כל מה שצריך לדעת על המשפט הצבאי - 0404
כל מה שצריך לדעת על המשפט הצבאי FREEPIK

כל מה שצריך לדעת על המשפט הצבאי

כאשר אזרח חשוד בעבירה מסוימת כמו אלימות או החזקת סמים, הוא מובא לבית המשפט האזרחי כדי לדון במעשה שנעשה ולקבוע את עונשו. במקביל למערכת המשפטית האזרחית פועלת המערכת המשפטית הצבאית, והיא נועדה להעמיד לדין חיילים סדירים, אנשי קבע ואנשי מילואים המשרתים בפועל. חיילים הנשפטים בגין עבירה מסוימת, מגלים לא פעם שבית הדין הצבאי פוסק עונש חמור יותר על עבירות שהיחס אליהן בבית המשפט האזרחי מקל יותר.

מה כדאי לדעת על בית המשפט הצבאי?

אתם מתגייסים בקרוב ויש לכם כל כך הרבה דברים על הראש: מילוי טפסים, ארגון תיקים מסיבת גיוס עם כל החברים. אבל לפני הכול, חשוב לדעת מספר דברים על בית המשפט הצבאי. כי כל חייל עלול למצוא את עצמו מועמד לדין גם בגין עבירה פשוטה כמו אובדן חוגר.

  1. גם חיילים משוחררים עלולים להגיע לבית משפט צבאי.

אולי לאחר סיום השירות אתם מרגישים חופשיים ומאושרים, אבל דעו לכם שאם אתם עוברים עבירה במהלך השירות הצבאי,  עד 180 ימים מהשחרור, באפשרות הצבא להגיש נגדכם כתב אישום. במקרים מסוימים יכולה הפרקליטות אף להגיש כתב אישום בתקופה של שנה מיום השחרור.

  1. האם מסמך "רוח צה"ל" הוא מסמך משפטי מחייב?

לא. "רוח צה"ל" הוא הקוד האתי של צה"ל. הוא מבטא את הערכים של צבא ישראל ואת האידיאולוגיה שעל פיה הצבא בנוי, ומהווה מעין מורה נבוכים לחיילים המשרתים. למסמך אין כל תוקף משפטי, אך חשוב לעיין בו כדי להבין לעומק את הערכים של הצבא ולפעול לפיהם.

  1. סמכותו של השוטר הצבאי.

תפקידו של השוטר הצבאי הוא לאכוף את החוק, ויש לו את כל הסמכויות שיש לשוטר האזרחי. אם יש לו צו חיפוש, הוא רשאי לבצע חיפוש לא רק בבנייני המגורים של החיילים, אלא גם בבניין אזרחי. כמו כן, מותר לשוטר הצבאי להפעיל כוח צבאי במידה סבירה כנגד אדם המתנגד לו, ואם יש לשוטר צו מעצר, הוא רשאי לעצור את החייל החשוד בכל מקום שבו הוא נמצא.

  1. מה ההבדל בין ריתוק למחבוש?

ריתוק הוא עונש קל יותר שבמסגרתו נשאר החייל בבסיס ואינו משוחרר לביתו. תקופת הריתוק לא יכולה להיות מעבר ל-35 ימים, וכן לא ניתן לצבור עונשי ריתוק. המחבוש הוא עונש חמור יותר שבמסגרתו מובילים את החייל לכלא צבאי בגין ביצוע עבירה חמורה דוגמת עבירת סמים או אלימות.

  1. מה ההבדל בין נפקד לעריק?

חייל אינו רשאי לעזוב את היחידה שלו ללא אישור. על כן, חייל המפר את הצו ונעדר לתקופה של עד 3 שבועות ייחשב לנפקד. לאחר תקופה של 3 שבועות (כלומר, 21 ימים) ייחשב החייל לעריק והעונש שלו על היעדרות מצה"ל יהיה חמור יותר. מעבר לכך, כל יום העידרות מהצבא דוחה את מועד השחרור מצה"ל.

עומדים בפני משפט? שמרו על זכותכם להתייעץ עם עורך דין צבאי

כשם שכל אזרח רשאי להתייעץ עם עורך דין לפני שהוא מועמד למשפט, כך גם חייל צה"ל רשאי לממש את זכותו ולפנות לעורך דין צבאי על מנת שינחה אותו כיצד עליו להתנהל בחקירות וייצג אותו בבית משפט. מומלץ לפנות לעורך דין צבאי מנוסה בתחומו כדי לזכות בהקלה בעונש ובמקרים מסוימים אף לבטל אותו כליל.

עורך דין צבאי שי רודה הוא איש מקצוע מן השורה שיש לו ניסיון רב בייצוג חיילים המועמדים לדין. אצל עורך הדין המקצועי הזה תמצאו אוזן קשבת ומעל לכול – פתרון לבעיה הספציפית שלכם. כאן תקבלו ייעוץ משפטי וייצוג הולם בבית המשפט, ואלה יסייעו לכם לצאת מהתסבוכת.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]