בדיקות שכר לעבודה עם חברות קבלן - 0404
בדיקות שכר לעבודה עם חברות קבלן FREEPIK

בדיקות שכר לעבודה עם חברות קבלן

מעסיקים רבים בישראל בוחרים לעבוד עם עובדי חברות קבלן לאספקה של שירותים שונים. השירותים הנפוצים ביותר המסופקים על ידי עובדי קבלן הינם אבטחה, ניקיון והסעדה. מבנה העסקה זה הנקרא מבנה העסקה משולש: מזמין השירות – חברת הקבלן – עובד, הפך נפוץ יותר ויותר.

ישנן סיבות רבות לכך שמעסיקים מעדיפים עובדי קבלן על פני העסקת עובד מן המניין בחברה שלהם. ראשית, מדובר בדרך כלל בצעד שהוא כלכלי יותר וכולל עלויות העסקה מצטברות נמוכות יחסית. שנית, כך נחסכים למעסיק תהליכי גיוס ארוכים ופיקוח שוטף על ידי מחלקת כוח האדם. קבלת עובד חלופי במקרה של היעדרות מפאת מחלה או חופשה. העסקה של עובדי קבלן מאפשרת לקבל לעבודה כוח אדם איכותי וזול יחסית שאינו מועסק באופן ישיר על ידי החברה והכי חשוב קבלת מוצר מוגמר בהתאם לסטנדרט שהוגדר על ידי מזמין השירות.

מאחר ותופעת העסקת עובדי קבלן התרחבה מאוד בשנים האחרונות, חוקקו בישראל חוקים ותקנות שנועדו לשמור על תנאי השכר וזכויותיהם של עובדים אלה וביניהם, הוטלה אחריות אזרחית, מנהלית ופלילית על מזמין השירות ביחס לזכויות עובדי הקבלן. ביצוע בדיקת שכר מסודרת על ידי בודק שכר מוסמך מספקת למזמין השירות הגנה ושקט נפשי כי עובדי חברת הקבלן מקבלים את המגיע להם על פי דיני העבודה.

למה חשוב לבצע בדיקת שכר?

למרות שעובדי הקבלן אינם חלק מהחברה שמעסיקה אותם בקבלנות, החוק בישראל מטיל אחריות גם על מי שעובדי הקבלן עובדים בעסק שלו,  ביחס לתנאי העסקתם. למרבה הצער, קיימת תופעה של עובדי קבלן שזכויותיהם הסוציאליות החוקיות אינן נשמרות. זכויות כמו תשלום הנמוך משכר מינימום, הפרשות לקרן פנסיה, ימי חופשה ועוד לא תמיד משולמים כחוק על ידי חברות הקבלן עצמן. על מנת להגן על העובדים, בשנת 2012 נכנס לתוקפו החוק להגברת האכיפה בדיני העבודה, אשר קבע אחריות של מזמיני השירותים אל מול עובדי הקבלן אשר מועסקים בשירותם.

כדי להימנע מתביעות ומקנסות על פי החוק מומלץ לכל מעסיק שמקבל שירותים מחברת קבלן לשכור את שירותיו של בודק שכר מוסמך ולבצע בדיקה תקופתית של תנאי השכר של עובדי הקבלן. כך ניתן לוודא שכל התשלומים שמגיעים לעובדים מתקבלים כהלכה וכי זכויותיהם מכובדות.

מה כוללת הבדיקה?

תהליך הבדיקה של בודק השכר כולל יצירת קשר עם חברת הקבלן ולאחר מכן בדיקת רכיבי השכר בהתאם לכל החוקים והתקנות הרלוונטיים לרבות צווי ההרחבה בענפי השמירה, האבטחה והניקיון. לאחר מכן מועבר דוח בודק שכר לחברת הקבלן שנבדקת, שכולל את הליקויים שנמצאו, במידה ויש כאלה. לאחר שחברת הקבלן מבצעת תיקונים נעשית בדיקה נוספת כי אכן הליקויים תוקנו ועובדי הקבלן קיבלו את הפרשי השכר להם הם זכאים. השלב האחרון הוא אישור שנכלל בדוח סופי וחתום על ידי הבודק המוסמך.  ההמלצה הינה לבצע בדיקה זאת אחת לתשעה חודשים. הבדיקה הינה מדגמית ותכלול 10% מכלל עובדי הקבלן אך לא פחות מארבעה.

לסיכום

כשם שהחוק הטיל את האחריות תנאי העסקתם של עובדי הקבלן גם על מזמין השירות, החוק גם סיפק הגנה למזמיני השירות בדמות בדיקת שכר תקופתית המבוצעת על ידי בודק שכר מוסמך.   עצם ביצוע הבדיקה מראה כי מזמין השירות פעל בתום לב ודאג לעובדים המועסקים אצלו וככל שבעתיד תהיינה הפרות כלשהו שיתגלו במסגרת ביקורת של משרד העבודה או תביעה אזרחית, יוכל מזמין השירות להציג את חוות הדעת כעדות לכך שמילא את חובת טוב הלב וכלשון החוק הדבר יהווה לו הגנה טובה.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]