זכויות חשוד ונאשם בהליך הפלילי - 0404
זכויות חשוד ונאשם בהליך הפלילי עורך דין שלומי ביזק ( צילום יחצ

זכויות חשוד ונאשם בהליך הפלילי

רבים מהחשודים בעבירות, אינם מודעים כלל לזכויותיהם ועשויים להחמיץ הזדמנות לביטול כתב אישום ורישום פלילי. שלומי ביזק, עורך דין פלילי, מסביר על זכויות החשוד.

בכל מקרה בו הוגשה נגדך תלונה במשטרה על ידי כל גורם, או אם נפתחה חקירה ביוזמת היחידה החוקרת, התחיל למעשה ההליך הפלילי בעניינך. הליך זה עשוי לגרור אחריו רישום פלילי הגורר השלכות רבות על חייך. כדי להבטיח שתהיה לך ההגנה הראויה ביותר, חשוב להיעזר בליווי עורך דין פלילי כבר מהרגע הראשון כדי ללמוד על זכויותיך, לבסס את הגנתך ולהימנע מהפללה עצמית. גם לחשודים בביצוע עבירות עומדות זכויות בפני החוק וחשוב שנכיר אותן.

הזכות להליך הוגן

מדובר באחת מזכויות האדם הבסיסיות והחשובות ביותר. זכות זו מחייבת כל רשות אכיפה ושיפוט לנהל את ההליך המשפטי באופן כזה בו כל הגבלה על חירותו של החשוד או הנאשם תעשה באופן מוצדק ומבוסס וכי לא ניתן יהיה לבסס את אשמתו של הנאשם במידה ולא תתברר מעבר לכל ספק סביר. את הזכות להליך הוגן ניתן לחלק למספר היבטים.

  • היעדר משוא פנים – על ההליך הפלילי להיות אובייקטיבי לחלוטין ואינו יכול לכלול את עברך הפלילי באם בחרת לנהל את המשפט מתחילתו ועד סופו, למעשה במקרה בו בחרת לנהל הוכחות – ביהמ"ש צריך לבחון כל מקרה לגופו ולא על פי עברך. 
  • חזקת החפות – החשוד הינו חף מפשע עד שתוכח אשמתו. גם אם הוגש כתב אישום, עומדת לזכותך האפשרות להיאבק על חפותך מבלי שתשלם על כך מחיר. .
  • חיסיון מפני הפללה עצמית – החשוד זכאי לשמור על שתיקה בחקירתו כדי להימנע מהודאות שווא, ולהימנע מהפללה עצמית – באם לתביעה יש חשד שביצעת דבר עבירה, החובה היא עליה להוכיח זאת מעבר לכל ספק סביר- ולך מותר לשתוק ולא לשתף פעולה

היחידה החוקרת מחויבת להקריא בפני החשוד את זכויותיו והן מהוות חלק בלתי נפרד מחקירה תחת אזהרה. כדי לוודא שכל הזכויות אכן יישמרו, חשוב להיוועץ בעורך דין פלילי לפני החקירה. 

הזכות לייצוג

כל חשוד בעבירה זכאי מן הרגע שמתבהר לו כי הוא חשוד בדבר עבירה להיעזר בייצוג עורך דין פלילי. כדי לברר כי זה אכן המקרה, חשוב שנשאל באופן ברור האם מדובר בחקירה תחת אזהרה, או אם פשוט נגבית מאיתנו עדות פתוחה ואיננו חשודים בדבר. מן הרגע בו מובהר כי מדובר בחקירה תחת אזהרה, היחידה החוקרת מחויבת לאפשר לך להיוועץ בעורך דין מטעמך – עד אז מומלץ לשתוק ולא לשוחח עם איש עד להגעתו של עורך דין פלילי מנוסה.. הייצוג הראשוני  הוא קריטי לבניית קו הגנה איתן אשר ישליך על ההליך בהמשך, ועתידך.

הזכות לשימוע

בשימוע עומדת לרשותך האפשרות להעלות את טיעוניך, רגע לפני שהפרקליטות תגיש כתב אישום בעניינך. זהו למעשה הקו האחרון המאפשר ביטול כתב אישום ולאחריו, החשוד הופך  לנאשם. הגנה מקצועית תוכל כבר ברגע הקריטי הזה למנוע רישום פלילי ולסיים את ההליך הפלילי.

לאורך השנים, ליווה משרד עו"ד שלומי ביזק חשודים בעבירות פליליות רבות וסייע להם במקרים רבים בביטול כתב אישום כבר בשלב השימוע.  מומלץ בחום לפנות בהקדםמ וללא היסוס, ואנו נסייע לך לקבל את ההגנה הטובה ביותר, כי לכל אחד מגיע הזדמנות שניה. .

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]