שאלות ותשובות: חוק איסור לשון הרע - 0404
שאלות ותשובות: חוק איסור לשון הרע freepik

שאלות ותשובות: חוק איסור לשון הרע

ככל הנראה כל אחד כבר שמע על חוק איסור לשון הרע, אך האם אתם באמת מבינים מה הוא אומר? הרי כל אחד מאיתנו יכול לומר או לכתוב בפומבי אמירות פוגעניות על בן אדם אחר, אך מה הופך את האמירה ללשון הרע בגינה ניתן לקבל פיצוי כספי (לעיתים גבוה מאוד)? אם יש לכם הרבה סימני שאלה בנושא הזה, המאמר הבא נועד בדיוק בשבילכם.

ריכזנו את כל השאלות השכיחות ביותר שיבהירו לכם באילו מקרים תוכלו להסתייע בהוראות חוק איסור לשון הרע על מנת להגן על שמכם הטוב.

האם קללות רחוב או קללות "יומיומיות" נחשבות ללשון הרע?

על פי פסיקות בתי המשפט, קללות מסוג זה אינן נכנסות בגדר חוק איסור לשון הרע וברובם המוחלט של המקרים לא תוכלו לקבל עליהן פיצוי כספי מכוח חוק איסור לשון הרע. נקודת המוצא היא שאם קללות רחוב יכנסו בגדר חוק איסור לשון הרע בתי המשפט יוצפו בתביעות דיבה. לא למטרה זו חוקק חוק איסור לשון הרע.

מה כן יחשב ללשון הרע בגינו ניתן לקבל פיצוי כספי? אמירות כגון נאצי, כושי מסריח/רוסי מסריח, ייחוס עבירה פלילית (כאשר לאותו אדם אין עבר פלילי), זיכו בעבר את התובעים בפיצוי כספי משמעותי. מטבע הדברים יש לבחון כל מקרה לגופו ולשם כך מומלץ ליצור קשר עם עורך דין לשון הרע.

אם אני אומר דברים נכונים, האם זוהי הפרה של חוק איסור לשון הרע?

רבים מכם בוודאי מכירים את טענת "אמת דיברתי". על פי טענת הגנה זו הקבועה בחוק איסור לשון הרע, אדם האומר אמת יהיה (לרוב) מוגן מפני תביעת דיבה. יחד עם זאת, תנאי נוסף שצריכים לבחון הוא האם היה בפרסום עניין לציבור.

נניח שאדם אחד פרסם באופן פומבי על קיומו של רומן בין שני אנשים. לכאורה אכן התקיים רומן בין שני אותם אנשים. האם המפרסם בהכרח יזכה להגנה מכוח חוק איסור לשון הרע? הדבר לגמרי אינו ודאי ובהחלט ניתן לטעון כי מדובר בפרסום המהווה לשון הרע, ועל אף נכונותו, לא היה בפרסום זה עניין לציבור.

תוך כמה זמן אמורה להסתיים תביעת לשון הרע?

ישנן שתי אפשרויות: 1. להגיש תביעה קטנה; 2. להגיש תביעה לבית משפט השלום.

לכל אחד מהליכים משפטיים אלה ישנם יתרונות וחסרונות. תביעה קטנה תהיה לרוב מהירה יותר ותסתיים (לרוב) תוך חודשים ספורים. יחד עם זאת, הליך זה מוגבל לכ-34 אלף שקלים בלבד, בעוד שחוק איסור לשון הרע מאפשר לתבוע פיצוי כספי בסכומים הרבה יותר משמעותיים (ללא הוכחת כל נזק).

האם ניתן להתגונן מפני תביעת לשון הרע באופן עצמאי?

תיאורטית ניתן להתגונן מפני תביעת לשון הרע באופן עצמאי. מעשית – זה כנראה יהיה הדבר הכי לא נכון שתוכלו לעשות, וישנו סיכוי גבוה שדווקא התעקשותכם לייצג את עצמכם בתביעה מסוג זה תוביל לכך שהתביעה תתקבל ותצטרכו לשלם פיצוי כספי הרבה יותר גבוה. גם במקרה זה מומלץ להתייעץ עם עורך דין אשר עוסק בתביעות דיבה.

עורך דין אדי בליטשטיין – עורך דין לייצוג תובעים ונתבעים בתביעות לשון הרע.
רח' משה לוי 11, ראשון לציון
טל': 03-6427876  

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]