כל מה שאתם חייבים לדעת על חקירת מצ"ח בצבא - 0404
כל מה שאתם חייבים לדעת על חקירת מצ FREEPIK

כל מה שאתם חייבים לדעת על חקירת מצ"ח בצבא

כשאנחנו מדברים על חקירות מצ"ח בצבא, צריך לזכור שמדובר לרוב באוכלוסייה נורמטיבית, שזה המפגש הראשון (והאחרון) עבורה עם גורמי אכיפת החוק. עבור אדם כזה, אשר עשה טעות ראשונה בחייו,  שייתכן וכלל לא היה נחקר עליה אלמלא היה חייל, חקירה עלולה להיות מאוד מלחיצה.

חוקרים מיומנים יודעים לזהות את החולשות של נחקרים כאלו ולנצל אותן לטובת קבלת הודאה אשר בדיעבד יכולה להיות הודאת שווא. סיוע משפטי – במיוחד במקרים כאלו – יכול להביא להפחתה משמעותית של העונש, ושל ההשלכות הצפויות לנחקרים.

שוחחנו עם עו"ד צבאי אלה הראל, משרד עו"ד צבאי שלמה רכבי ואלה הראל וקיבלנו ממנה כמה תשובות לשאלות מאוד חשובות בעניין חקירת מצ"ח או חקירות סמים בצבא.

מהן הדרכים לזימון חקירת מצ"ח צבאית?

חקירת מצ"ח או סמים בצבא נפתחת כאשר יש חשד בנוגע לחייל חובה/קבע/מילואים או אפילו אזרח עובד צה"ל שביצע עבירה. החל מעבירה צבאית מובהקת ועד עבירה שהקשר שלה לשירות הצבאי עקיף ביותר. מצ"ח יכול לזמן חשוד לחקירה באחת מכמה דרכים מרכזיות. למשל, באמצעות זימון לחקירה בהודעה מראש, או תוך "שליפת" החשוד ממקום הימצאו בהפתעה.

בשני המקרים הללו החשוד לא בהכרח יידע כמה זמן לפני כניסתו לחדר החקירות החלה החקירה. שכן, ייתכן ומתנהלת בעניינו חקירה סמויה הכוללת האזנות, קבלת נתוני תקשורת סלולר ונתוני מחשב ואף גביית עדויות.

זימון לחקירה מראש

במקרה בו החשוד זומן לחקירה מראש, מומלץ מאוד כי החשוד ייצור קשר בהקדם עם עורך דין צבאי על מנת לקבל ייעוץ מקצועי טרם החקירה, כמו גם ליווי תוך כדי החקירה. מדובר במהלך קריטי שיכול להביא למצב בו תיק החקירה נסגר ללא נקיטת הליכים.

זימון לחקירה במפתיע

כאשר הזימון לחקירה נעשה באופן מפתיע, באמצעות "שליפת" החשוד מהבסיס או מביתו ישירות לחקירה, לנחקר אין זמן לחפש עורך דין צבאי. עם זאת, חשוב לדעת כי זכותו של הנחקר ליצור קשר עם בן משפחה קרוב (או אדם קרוב לבחירתו) לפני תחילת החקירה. על הנחקר לעדכן באופן מיידי בן משפחה אודות החקירה, על מנת שבן המשפחה יוכל לפעול למציאת עו"ד צבאי בהקדם האפשרי. במקרה כזה, מומלץ לנחקר שלא למסור כל מידע עד להיוועצות עם עורך דין צבאי.

האם מדיניות העמדה לדין וענישה נוקשה יותר?

מדיניות הענישה וההעמדה לדין של חיילים בבתי הדין הצבאיים, נוקשה יותר מאשר זו הנהוגה ביחס לאזרחים שביצעו את אותן עבירות ממש. כך למשל, בהתאם למדיניות הנהוגה כיום במשטרת ישראל, לא מעמידים לדין בגין שימוש עצמי בסמים קלים ע"י אזרחים. מנגד, חייל אשר יבצע שימוש בסמים קלים, אפילו חד פעמי ואפילו בחופשה – ייחקר במצ"ח ואף יוגש נגדו כתב אישום. מכאן עולה החשיבות של ייעוץ עם עורך דין צבאי בשלב מוקדם ככל הניתן של החקירה ובמידת האפשר, עוד לפני הכניסה לחדר החקירות.

לדברי עורך דין צבאי אלה הראל, נחקרים רבים שאינם נועצים בעורך דין צבאי לפני תחילת החקירה, יכולים להיכנס ללחץ בעקבות תרגילי חקירה פשוטים ולהודות בעבירות שלא ביצעו או למסור לגורמי החקירה מידע מפליל עליהם. כך למשל, נחקרים לא תמיד יודעים שללא צו חיפוש, אין הם מחויבים למסור את הטלפון הסלולרי שלהם, כמו גם את קוד הפתיחה אליו. 

עו"ד צבאי אלה הראל גם הוסיפה ואמרה כי שלבי החקירה הראשונים הינם החלק המשמעותי והמרכזי ביותר ברוב תיק חקירה. החוקרים יודעים לנצל את ההזמנות שהנחקר שלהם לחוץ, ולהוציא ממנו הודאה, גם אם זו הודאת שווא.

פנייה לעו"ד צבאי מיומן, תעניק לנחקר ייעוץ וליווי צמוד מאיש מקצוע מנוסה ובקיא בעולם החקירות והמתרחש בתוכן, אשר יידע לסייע ולייעץ לנחקר כיצד עליו לפעול, על מנת שלא לאפשר ללחץ להכניע אותו.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]