ביות מהנשימה הראשונה - 0404
ביות מהנשימה הראשונה www.pexels.com

ביות מהנשימה הראשונה

זה אולי הרגע המשמעותי ביותר בחיים של כל משפחה… לאחר תשעה חודשים (לא תמיד פשוטים) מגיח לאוויר העולם תינוק חדש, והמשפחה גדלה בנפש נוספת שהיא עולם ומלואו. כל יולדת חווה קצת אחרת את הזמן האישי והמיוחד הזה. בהתאם לכך כל אם זכאית לבחור לעצמה את הביות הנכון עבורה – כלומר, משך הזמן אותו היא מבלה עם היילוד החדש בבית החולים עד לשחרורם. במאמר הבא נציג את סוגי הביות השונים על יתרונותיהם וחסרונותיהם.

 ביות מלא

בביות מלא האם והתינוק לא נפרדים למשך כל זמן האשפוז בבית החולים, למעט טיפול ראשוני במחלקת היילודים שנעשה כשעתיים לאחר הלידה. לאחר מכן, צמודים האם ובנה או בתה באופן קבוע, וכל העניינים הרפואיים וההליכים הבאים – רישום ילדים, טיפול אחות, בדיקת רופא ועוד – מתבצעים בחדר היולדת (חריג אחד הוא בדיקת רופא ראשונית, שנעשית במחלקת יילודים אליה מגיעה האם עם תינוקה). האם והתינוק נמצאים זאת עם זה למשך כל הזמן, כולל שעות הלילה.

לתהליך הביות המלא יתרונות רבים. הוא מחזק את ההקשר בין השניים ומפחית את הסיכוי לפתח דיכאון לאחר לידה. הוא מסייע בחיזוק מיומנות ההנקה הן ליונק והן למיניקה, ומייעל אותה. בנוסף, מגע צמוד של אם וצאצאה חשובים מאוד בזמן שלאחר הלידה משלל סיבות: הוא מפחית את רמת הכאבים של היולדת, נוסך רוגע בתינוק ומסייע בוויסות קצב הלב שלו, לחץ הדם ומערכת הנשימה.

יש לציין שלא בכל לידה מתאפשר ביות מלא. נשים אשר ילדו בניתוח קיסרי מנועות מתהליך זה, וכך גם מקרים בהם יש לאם או לתינוק בעיות רפואיות כלשהן, וזאת מטעמי בטיחות. כאשר בוחרים בתהליך זה, מומלץ שיהיה לאם מלווה נוסף בבית החולים אשר יסייע לה בצרכיה השונים.

  ביות חלקי/גמיש

כמרומז משמו, בביות החלקי או הגמיש, התינוק והאם אינם מצויים כל הזמן זאת עם זה, והתינוק החדש מבלה את שעות הלילה בתינוקייה. בביות הגמיש אין הגבלת שעות על משך הזמן המשותף של התינוק והאם, ואילו בביות החלקי נעשית הפרדה גם בשעות הצהריים בין 14:00 ל-16:00. כמו בבית המלא, גם בסוגי ביות אלו האם עדיין נמצאת רוב שעות היום עם בנה או בתה הטריים.

גם לבחירה בסוגים אלו יש יתרונות, מכיוון שהם מאפשרים לאם זמן התאוששות ומנוחה לאחר הלידה, שהיא לא תמיד אירוע פשוט. עם זאת, הקשר הצמוד של האם והתינוק נפגמים מעט בביות החלקי או הגמיש וזה עלול להיות חסרון.

האם את חלקית או מלאה?

לכל סוג ביות יש את מעלותיו, ואין הכרעה נכונה בשאלה מה עדיף. הבחירה בין הסוג החלקי למלא תלויה באופי האם, תנאי הסביבה, הלידה עצמה והאופן בו היא עברה. חשוב לציין, שעל אף שהאם בוחרת בסוג הביות הרצוי לפני הלידה, תמיד אפשר לשנות את הבחירה ולעבור בין החלקי למלא או להיפך. אנחנו מקווים שתבחרי את סוג הביות שיעשה את הטוב ביותר לך ולתינוקך. מזל טוב!

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]