גמילה מהימורים - עוצרים את ההתמכרות - 0404
גמילה מהימורים – עוצרים את ההתמכרות FREEPIK

גמילה מהימורים – עוצרים את ההתמכרות

הימורים זו אחת ההתמכרויות שהורסות משפחות, הקשר בין אתי אלון לאחיה הוא דוגמא מובהקת לכך.

הסימנים לכאורה ברורים אך במציאות קשה ביותר להבין ולהכיר במתרחש.

ככל שהמהמר יסכים לקבל את המציאות ויפנה לקבל עזרה וגמילה מוקדם, הסיכויים לשים את ההתמכרות מאחור גדולים הרבה יותר. איך עוצרים את ההתמכרות ומגדילים את אחוזי ההצלחה?

המזל של ד' היה שהוא הסכים להודות בפני עצמו ורגע לפני שחרב כל חלקה טובה בחייו היה מספיק אמיץ לעצור ולהתחיל הליך מורכב של גמילה מהימורים.

זה התחיל אצלו כמו אצל מהמרים רבים. הימור אחד ככה בשביל הכיף, אחריו היו עוד כמה פעמים שד' האמין שרק עוד הימור אחד ויחזיר את כל הכספים ששרף. מהימור של פעם בתקופה, זה הפך לפעם בחודש ועם הזמן ההפסקות בין הימור אחד לשני הפכו קצרים יותר ויותר ומבלי שהבין הלכה והתפתחה התמכרות במלוא עוצמתה.

כשכולם העירו לו, ביטל את הדברים ומצא את כל ההסברים שבעולם להוכיח שהם טועים. בינו לבין עצמו הרגיש שיש משהו בדברים שלהם, אבל לא היה מוכן להודות בזה. להיות מכור למשהו זה לא דבר שנוטים להכיר או להודות בו.

הוא ניתק מגע מהחברים, נסחף שעות להימורים, התבודד, ושכח את הילדים.

הוא החביא את הסכומים שלווה מההורים, שיקר לכל הקרובים והאהובים לו, הפסיד שוב ושוב ושוב ולמרות זאת, לא ראה בהפסדים האלו תמרורי אזהרה.

עוד הימור אחד טוב והכל מאחור. נכון?

ככל שהפסיד יותר כספים, כך גבר בו הרצון והאמונה שרק עוד הימור אחד טוב והוא מחזיר את כל ההפסדים. ככה חושבים כל המכורים להימורים וזו הסיבה העיקרית שהם נופלים ונופלים ומאבדים לגמרי ברקסים.

המזל של ד' היה שההתמכרות שלו התגלתה מוקדם יחסית ולא שלא היו כבר נזקים רציניים, אבל השלב בו גם הוא הכיר בכך שהתמכר הייתה מספיק מוקדמת ובזכות זה הגמילה מההתמכרות הייתה מוצלחת יותר והשיקום שלו היה מהיר יותר.

מהם הסימנים המעידים על התמכרות שמחייבת קבלת עזרה וטיפול גמילה?

ישנם מגוון סימנים, אבל העיקריים הם:

סכומי כסף גדולים שמגיעים ונעלמים באופן פתאומי. שקרים התבודדות, העלמות והמון סודיות.

מתח רב מלווה בנדודי שינה, חוסר שקט ועיסוק בלתי פוסק עם הנייד.

מצבי רוח משתנים וקיצוניים שנעים בין שמחה לדיכאון, ועלולים אפילו להביא לתוקפנות ואלימות.

מוכנים להכיר בעובדה שמכורים. מה עכשיו? איך נגמלים?

במרבית הפעמים, ההכרה בהתמכרות ובצורך בגמילה מגיעים בזכות חברים ובני משפחה שמודעים למצב הבעייתי שבו נמצא המהמר שהתמכר, ואז בשילוב עם תסמינים כמו דיכאון או חרדה, עוזר המכור אומץ ופונה לטיפול מקצועי לקבלת עזרה.

גמילה מהימורים היא אחת הגמילות המורכבות והלא פשוטות, אך יחד עם זאת היא אפשרית. בשביל להתחיל בתהליך גמילה מהימורים כדאי לפנות בראש ובראשונה למי שמומחה בטיפול בהתמכרויות. מה שעוזר לתהליך גמילה אפקטיבי ומותאם למכור זהו לרוב אבחון מדויק שמברר מהם המניעים להתמכרות ומה האופי שלה וכשנתונים אלו ברורים, אפשר לעבור לשלב הבא ולהתחיל בטיפול שמשיק למספר מעגלי חיים.

מה יגדיל את סיכויי ההצלחה בגמילה מהימורים?

בשביל שמכור להימורים יצליח בגמילה הוא יצטרך לעשות כמה תהליכים יחד. בתחילה מומלץ לבחור פסיכולוג מומחה בתחום ויחד איתו לעבור טיפול פסיכולוגי התנהגותי, לעיתים יזדקק הנגמל להוסיף לטיפול הפסיכולוגי גם טיפול תרופתי תומך.

בנוסף לטיפול האישי, מומלץ ונכון לערב גם את המשפחה והחברים, זאת מאחר והם יהיו אלו שיתמכו בתהליך ויושיטו יד כשצריך.

הדבר האחרון והמשמעותי שנלווה לתהליך הגמילה הינו ההשתתפות בקבוצות טיפוליות או קבוצות תמיכה שנועדו לנגמלים. מחקרים מראים שלקבוצות אלו מגיע קרדיט גדול בסיוע להצלחת תהליך הגמילה. חשוב לבחור קבוצה טיפולית שיכולה להציג הוכחות להצלחה דרכה.

מודעות להתמכרות ובחירה בטיפול על כל חלקיו ושלביו ,יאפשר למכור לצאת מזה ולזכות בחיים טובים ומאושרים בחזרה.

המאמר נכתב ע"י צוות המרכז לטיפול וייעוץ –  גמילה מהתמכרויות ותהליך של טיפול בהתנהגויות כפייתיות בהובלת אורנית ויינשטוק.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]