תביעה לפינוי מושכר – מה חשוב לדעת - 0404
תביעה לפינוי מושכר – מה חשוב לדעת

תביעה לפינוי מושכר – מה חשוב לדעת

תביעה לפינוי מושכר הינו הליך מיוחד ומהיר יחסית שנעשה לצורך פינויו של שוכר מדירה שאינו עומד בתנאי ההסכם ולא משלם דמי שכירות.

במאמר זה נעבור על הדגשים החשובים בהליך של תביעה לפינוי מושכר, איך זה מתבצע בפועל ועל מה חשוב לתת דגש.

תביעה לפינוי מושכר  – שלב הגשת התביעה

השלב הראשון בהליך של תביעה לפינוי מושכר הינו לשלוח לשוכר התראה טרם נקיטת הליכים משפטיים ופתיחת הליך לפינוי מושכר. על המשכיר לוודא שהשוכר מקבל את המכתב ובדרך כלל עורך הדין אשר מטפל בתביעה ימסור את המכתב עם שליח מוסמך אשר ימלא תצהיר בהתאם עם מסירת המכתב לשוכר.

לאחר שהמכתב נמסר לידי השוכר וחולף זמן סביר (בין 7-14 ימים), והשוכר אינו ממלא את הדרוש על פי ההסכם ו/או לא משלם דמי שכירות או את חובו, יש להגיש את כתב התביעה שכותרתו: "תביעה לפינוי מושכר".

כתב התביעה יוגש לבית משפט השלום אשר באיזור שיפוטו נמצאת הדירה אותה שוכר השוכר.

גם את כתב התביעה חשוב למסור לידי השוכר, וכאמור, מומלץ להשתמש בשירותיו של שליח משפטי מיומן.

לאחר שהשוכר מקבל לידיו את כתב התביעה, יש לו על פי החוק (פרק ט"ז לתקנות סדר הדין האזרחי) עד 30 ימים להגשת כתב התביעה (במקרה של פגרת בית משפט, מספר הימים לא יבוא בחשבון). במקביל בדרך כלל מזכירות בית המשפט תקבע מועד דיון שיהיה במידת האפשר עד 30 ימים מהמועד האחרון שעל השוכר להגיש כתב הגנה.

במידה והשוכר לא הגיש כתב הגנה במועד, וניתן להוכיח שקיבל לידיו את כתב התביעה, ניתן לבקש מבית המשפט לתת פסק דין בהיעדר הגנה כנגד השוכר.

במקרה כזה, לאחר קבלת פסק הדין, יהיה ניתן לפתוח תיק הוצאה לפועל לפינויו המיידי של השוכר מהדירה.

במידה והשוכר הגיש כתב הגנה עד המועד הנקוב, יערך דיון אשר בסופו יקבע בית המשפט האם על השוכר לפנות את הדירה או לא לקבל את התביעה ולאפשר לשוכר להמשיך להתגורר בדירה.

במקרים נוספים כאשר קיים סכסוך מורכב יותר בין הצדדים, יכול בית המשפט להורות להעביר את ההליך המשפטי לדיון רגיל ויקבע כי התביעה שהוגשה לפינוי מושכר, אינו הפורום הנכון לקיום התובענה.

תביעה לפינוי מושכר – לאחר קבלת פסק דין

לאחר קבלת פסק דין לפינוי הדירה נגד השוכר, ובמידה והשוכר בוחר שלא לקיים את פסק הדין ולא מפנה את הדירה, ניתן לפתוח תיק בהוצאה לפועל לפינוי הדירה. את התיק ניתן לפתוח רק לאחר שחולף מועד הפינוי המופיע בפסק הדין.

לאחר פתיחת התיק בהוצאה לפועל, ימסור התובע לשוכר אזהרה טרם פינוי מושכר בהליך הוצאה לפועל, ולאחר שיחלפו ימי האזהרה והשוכר לא פינה את הדירה, יהא רשאי התובע לבקש צו מרשם ההוצאה לפועל שמורה לפעול לפינויו של השוכר מהדירה, תוך כדי הפעלת כוח.

לשם כך, יפנה עורך הדין המטפל בעניין בשם התובע לקבלן הוצאה לפועל, לצורך מימוש הצו והקבלן יפעל תוך זמן קצר לפינויו של השוכר מהדירה, בכוח אם ידרש לכך, ובליווי של שוטרים לצורך השלמת המשימה ועל מנת לוודא שהסדר ישמר בעת פינוי הדירה.

תביעה לפינוי מושכר – מומלץ לפעול במהירות וביעילות

כפי שתיארנו במאמר זה, הליך של פינוי מושכר אמנם מוגדר כהליך מהיר יחסית, אך נדרשות פעולות רבות על מנת שהליך פינוי השוכר מהדירה יתבצע בצורה הטובה ביותר.

לכן, מומלץ מאוד לפעול ביעילות ולהשתמש בשירותיו של עורך דין שמתמחה בתביעה לפינוי מושכר ובפינוי שוכרים בעייתיים מדירת מגורים.

עורך דין ניר אביבי מתמחה בהליכים של תביעה לפינוי מושכר והינו עורך דין מקרקעין מומלץ ועורך דין חוזים בתחום האזרחי-מסחרי.

כל האמור והכתוב אינם מחליפים יעוץ משפטי

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]