עמדות טעינה בישראל- מה זה ולמה אתם צריכים אותן? - 0404
עמדות טעינה בישראל- מה זה ולמה אתם צריכים אותן? Unsplash

עמדות טעינה בישראל- מה זה ולמה אתם צריכים אותן?

בשנים האחרונות חלה מהפכה לא קטנה בעולם הרכב. יצרניות הרכב הגדולות בעולם החלו לשנות מסלול ולייצר יותר ויותר רכבים חשמליים שלא מזהמים ולא מרעישים. המהלך הזה לא נולד ברגע ולא קרה סתם, הוא בא כתגובה לדעת הקהל העולמית שהחלה לפעול למען הפחתת הזיהום בכדור הארץ.

נתוני המכירות בכל העולם מראים מגמה ברורה של רכישת עוד ועוד רכבים חשמליים ועלייה בשימוש בהם. מדינות רבות פועלות למען כך ומעודדות שימוש בתחבורה חשמלית על ידי תמריצים ומיסים מופחתים ומנגד, על ידי הגבלות וקנסות על רכבים מזהמים. במקביל, נעשים גם מאמצים גדולים להקמת התשתיות לרכבים חשמליים כדי שיהיה אפשר להשתמש בהם בחופשיות.

למה הכוונה? בשונה מרכב המונע על ידי בנזין, רכב חשמלי דורש חשמל שמגיע מסוללה המותקנת בתוכו ועל כן יש צורך בתשתית שמתאימה לכך. במקום תחנות דלק, ישנן תחנות טעינה חשמליות. הכוונה היא לעמדות טעינה שבהן מגיעים עם הרכב החשמלי, מחברים את כבל הטעינה מהרכב לשקע החשמלי וכך הסוללה שברכב נטענת.

זמן הטעינה תלוי בסוג הרכב והסוללה שבו ובהספק של המטען החשמלי. ככל שעמדת הטעינה היא בהספק גבוה יותר, זמן הטעינה קצר יותר ועל כן ישנה חשיבות לתשתית טעינה מהירה לרכבים. מעבר לכך, במקומות שבהם הקימו יותר תחנות טעינה מהירות, הדבר הביא לקניית יותר רכבים חשמליים, כלומר האחד תלוי בשני.

כך זה ברחבי העולם ומה קורה בישראל? לא מעט, מסתבר. אמנם ישראל לא במקום הראשון בתחום, אבל צעדים רבים נעשים בשנים האחרונות בנושא הקמת תשתיות טעינה חשמליות. משרד האנרגיה החליט להקים ולפרוש עמדות טעינה ברחבי הארץ ובשנה האחרונה הוקמו כמאה עמדות חדשות כאלה. התוכנית של המשרד היא להקים כאלפיים וחמש מאות נקודות טעינה חשמליות נוספות בהשקעה של כשלושים מיליון שקלים בשנה הקרובה.

בישראל יש לא מעט עמדות טעינה חשמליות הפרושות ברחבי הארץ מצפון ועד דרום כשכבר עכשיו עובדים על הקמת תשתיות נוספות בעוד מקומות והגדלת מספר הנקודות בכל מקום. חלק מעמדות הטעינה הן רגילות וחלק הן עמדות לטעינה מהירה, מה שאומר שאם אתם צריכים לנסוע למרחקים ועליכם לטעון את הרכב בדרך, תוכלו לעשות זאת באחת העמדות המהירות ובזמן שלא עולה על חצי שעה. העמדות הללו ממוקמות הן בתוך הערים והן במקומות ציבוריים.

אז איפה יש עמדות טעינה? בקניוני עזריאלי בארץ מקימים כעת מאה ועשרים נקודות חדשות, בחניוני אחוזת החוף בתל אביב כשבעים נקודות, במתחם מייקרוסופט בהרצליה מקימים למעלה משבעים נקודות טעינה, בקריית מוצקין ישנה פרישה של כמה נקודות ובהמשך מתוכננת הקמה של למעלה מאלף נקודות טעינה חשמליות באזור של מפרץ חיפה והקריות.

באזור ים המלח החלו עבודות להקמת נקודות חשמליות כשאחת כבר נמצאת בעין גדי. התכנון הוא להקים עוד עמדות באזור הדרום והנגב, בייחוד במקומות תיירותיים כמו אזור בתי המלון, למשל. המטרה היא לעודד את השימוש של הרכבים החשמליים באזור ולא להיות תלויים רק בתחנות דלק.

גם חברות הדלק הבינו שהעתיד הולך לקראת תחבורה חשמלית ובישראל ישנם כמה שיתופי פעולה בעניין. לדוגמא, חברת "פז" רכשה לאחרונה חברה שעוסקת בתחום הטעינה החשמלית ואשר מפעילה כבר עכשיו כמאתיים נקודות חשמליות בארץ. המטרה של "פז" היא להקים ולהגדיל את מספר עמדות הטעינה החשמליות בתחנות הדלק שלה ובעתיד גם להתפתח לתחום הטעינה בבתים פרטיים, עסקים ועוד.

גם חברת "סונול" מתרחבת לתחום החשמלי ומפעילה עמדות לטעינה ברחבי הארץ. חלק מהמקומות והאתרים שנזכרו כאן מופעלים על ידי החברה. המטרה של "סונול" היא לספק תשתית חשמלית ולהרחיב את השימוש ברכבים חשמליים. בנוסף, "סונול" מציעה הקמת עמדות טעינה גם לבתים פרטיים, חברות, חניונים וגם תחנות דלק.  

עמדות טעינה חשמליות נוספות מתוכננות לקום לאורך כבישים ראשיים ברחבי הארץ כמו כביש 6, כביש החוף, כביש 4 וכביש 90. בחלק מהכבישים הללו ישנן עמדות טעינה ובחלק יקומו עוד. עמדות הטעינה שנמצאות בהקמה או תכנון יהיו פרושות בנקודות רבות ככל האפשר ויאפשרו נסיעה רצופה ממקום למקום ובנוחות מקסימלית. כמו במדינות רבות אחרות, עמדות הטעינה בכבישים המהירים נמצאות בדרך כלל בשילוב עם חנויות נוחות ומרכזי קניות, כך שבזמן שהרכב נטען, אפשר לשתות קפה או לקנות משהו לדרך.

כפי שהבינו במקומות רבים בעולם, גם אצלנו הגיעו למסקנה שאי אפשר להישאר מאחור וחייבים להקים תשתית חשמלית נרחבת ומהירה ככל האפשר על מנת לעודד קנייה של יותר רכבים חשמליים ועידוד השימוש בהם. אמנם בתחום הזה המצב בישראל הוא לא מהטובים ביותר בעולם כרגע, אך בסופו של דבר, דברים כן זזים כאן ובייחוד בשנה האחרונה כך שאפשר להיות אופטימיים ולראות את העתיד של כולנו הופך לאט אבל בטוח לפחות מזהם ויותר משתלם.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]