהלך הלידה עלול לגרום לפגיעה קבועה ולנזק משמעותי הן ליולדת והן לילוד.  

נזק מוחי לתינוק

היפוקסיה או מחסור בחמצן במהלך ההיריון והלידה, הם הגורם העיקרי לנזקים בלידה. למשל, חבל הטבור יכול להיות דחוס ולנתק את זרימת הדם, חבל הטבור יכול להתעטף סביב צווארו של התינוק ולהקשות על יכולת הנשימה של התינוק, או שרופאים יכולים להיכשל בביצוע פעולות בזמן ביצוע ניתוח קיסרי לאחר זיהוי סימני מצוקה עוברית. כל זה עלול לגרום לחנק בלידה ולהוביל לפגיעה מוחית קבועה.

למידע נוסף על רשלנות רפואית בקרו באתר של עו"ד שמואל קשיוב

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]