מכבי חיפה לא צריכה להתרגש - כך בדיוק בונים קבוצה חדשה - 0404
+
מכבי חיפה לא צריכה להתרגש – כך בדיוק בונים קבוצה חדשה יוסי שקל

מכבי חיפה לא צריכה להתרגש – כך בדיוק בונים קבוצה חדשה

תצוגת הנפל מול הפועל עכו הדהימה את אוהדי מכבי חיפה, אך לא אותי. מצד אחד, סגל מצוין, שחקנים ברמה גבוהה, יחסית, ואולי הסגל הרחב הטוב בארץ ומן הצד השני כדורגל לא ברור – כזה שיכול להדהים את הפועל באר שבע וכזה שיכול להתבזות מול בני יהודה והפועל עכו.

בניגוד לדעת חלק מאוהדיה, מכבי חיפה חייבת להמשיך בקו החדש שבנתה, להאמין בו ולא לעצור. חיפה של העונות האחרונות הזכירה לי את מכבי תל אביב טרם עידן גולדהאר. בכל עונה החליפה שחקנים, לא שמרה על השלד ונחלה אכזבות קשות. מי ששכח – שינסה להזכר ב"עונת הגלאקטיקוס".

חיפה חייבת ללמוד מהטעויות של עצמה. מחילופי שחקנים רבים בכל עונה ומאיבוד השלד. חיפה לא בנתה קבוצה לעונה אחת. אף אחד במועדון הירוק לא פנטז על אליפות כבר בעונה הנוכחית. אין ספק שעם סגל שכזה חיפה צריכה לרוץ קדימה, אך מנגד ברור לכל אוהד כדורגל שמדובר בקבוצה חדשה וייקח עוד זמן עד ששחקניה יתחברו.

אסור לירוקים להלחץ מאיבוד הנקודות כבר בתחילת העונה. לחץ שכזה יביא שוב לחילוף שחקנים ושוב, לתחילתו של הסיפור מחדש.

מאבוקה, קאיו, אלברמן, עומר דמארי, אתנסיאדיס, ורמוט ואחרים – הם שחקנים שאפשר לבנות אותם כשלד קבוצתי. תוסיפו את מאור בוזגלו שצפוי להוסיף מחץ בהמשך. איתם צריך לרוץ שנים קדימה. עם שלד איכותי בונים קבוצה מנצחת.

מילה אחת לגיא לוזון: אינני מתיימר לבקר אותך מקצועית, שכן, אינני מבין כדורגל כמוך. לא חוכמה לשבת מאחורי מקלדת ולהקיש שמות, הערות ועצות. מה שמאמן רואה על המגרש וקודם לכן בחדר ההלבשה, יכול לראות רק המאמן.

בנקודה אחת, הייתי ממליץ לוותר על הרוטציות שנכשלו במועדונים אחרים. לפני כמה שנים טובות מאמן ליברפול דגל ברוטציה של שחקניו – רוטציה שנחלה כשלון חרוץ. במילים אחרות: את השחקנים צריך להתאים למשחק ולא את המשחק לשחקנים.

לסיכומו של דבר, מכבי חיפה צריכה לרוץ עם סגל שחקניה גם בעונה הבאה, מבלי לבצע יותר מידי שינויים – תהא תוצאת העונה הנוכחית אשר תהא. רק "דבק" בין השחקנים, קבוצה מלוכדת ואחד שמכיר את חברו ואת מיקומו על כר הדשא, יוכלו להביא יחד עם הכשרון מהרגליים אל לב האוהדים ביציע – אותם אוהדים המשמשים במשך שנים ברצף כשחקן ה-12 – מהאוהדים הטובים בישראל.

יוסי שקל