החוק החדש להליך גישור חובה לפני גירושין - 0404
החוק החדש להליך גישור חובה לפני גירושין הדר מדיה אילן סולטן

החוק החדש להליך גישור חובה לפני גירושין

בשיתוף אילן סולטן ואתר דרך הגישור-מסיימים בטוב

ביוני 2020 אישרה הכנסת את החוק החדש שמחייב לפחות פגישה אחת בנושא גישור לפני פניה לערכאות שיפוטיות לגירושין.
מה החוק אומר? מה המטרה שלו?
ומדוע הוא כל כך חדשני וחשוב?

כולנו יודעים שזוגיות ונישואים מבוססים על הרבה יותר מאהבה. כאשר אנו נישאים ו/או מקיימים מערכת זוגית, כמובן שאנחנו חולקים שותפות רגשית. אהבה ואושר הם מרכיבים חשובים מאוד בבחירת בני זוג שעושים לנו טוב.
אבל כאשר אנו מעמיקים לתוך החיים המשותפים, אנחנו מבינים שהם כוללים שותפויות מסוגים נוספים.

חיי נישואים כוללים שותפות משפחתית משני הצדדים, שותפות בגידול ילדים, שותפות כספית, לפעמים עסקית, השקעות בנכסים, חברות וחברים משותפים ועוד. החוטים העדינים שנרקמים בין בני זוג לאורך השנים, יוצרים רשת של שותפויות שנפרשות על פני מארג חיינו.

לכן, כאשר בני זוג מחליטים להיפרד, מכל סיבה שהיא, השותפויות הרבות שיצרו ביניהם לצורך חייהם המשותפים, מתפרקות ברמה כזו או אחרת.
אותו פירוק של השותפויות הרבות הוא תהליך לא פשוט. פעמים רבות מדובר בשנים רבות של פעילות ביחד, שיש לדעת איך לפרק על הצד הטוב ביותר, וגם מה ניתן לשמר וכיצד, כדי שכל אחד מבני הזוג יוכל להמשיך בחייו הפרטיים בדרך הנכונה והמתאימה עבורו.

לא תמיד בני הזוג שרוצים להיפרד מצליחים לראות או להבין, את עוצמת העומק של הקשר הזוגי והשפעתו על חייהם, וכתוצאה מכך- השפעתו על הפרידה.
לכן, פעמים רבות אנחנו רואים שבזמן הליך הגירושין והפרידה בני הזוג נתקלים במידה מסוימת בקשרים נוספים שנפרמים ותחומי חיים נוספים שהגירושים והפרידה משפיעים עליהם.

כמובן שאם יש לבני הזוג ילדים משותפים, החשיבות של שמירה על הילדים בעת תהליך הגירושין, צריכה לגבור על שיקולים רבים אחרים, ולהוביל את ההחלטות לגבי הפרידה, כך שגם יקלו עד כמה שאפשר על הילדים.

עם זאת, התהפוכות הרגשיות שמזמן תהליך הפרידה, גורמות לעיתים לבני הזוג להיות שקועים בעצמם בלבד, ולא לראות את האחרים.
הם עלולים לא לראות את טובת בן או בת הזוג מהם הם נפרדים, ולעיתים גם לא לראות את טובת הילדים המעורבים בתהליך, ואפילו להשתמש בהם, אם באופן מודע ואם באופן לא מודע, כדי לפגוע בבן או בת הזוג.
יש בני זוג ששקועים רק ברצון להשיג עד כמה שיותר מההון המשותף, עד שהם מאבדים את היכולת לראות את הצורך בהוגנות מול הצד השני גם כן.

את המצב הזה, בו בני זוג מאבדים את היכולת לדאוג לטובת בני הזוג ושאר בני המשפחה, מבקש החוק החדש לשנות.

ביוני 2020 עברה בכנסת הצעת חוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה.
החוק קובע כי צדדים שמבקשים להגיע תובענה בעניין של סכסוך משפחתי, צריכים קודם כל להגיש בקשה ליישוב הסכסוך. כלומר: לבדוק את האופציה של גישור גירושין.

או במילים אחרות:
כדי לצמצם את הצורך בהתדיינות משפטית לפני הגשת תביעה בבית המשפט, ו/או בבית הדין הרבני, הצדדים מופנים קודם כל להליך של יישוב סכסוכים (גישור), ביחידות הסיוע שליד בתי המשפט / בית הדין הרבני.
הדבר נכון גם כאשר פותחים תיק גירושין בבית המשפט לענייני משפחה, וגם כאשר פותחים תיק גירושין בבתי הדין הרבניים.

החוק המבורך הזה בעצם קובע, כי כאשר בני זוג מגישים תביעת גירושין בערכאה שיפוטית הם צריכים קודם כל לפתוח תיק ביחידת הסיוע של אותה ערכאה בה הם מעדיפים לנהל את התהליך. לאחר פתיחת התיק הם יוזמנו לפגישה עם עובד/ת סוציאלי/ת. בפגישה יוצע להם להגיע להסכמות בנושאי הסכסוך ביניהם באמצעות גישור.

אם בני הזוג יביעו רצון לבצע תהליך של גישור גירושין, הם בעצם יופנו למספר מפגשים עם מגשרים מוסמכים מטעם היחידה כדי להגיע להסכם גירושים. לזוגות שיש ביניהם הבנה בסיסית על תהליך הגירושין וצריכים בעיקר הכוונה ועזרה בניסוח ההסכם ובחשיבה על סעיפיו, ההזדמנות הזאת נופלת כפרי בשל.
זוגות אחרים שאולי לא היו מודעים לאופציה של תהליך גישור גירושין, וראו לפניהם רק את השביל של ייצוג ע"י עורכי דין בבית המשפט, יכולים להיות מופתעים לטובה מהאפשרות החדשה שהוצגה בפניהם, לסיים את חייהם המשותפים בדרך של הבנה והסכמה.

עם זאת, חשוב לדעת כי בשל תהליכים ארוכים ומחסור בכוח אדם, תהליך הגישור דרך יחידת הסיוע כרוך בהמתנה בתור לפגישות הגישור במשך מספר חדשים.
בפועל, התהליך הארוך ביחידת הסיוע, גורם לכך, שחלק ניכר מהזוגות המתגרשים שמבקשים גישור, ממשיכים את התהליך בשוק הפרטי, תהליך שהוא בעיניי נכון ומתבקש, מאחר והדבר החשוב ביותר בחוק הוא עצם העובדה שנושא גישור הגירושין מוצע כאופציה. היכן תממשו את האופציה, זאת כבר שאלה שקל לפתור אותה.
חשוב לדעת שעלות ניהול הליך באמצעות מגשר פרטי די זהה לעלות ניהול הליך עם מגשר מטעם יחידת הסיוע ובזמן קצר מאד.

במאמר שהכנתי עבורכם ומפרט עלויות של תהליכי גישור גירושין תוכלו לראות מדוע בכל מקרה, גישור הוא תהליך הרבה יותר זול ומשתלם מתהליך של התדיינות בבית משפט וייצוג ע"י עורכי דין.

לקריאת הכתבה באתר דרך הגישור – מסיימים בטוב
לכן, גם אם זוגות רבים מבקשים לסיים את תהליך הפרידה והגישור מהר יותר ממה שמתאפשר ע"י המדינה ע"י פנייה למגזר הפרטי, עדיין מדובר בדרך זולה הרבה יותר, מכבדת ומונעת סכסוכים גם בטווח הארוך, לסיים את החיים המשותפים.

החוק החדש מביא למצב המבורך, בו העובדה שכל זוג שמבקש להתגרש לפחות מקבל מידע לגבי האופציה של גישור גירושין.
זוהי יוזמה מבורכת, שלדעתי האישית תביא ליותר פרידות מושכלות, בטוב ובכבוד הדדי, ופחות מריבות וסכסוכים.
תהליך זה בתורו יביא לפריחה של בני הזוג ובני המשפחה המעורבים בתהליך הגירושין, וצמיחה של כל אחד מהצדדים מתוך התהליך, אל תוך החיים החדשים שהם רוקמים לעצמם בעתיד.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]