פוסט קורונה: האם משבר הקורונה עלול להוביל לעלייה בהתפתחות OCD? - 0404
פוסט קורונה: האם משבר הקורונה עלול להוביל לעלייה בהתפתחות OCD? FREEPIK

פוסט קורונה: האם משבר הקורונה עלול להוביל לעלייה בהתפתחות OCD?

משבר הקורונה שינה לא מעט סדרי עולם. הוא הכניס את שיחות הזום למשוואה היומית, הפך אנשים אמידים למובטלים, הגדיר מחדש מיהם "עובדים חיוניים", לימד אותנו שאין הכרח לטוס בשביל לנפוש, שלחיצת יד ניתן לבצע עם המרפק, שמסכה היא בין היתר פריט אופנתי וכדומה, אך פה ניגש לבחון סוגיה נוספת – את תמיכתו של הנגיף בתופעת הOCD.

לפני ואחרי הקורונה

רבים מההורים מעידים שאם פעם הם היו מעירים מדי פעם לילד לשטוף ידיים, הרי שכיום אחרי כל פעולה שכרוכה במגע מבחוץ הם מצווים על הילדים לשטוף היטב ידיים עם סבון. שאם פעם הם היו מאפשרים לילדים לשתות מבקבוקים של ילדים אחרים, הרי שכיום רק המחשבה על כך מעבירה בהם רעד. שאם פעם הם היו שולחים בשמחה את הילד לישון אצל סבא וסבתא, הרי שכיום הם חוששים שהילד מהווה מקור סכנה וכדומה. מכאן שאנשים רבים (הורים ורווקים, צעירים ומבוגרים) מעידים שבחודשים האחרונים הם מתחילים לפתח הפרעות OCD, וגם אם לא מדובר בהפרעה חמורה, הם כן שמים לב שחוקי ההיגיינה שלהם אט אט יוצאים משליטה, ואם נפנה אל מכון חיבורים שמתמחה בסיוע לאנשים שלוקים בחרדות ובהפרעות OCD, נמצא שגם הם מאז הקורונה מבחינים בעלייה חדה בכמות האנשים שזקוקים לעזרה.

מעלים הילוך סטרילי

אנשים רבים מעידים שחרדות מפני הקורונה תופסות אותם בחלומות וביום יום. הם פיתחו אובססיה לשטיפת ידיים, הם חושבים פעמים לפני שהם נוגעים במשטחים ציבוריים, הם מוותרים על פעילויות מחוץ לבית רק כי הכול נראה להם מזוהם ואפילו הגעה לסופר פתאום נראית כמשימה בלתי אפשרית. במקביל, רבים מעידים שאם פעם הם היו שוטפים את הירקות במים, הרי שכיום הם משקיעים בכך כמה דקות טובות (ולא מעט סבון). אם פעם הם היו שוטפים את הרצפה פעם בשבוע, הרי שכיום הם שוטפים אותה לפחות 3 פעמים בשבוע וכדומה, משמע כל מה שנוגע לניקיון העלה אצלם הילוך, ואף באופן שפוגע בשגרת היום יום.

מה מזין את החרדה?

אז כיצד אותו נגיף ידוע לשמצה לא רק הפך רבים למובטלים, אלא גם גרם לרבים לסבול מהפרעת OCD? ובכן הדיבור הבלתי פוסק על שמירת היגיינה, שבירת השגרה, יציאה ממעגל העבודה, הימצאות לצד אנשים שנמצאים בקבוצות סיכון, החדשות שלא חוסכות סיפורים קשים, תחושת הכאוס הכללית ואי הוודאות לגבי העתיד הקרוב, כל אלו ביחד מעמיקים שריטות אישיות, מכווינים את תשומת הלב לנושא ומרחיקים חיי שגרה שמסייעים להתנהל כשורה.

ערנות לצד פתרון

מכאן שאם גם אתם בימים אלו עוסקים רבות במחשבה לחטא את הבית, לעבור לצלחות חד פעמיות, להימנע ממגע חיצוני, לכבס יותר את הבגדים וכדומה, נראה שגם אתם צרכים לעצור, לקחת אוויר ולנסות למנוע את ההחרפה של תופעת הOCD. כיצד? טוב לדעת שישנה תמיכה מקצועית, אך ראשית היצמדו להנחיות ואל תתעקשו לעשות מעבר.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]