האם ויתור על ירושה בזמן חובות נחשבת להענקה אסורה? - 0404
האם ויתור על ירושה בזמן חובות נחשבת להענקה אסורה? freepik

האם ויתור על ירושה בזמן חובות נחשבת להענקה אסורה?

מקרה של חייב, שהיה אמור לרשת חלק אחד מתוך חמישה חלקים של דירה, טען שוויתר על חלקו על פי רצון הוריו והעביר אותו חלק בנכס לאחיותיו. בית המשפט קבע כי רצון זה של החייב ניתן להביע אך ורק במסגרת של צוואה.

רקע למקרה

ביולי 2020 קבע בית המשפט המחוזי בלוד לבטל הסתלקותו של חייב מירושת הוריו שכללה זכויות שלו על דירה בחולון. השופטת בתיק קבעה כי מועד הוויתור של אותו אדם נעשה כשהיה שקוע בחובות ועל כן מדובר בהענקה אסורה של חלקו לאחיותיו ועל כן יש לבטלה. אי לכך, חלקו בדירה של אותו חייב יעבור למנהל המיוחד שימכור חלק זה עבור הסדרת חלק מהחובות לנושים.

אותו חייב הגיש בקשה לפשיטת רגל עוד ב-2017. הוריו של החייב לא ערכו צוואה בחייהם ועל כן זכויות נדל״ן אמורות להתחלק בין כל ששת ילדיהם. החייב, יחד עם שני אחים נוספים, הסתלק מהעיזבון. אותה הסתלקות אפשרה לאחיות לזכות בנתח גדול יותר של הדירה לעומת מה שהיו אמורות לקבל.

ב-2018 ביקש מנהל העיזבון בתיק לבטל את הסתלקות החייב, למול הטענה שמדובר בהענקה אסורה במסגרת פקודת פשיטת רגל. ויתור החייב על חלקו חל בתקופה שבה כבר היה תחת חדלות פירעון ובזמן הליכי גבייה. אי לכך ביקש המנהל המיוחד להעביר לידיו את אותו חלק בדירה.

טענות הצדדים

החייב, יחד עם אחיותיו, התנגדו למהלך. החייב טען כי בעבר הוריו עזרו לו ולאחיו בכיסוי חובות אודות עסק שקרס ומכרו בשל כך נכסים שהיו ברשותם. למול כך, טוען החייב, ביקשו ההורים מהחייב שיוותר על חלקו בדירה לטובת אחיותיו.

החייב טען שמדובר ברצון הוריו בצוואה שנעשה בעל פה והוויתור על חלקו בדירה היא כהחזר להוריו על שעזרו לו. כל אלו, מבחינת החייב, מצביעים על כך שאין מדובר על העברה ללא תמורה. האחיות הוסיפו כי הסיבה לאי עריכת צוואה של הוריהם נוגעת לעובדה שהמשפחה היא יוצאת קהילת יהדות איראן ובקהילה זו לא נהוג לערוך צוואות.

המנהל המיוחד טען מצידו שלא ניתן לטעון באופן פתאומי על קיומה של צוואה בעל פה. מה גם שטענה זו אודות הדירה לא הועלתה על ידי האחים כשאלו הגישו הבקשות לצווי הירושה. זאת ועוד, שאותה טענה מצידם איננה עומדת בתנאי חוק הירושה אודות צוואה בעל פה. בנוסף, גם הטענה כי מדובר בתשלום להורים איננה עומדת, מכיוון שההורים הם לא אלו שזכו לאותה תמורה. את התמורה קיבלו האחיות שהיו מודעות לעובדה שאחיהן החייב נמצא בקשיים כלכליים.

עמדת שופטת בית המשפט המחוזי

השופטת קיבלה את טענותיו של המנהל המיוחד והבהירה כי רצונו של אדם צריך שישתקף בצוואה תקפה על פי דין ואין אפשרות ליצוק בתוך דיון משפטי זה דרך חדשה ליצירת צוואה. בנוסף, ציינה השופטת כי אין כל הוכחה או אסמכתא שוויתור האח על חלקו בדירה נעשה בבחינת החזר להוריו על שסייעו לו בעבר, מה עוד שמוויתור זה מי שאמור לקבל ההחזר הן האחיות ולא ההורים שכבר לא נמצאים בחיים. לצד כל אלו הבהירה השופטת כי האחיות היו מודעות שדרישת האחיות לקבלת החלק של אחיהן נעשית כשהן מודעות להסתבכות הכלכלית שלו ועל כן אין בדרישתן דרישה מתום לב.

כל אלו הובילה את השופטת לקבל את טענות המנהל המיוחד שהיה רשאי לפעול ולהשתמש בחלקו של החייב בדירה על מנת להשיב חלק מחובותיו לנושיו.

כתבה באדיבות אתר ייפוי כוח מתמשך

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]