מה אתם באמת יודעים על רכב חשמלי? - 0404
מה אתם באמת יודעים על רכב חשמלי? pexels

מה אתם באמת יודעים על רכב חשמלי?

אחת המהפכות הגדולות ביותר בעולם הרכב בשנים האחרונות היא הגעתו לשוק של הרכב החשמלי. חסכוני באנרגיה וידידותי לסביבה, הרכב החשמלי הוא במידה רבה העתיד של תעשיית הרכב. עם זאת, עבור רבים מאיתנו מדובר עדיין במושג מעורפל שחסר לגביו מידע. בכתבה הבאה נציג כמה דברים שכדאי לדעת על הרכב החשמלי.

 רכב לטווח רחוק

רכב חשמלי הוא רכב לטווח רחוק. כיום הוא מסמל במידה רבה את חזונן של כל יצרניות הרכב העיקריות. רובן הגדול מתעתד לעבור להיצע מלא של רכבים חשמליים, ולוותר על השימוש בדלקים המסורתיים עבור דגמי המכוניות שלהן. לחלק מהיצרניות תוכניות סדורות של ממש, השואפות להשלים מעבר זה כבר בשנים הקרובות. זאת בעיקר מסיבות כלכליות, ולאו דווקא מתוך דאגה לסביבה, אף שגם היא מרוויחה מכך.

מעבר לרעיונות הגבוהים, לרכב החשמלי יש כבר טווח רחוק גם במובן הפרקטי. חיי הסוללה של הדור הנוכחי מספקים בהחלט וגומאים מרחקים. בעוד הדור הראשון של המכוניות החשמליות הגיע רק להספק של תשעים קילומטר, כיום דגמים רבים חוצים את רף השלוש מאות ארבעים קילומטר לטעינה. מכוניות יוקרה מסוגלות אף לנסוק לארבע מאות קילומטר. זהו טווח רחוק ומכובד, שמכסה את אורך הנסיעה היומית הממוצעת של רובנו כמה וכמה פעמים.

בטיחות היא שם המשחק

כטכנולוגיה חדשה יחסית, הרכב החשמלי מעלה מספר שאלות על סיכון השימוש בו. היום ב-2020 ניתן לומר בוודאות מוחלטת, שרמת הבטיחות של רכבים חשמליים אינה יורדת מזו של המכוניות המסורתיות. הם עומדים בכל התקנים ואחוז השתתפותם בתאונות אינו חורג מזה של רכבים אחרים.

לרכבים החשמליים כמה מערכות בטיחות ייחודיות להם. אחת מהן דואגת לכבות את זרם החשמל בסוללה במקרה של תאונה, על מנת לא לגרום לסיכון הכרוך בחשמל באופן זה או אחר. מערכת אחרת דואגת ליצור רעש מלאכותי במהירויות נמוכות (הרכב החשמלי באופן טבעי מאוד שקט) על מנת שהולכי רגל ישימו לב להימצאות המכונית בקרבתם.

הטעינה אינה התעסקות מעיקה?

לרובנו, הצורך לטעון את הרכב הוא אינו דבר שבשגרה. חיבור מכונית לשקע חשמלי הוא אכן פעולה שיכולה להרים כמה גבות, וגורמת לתהות על האיכות והיעילות של הרכבים החשמליים.

לכן, כדאי לדעת שתחנת הטענה חזקה של רכב יכולה לכסות שמונים אחוז מטווח הסוללה תוך חצי שעה. הרשויות השונות מודעות לשימוש ההולך וגובר ברכבים אלו, ולכן כיום ניתן למצוא עמדות הטענה איכותיות במקומות רבים – חניונים, מקומות עבודה, תחנות דלק וכו'. כמובן שהשכיחות של עמדות אלו רק תלך ותגדל.

בנוסף, כדאי לדעת שעקב המעבר ההדרגתי לשימוש ברכבים אלו, אין סכנה של עומס על תשתיות החשמל בשל הצורך בטעינה. הסברה אומרת שבעתיד טעינת מכוניות חשמליות תתאפשר באמצעות ניצול טכנולוגיות ידידותיות לסביבה, כגון שימוש באנרגיית רוח וקרינה סולארית. לכן, העומס הצפוי על תשתיות החשמל המסורתיות אפילו ילך ויקטן עם הזמן.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com