מחוסרי עבודה, איך אתם בלפתוח סתימות? - 0404
מחוסרי עבודה, איך אתם בלפתוח סתימות? Shutterstock

מחוסרי עבודה, איך אתם בלפתוח סתימות?

רפורמה מבורכת בענף האינסטלציה מעניקה תקווה לישראלים רבים שאיבדו את מקור פרנסתם בשל משבר הקורונה. כל הפרטים החשובים 

בשנים האחרונות התחוללו מספר רעידות אדמה בתחום השיפוצים, כשלמשל באמצע 2018, התבשרנו על כך שקבלני שיפוצים יוכלו להירשם בפנקס הקבלנים ולהחזיק לראשונה ברישיון עבודה מסודר. לפי התקנות שנכנסו לתוקפן ביוני 2018, הרישיון יינתן לקבלנים המבצעים עבודות שיפוצים בהיקפים של 350 אלף שקלים ומעלה וזאת במטרה להסדיר את ענף השיפוצים. למעשה קבלנים המבצעים שיפוצים בהיקפים אלה מבלי להחזיק ברישיון המתאים, פשוט עוברים על החוק. 

משבר הקורונה האיץ תהליך נוסף בענף השיפוצים והפעם בתחום האינסטלציה, שעד כה היה אחד התחומים הפרוצים ביותר בישראל. בכתבה שלפניכם ריכזנו את כל המידע העדכני ביותר בנושא.

מה נדרש מקבלן אינסטלציה כדי לקבל את הרישיון?

ראשית חשוב להדגיש כי לא מדובר בזכות אלא בחובה: קבלן אינסטלציה שיבצע עבודות שיפוצים בהיקף של יותר מ-44,000 שקלים ללא רישיון, הלכה למעשה יעבור על החוק. כדי לקבל רישיון מסודר ולהירשם בפנקס הקבלנים, יש להוכיח וותק של חמש שנים לכל הפחות בתחום האינסטלציה, לעבור הכשרה הכוללת דגש מרכזי על עבודה בזמן מגפת הקורונה וכן דגשים על בטיחות בעבודה ותאונות עבודה ובנוסף לעבור מבחנים מסכמים בתחומי ההכשרה השונים. ציון המעבר במבחני הבטיחות לדוגמה, עומד נכון להיום על 80.  

מה מעניק הרישיון ואיך זה קשור לקורונה?

כפי שציינו, הרישיון מעניק בראש ובראשונה את האפשרות לעבוד בצורה חוקית לגמרי. המשמעות היא שהלקוח יוכל לדעת האם הוא עובד מול אינסטלטור חאפר או מול בעל מקצוע רציני, אחראי ואמין. אין ספק שעצם האפשרות להציג בפני הלקוח רישיון עבודה מסודר, הוא כבר צעד גדול בדרך לחיסול תופעת החאפרים בתחום האינסטלציה. אך מעבר לכך, הקבלנים יעברו הכשרות מקצועיות באופן קבוע ובנוסף, יקבלו אישור להעסקת עובדים וכן אישור מיוחד להכשרת עובדים.

כפי שניתן להבין, אחת מהמטרות המוצהרות של המהלך, היא לסייע להכשיר מקומות עבודה רבים בענף האינסטלציה, שניתן יהיה לגייס אליהם מחוסרי עבודה שמחפשים נואשות תחום שיוכלו להשתלב בו במהירות ולהתחיל להרוויח כסף בהקדם. לאור זאת, אם יש לכם את הכישורים הנדרשים, כלומר אם אתם לצורך העניין עובדי במה ופוטרתם מעבודתכם אבל יש לכם ידיים טובות ומוטיבציה גבוהה להתפרנס בכבוד, כל שעליכם לעשות זה לאתר קבלן אינסטלציה המחזיק ברישיון מטעם רשם הקבלנים ולהציע את עצמכם. 

שאפו גדול להתאחדות קבלני השיפוצים 

אם כבר עסקינן בהתאחדות קבלני השיפוצים, נציין עוד כי לאחרונה יצאה לדרך יוזמה משותפת של המשרד לחיזוק וקידום קהילתי עם התאחדות קבלני השיפוצים, שזכתה לשם "משפצים קהילה". במסגרת הפרויקט, מאות בעלי מקצוע מכל רחבי הארץ: צבעים ברחובות, נגרים בחדרה או אינסטלטורים בחולון יפעלו לשיפוץ מרכזים קהילתיים ומקומות שונים בישראל, המשרתים אוכלוסיות מוחלשות. בנוסף יכלול המיזם שיפוצי חירום בדירות מגורים של דיירים שידם אינה משגת. 

לפי התוכניות העדכניות, כבר השנה ישופצו עשרות מרכזים קהילתיים ברחבי הארץ, כשכל העבודה תתבצע בהתנדבות כמובן. אז אם אתם עוסקים בתחום השיפוצים או מכירים אינסטלטור חביב במיוחד, נשמח אם תצרו קשר עם התאחדות קבלני השיפוצים ותירתמו לפרויקט המרגש הזה. 

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]