מה עושים במקרה של תאונת פגע וברח לרכב חונה - 0404
מה עושים במקרה של תאונת פגע וברח לרכב חונה

מה עושים במקרה של תאונת פגע וברח לרכב חונה

מדובר בחלום בלהות של כל בעל רכב… להגיע אל המקום בו חנה את רכבו בבטחה, ולגלות פגיעה משמעותית שנגרמה מנהג אחר אשר אפילו לא טרח להשאיר פרטים. התוצאה של התאונה יכולה להיות לעיתים מינורית, כמו אובדן מראת צד, אך לעיתים היא יכולה לדרוש תיקון מקיף של כלי הרכב בעלות כספית מכובדת. במאמר זה נפרט על הצעדים שיש לנקוט במקרה של מעורבות בתאונה זו.

 תופעת הפגיעה ללא השארת פרטים הולכת והופכת שכיחה יותר

תאונת פגע וברח היא מושג המוכר לרבים בהקשר לתופעה של השארת פצועים בשטח ובריחה מהזירה. עם זאת, חשוב לדעת, שפעמים רבות תאונת פגע וברח יכולה להתרחש גם ללא פגיעה גופנית, ולכלול רק פגיעה בכלי רכב חונה בלי השארת פרטים. החקיקה בישראל מכתיבה, שכל פגיעה וגרימת נזק לכלי רכב אחר, מחייבת השארת פרטים מזהים, ודיווח כעבור לא יותר מ-24 שעות לתחנת המשטרה באזור בו התרחשה התאונה. עקב היעדר אכיפה מספק וקושי בהוכחת אשמה בתביעה המשפטית, התופעה של פגיעות פגע וברח ברכב חונה ללא השארת פרטים הולכת והופכת נפוצה יותר. הנהגים הפוגעים נמנעים מהשארת פרטים, בין השאר בשל העלות הכספית הגבוהה, אשר אינה מכוסה במסגרת ביטוח החובה, ושיכולה לבוא לידי ביטוי גם בהעלאה משמעותית של הפרמיה החודשית, אותה הם משלמים לחברת הביטוח.

מהו ההסדר אל מול חברת הביטוח במקרה של תאונת פגע וברח?

ביטוח לרכב נועד להעניק לנהגים מענה וסיוע במקרה של מעורבות בתאונת דרכים. ביטוח חובה נועד לכסות את העלות של הפיצויים במקרה של פגיעות גופניות או אבדות בנפש, ואילו ביטוחים אחרים כמו ביטוח מקיף או צד ג' נועדו להעניק פיצוי כספי על נזקים לכלי הרכב עצמו או לרכוש של צד שלישי. השתתפות עצמית היא פרמטר אשר מוגדר בחוזה ביניכם לבין חברת הביטוח. ההשתתפות משתנה בהתאם לסוג התאונה, לגובה סכום הפיצוי ולמדיניות החברה המבטחת. במידה ויש לכם ביטוח מקיף, לעיתים קרובות תוכלו לקבל החזר כספי על פגיעת פגע וברח בכלי הרכב שלכם. פעמים רבות, אפילו יסופק לכם כלי רכב חליפי מטעם חברת הביטוח עד השלמת התיקונים, או פיצוי כספי, שיאפשר לכם לרכוש רכב חדש בהתאם להערכת שמאי רכב.  

 האם פגיעת פגע וברח כאשר רכבכם חנה, פוגעת בהנחת היעדר תביעות?

הנחת היעדר תביעות היא כלי של חברות הביטוח להציע מחיר משתלם יותר לנהגים זהירים, אשר הוכיחו לאחר שנים של היעדר תאונות, שהסיכון שיהיו מעורבים בתאונה קטן מאוד. במסגרת הנחת היעדר תביעות, לאחר שנים של היעדר תביעות מחברת הביטוח, תוכלו לקבל הנחה בפרמיה החודשית, שיכולה להיות משמעותית ביותר. במידה וכלי הרכב שלכם היה מעורב בתאונת פגע וברח, יתכן מאוד שתאבדו את זכאותכם להנחה. יש כמובן גם השפעה לנסיבות הספציפיות של המקרה. במידה וחניתם בצורה לא בטוחה, עם מרחק גדול מדי מהמדרכה, רוב הסיכויים שתאבדו את זכאותכם להנחת היעדר תביעות. לעומת זאת, במקרים בהם אין אתם אשמים כלל בתאונה, יתכן וחברת הביטוח תבוא לקראתכם.

מה בנוגע לפיצוי הכספי מנהג הרכב הפוגע?

לעיתים, במסגרת החוזה עם חברת הביטוח, תוכלו לייפות את כוחה לנהל את המאבק המשפטי במקומכם. במקרים אלו, חברת הביטוח תעביר לכם באופן ישיר את הפיצוי הכספי על הנזק לכלי הרכב, ותנהל מאבק משפטי שמטרתו לגבות את עלות הנזק מהנהג הפוגע, או מחברת הביטוח המייצגת אותו. גובה הסכום אותו תתבע חברת הביטוח יהיה עד לגובה הפיצוי אותו היא העניקה לכם, ובמקרים בהם היא תקבל אותו במלואו, ההשלכות של המעורבות בתאונה על פרמיית הביטוח שלכם יהיו זניחות.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com