הכנה לבחינה הפסיכומטרית בישראל - 0404
הכנה לבחינה הפסיכומטרית בישראל freepik

הכנה לבחינה הפסיכומטרית בישראל

אין כמעט סטודנט בארץ שלא עבר קודם לכן את הבחינה הפסיכומטרית. למבחן הזה יצא שם מאיים למדי, ויש לכך כמה סיבות טובות. מדובר במבחן מאתגר מאוד, שדורש יכולות קוגניטיביות גבוהות וזריזות כדי להוציא בו ציון גבוה.

הציון הממוצע בישראל במבחן הפסיכומטרי עומד סביב ה-540. זאת כאשר הציון הנמוך ביותר האפשרי הוא 200 והציון הגבוה ביותר שניתן לקבל הוא 800. הציונים מחושבים באופן יחסי לביצועי הנבחנים האחרים באותו מועד. כך שמבחינה סטטיסטית, רק כחמישה אחוזים מהנבחנים יקבלו ציון גבוה יותר מהציון 700.

ממה מורכבת הבחינה הפסיכומטרית?

הבחינה עצמה מצריכה קודם כל הרשמה לפסיכומטרי. לאחר שנרשמים ומקבלים את המועד שבו יתקיים המבחן, ניתן להתחיל להתכונן אליו. בשביל להתכונן לבחינה יש לדעת כי היא מורכבת משאלות בתחומי חשיבה מילולית, חשיבה כמותית ושאלות שבודקות את רמת השפה האנגלית. משך הבחינה הוא כשלוש שעות, והיא מורכבת מ-9 פרקים שונים. פרק אחד דורש כתיבת חיבור, ושאר הפרקים מורכבים משאלות אמריקאיות שבהן יש לסמן את התשובה הנכונה מתוך ארבע אפשרויות. כל פרק כזה מוגבל בזמן ל-20 דקות בלבד, בהן יש לענות על כל השאלות.  

איך ניתן להתכונן בצורה הטובה ביותר?

קשה מאוד להתכונן לבחינה הפסיכומטרית באופן עצמאי. יש אמנם ספרים רבים שיכולים לסייע בכך בשוק, וכן הרבה חומר ומידע באינטרנט על המבחן, אך כדי להתכונן בצורה הטובה ביותר מומלץ לעשות קורס פסיכומטרי בקידום או בחברה מובילה אחרת.

קורסי הכנה כאלו כוללים שעות תרגול רבות מאוד והכרה מיטבית של חלקי המבחן השונים וסוגי השאלות. בקורסי הכנה לפסיכומטרי לומדים לא רק לשפר את היכולות הנבדקות במבחן אלא מקבלים גם טיפים רבים שקשורים בהצלחה בבחינה תוך התמודדות עם מגבלות הזמן הנוקשות.

מה הציון שאני צריך לקבל בבחינה?

הציון בבחינה הפסיכומטרית נקבע באופן יחסי, ולכן גם הציון שתרצו לקבל תלוי בתחום הלימוד האקדמי אליו אתם מכוונים. באופן כללי, ככל שרמת הביקוש לאותו תחום לימוד גבוהה יותר, כך יש צורך בציון גבוה בהתאם. הקבלה ללימודים האקדמיים נקבעת בשקלול ממוצע הבגרות, כך שיש חשיבות גם לכך. לכן סטודנטים רבים בוחרים גם לשפר בגרויות לפני שהם ניגשים למבחן הפסיכומטרי עצמו.

בתחומי לימוד מבוקשים כמו רפואה, פיזיותרפיה, פסיכולוגיה והנדסה מסוגים שונים יש צורך בציון גבוה למדי. לעומת זאת, בתחומים שנלמדים בפקולטה למדעי הרוח בדרך כלל נדרש ציון נמוך יותר. אין זה אומר שהלימודים במדעי הרוח פחות מאתגרים או דורשים פחות יכולות – אלא הדבר נובע מכך שכיום הביקוש לתחומי דעת אלו קטן יותר.

אם אתם רוצים לדעת איזה ציון דרוש לכם כדי להתקבל לתחום הלימודים שבו אתם מעוניינים, ניתן למצוא על כך מידע באתרי האוניברסיטאות. בכל מקרה, מומלץ להתכונן כראוי לבחינה בעזרת קורס הכנה מקצועי כדי לסייע לכם לקבל את הציון הגבוה ביותר שאליו אתם יכולים להגיע.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]