זוגות אומרים לא לחתונה ברבנות אבל כן חתונה בקפריסין - 0404
זוגות אומרים לא לחתונה ברבנות אבל כן חתונה בקפריסין freepik

זוגות אומרים לא לחתונה ברבנות אבל כן חתונה בקפריסין

ענף החתונות בישראל ספג מכה קשה בעקבות מגפת הקורונה, אבל עם כל הצער וכאב הלב של הזוגות שאולם החתונות נסגר בפניהם, הבעיה הקשה יותר ניצבת בפני אותם הזוגות שכלל לא יכלו להינשא בישראל מלכתחילה וכיום עם הקשיים בנסיעה לחו"ל ניצבים חסרי אונים ובלי יכולת להינשא כלל.

9000 זוגות, כל שנה

אם נסתכל על נתוני שנת 2018, השנה האחרונה לגביה פורסמו נתונים אלו, נגלה כי בשנה זו היו 49,410 זוגות שנישאו בישראל דרך מוסדות הדת האחראים על נושא הנישואין והגירושין בארץ. נגלה גם כי באותה השנה 9,021 זוגות נוספים נרשמו כנשואים במרשם האוכלוסייה לאחר שנישאו בחו"ל. כמחצית מהזוגות כוללים בן זוג אחד שאינו ישראלי. עבור זוגות אלו האפשרות להינשא בישראל אינה קיימת. מקרב יתרת הזוגות רק מעט פחות מאלפיים הם זוגות שבהם שני בני הזוג ישראלים ומוכרים כיהודים – זוגות אלו היה באפשרותם להינשא בישראל אך בחרו שלא לעשות זאת, רובם מטעמי הפרדת הדת הממסדית מהמשפחה. יתרת הזוגות הם זוגות שלמרות היות שני בני הזוג ישראלים – עדיין לא היה באפשרותם להינשא בארץ.

אם מסתכלים על נתוני 2013 רואים כי בשנה זו היו 52,705 זוגות שנישאו בארץ דרך מוסדות הדת ו- 8939 שנרשמו כנשואים לאחר חתונה בחו"ל: מספר הנישאים בחו"ל נשאר דומה שרוב המתחתנים בוחרים בחתונה בקפריסין, אך מספר הנישאים בארץ – ירד. מבדיקה שנערכה באותה השנה מסתבר כי רק 10 אחוז מהישראלים שנישאו בחו"ל עשו זאת לאחר שהייה ממושכת בחו"ל, היתר נסעו לחו"ל על מנת להינשא שם.

אין טיסות – אין חתונות

לא כל מי שנוסע לחו"ל להינשא עושה זאת מבחירה, רבים אינם יכולים להינשא בארץ כלל בעקבות החלטות הרבנות. הזכות להינשא מוכרת כזכות יסוד בינלאומית. זכות הנשללת מישראלים רבים, למרות היותם אזרחים לכל דבר הנדרשים לקיים את כל החובות המוטלות על אזרחי המדינה – אך ללא קבלת הזכויות המלאות.

מגפת הקורונה הציבה בפני זוגות אלו קושי בלתי אפשרי. אם עד לפרוץ המגיפה עוד היה פתרון שאמנם היווה טלאי אך לפחות אפשר את הנישואים: קיום חתונה אזרחית בחו"ל, הרי שעם פרוץ המגיפה פתאום הפתרון הזה נעלם. חוסר הודאות המאפיין את החיים כיום בצל המגיפה מכתיב צורך בהול במציאת פתרונות עבור זוגות אלו המעוניינים להינשא ואינם יכולים לעשות זאת בארץ.

הכל זמני

המאפיין העיקרי של המגפה הוא נושא חוסר הודאות המלווה אותה. גרף הנדבקים משתנה מדי תקופה, לא תמיד בהתרעה מספקת המאפשרת את ההכנה הנדרשת לקיום חתונה בהולה בחו"ל לניצול חלון הזמן שנפתח.

מרבית החתונות המתקיימות בחו"ל, מתקיימות בקפריסין השכנה. מדובר בטיסה קצרה בת שלושת רבעי השעה, התנהלות שאינה דורשת תרגום נוטריוני של מסמכים ליוונית אלא לאנגלית בלבד, ומדינה מסבירת פנים לתיירות הנישואים. כל זה נכון לתקופה הקודמת לקורונה. כיום, קפריסין, ככל יתר המדינות, לא תמיד מאפשרת הגעת תושבים זרים לתחומה ממדינות שהיא מחשיבה כמסוכנות.

גם בישראל המצב משתנה מתקופה לתקופה וממדינה למדינה. עבור מדינות הנחשבות מסוכנות, המגיעים נדרשים לתקופת בידוד.. הדבר נכון גם לקפריסין. אם בעבר נישואי בזק כללו טיסת בוקר מוקדמת, נסיעה לעירייה, קיום הטקס, שעתיים אתנחתא לפני קבלת תעודת הנישואים החתומה כבר בחותמת אפוסטיל וטיסה חזרה הרי שהיום הדברים מורכבים יותר. לא כל מי שמגיע מישראל בכלל מורשה להכנס לתחומי קפריסין, וגם אם יורשה הוא יהיה חייב להציג בדיקות שליליות עדכניות וקודמות ויידרש לשהות בבידוד של שבועיים בתחומי קפריסין. כרגע, גם לאחר החזרה מקפריסין אין צורך בבידוד נוסף בארץ כיוון שקפריסין נכללת ברשימת המדינות הירוקות.

לפני מספר שבועות,  נוצר חלון זמן קצר שבו קפריסין הוגדרה כמדינה ירקה בישראל, וישראל הוגדרה כמדינה בקטגוריה A (בטוחה) בקפריסין. אותם זוגות שעשו את כל ההכנות מראש, שריינו טקס בעירייה והכינו את המסמכים הנדרשים מראש, כוללם תרגום נוטריוני שלהם לאנגלית והחתמתם בחותמת אפוסטיל, הצליחו להגיע לקפריסין ולערוך את חתונתם שם, ללא צורך בבידוד לא בצד הישראלי ולא בצד הקפריסאי.

מאז, הקטגוריות השתנו בקפריסין אך מאד ייתכן ובעתיד הקרוב הן ישתנו שוב והדרך תפתח לכל אותם זוגות הכמהים להינשא ואינם יכולים.

כדאי לזכור כי מדובר בחלונות זמן שהם לעתים קצרים, אינם וודאיים ונקבעים בהתאם להתפשטות הקורונה כאן ובקפריסין. הכנה מראש של כל הנדרש לנישואין, אפילו כיום הכרחית על מנת שניתן יהיה לנצל את חלונות הזמן הללו ולהינשא.

אחד מכל 6 זוגות מעדיפים חתונה בקפריסין

 

המצב בו אחד מששה זוגות המעוניינים להינשא בארץ – מסורב על ידי המדינה ושלוחותיה הוא מצב אבסורדי שיש לשנותו. למרות שפתרון הנישואים בחו"ל מהווה סוג של טלאי – מדובר בטלאי חשוב שמגפת הקורונה תלשה באכזריות. הצעה לתיקון הועלתה בכנסת במטרה לאפשר נישואים בשגרירויות בארץ, אולם הצעה זו עדיין לא אושרה, רק הועברה לוועדה אחרת – ועדת הכנסת. בחצי השנה שעברה מאז פרוץ הקורונה כ-4500 זוגות, 9000 אישה ואיש נמנעה מהם הזכות להינשא, אך מניין המצביעים על ההצעה עמד ארבעה – 3 בעד להעביר את ההצעה לוועדת הכנסת ואחד בעד להוריד את ההצעה מסדר היום וגם זה אומר דרשני.

 

המאמר נכתב בשיתוף אתר free-wedding.info  האתר המוביל בישראל לחתונות אזרחיות

ניתן לפנות אלינו בשאלות גם במייל [email protected]

או בטלפון 0515544300

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]