מתי ואיך לבצע חידוש לצנרת הביוב? - 0404
מתי ואיך לבצע חידוש לצנרת הביוב? יחצ

מתי ואיך לבצע חידוש לצנרת הביוב?

אינסטלציה היא תחום שבו מרבית האנשים מבינים מעט מאוד. אנחנו נעזרים במערכת הביוב ובצנרת על בסיס יום יומי ומדובר בחלק חשוב מהבית שלנו – אך כאשר נדרש תיקון בצנרת נזדקק לסיוע משרברב מקצועי.

שרברבות היא מקצוע שלא דורש הכשרה מסודרת או תעודת סיום קורס כלשהי. כל אחד יכול לעסוק בתחום הזה, והדבר מוביל לעתים לאינפלציה של אנשי מקצוע. אך מי שכן עוסק בכך באופן מקצועי ומנוסה יודע לאבחן מתי הצנרת זקוקה לחידוש.

חידוש צנרת הביוב הוא דבר שלא ניתן להימנע ממנו כחלק מהתחזוקה של כל מבנה לטווח הארוך. לעתים עוברות שנים רבות עד שישנו צורך לחדש את הצנרת ולעתים ישנן תקלות וסתימות חוזרות שמחייבות חידוש צנרת לעתים קרובות יותר.

אספנו עבורכם את המקרים הנפוצים בהם יש לבצע חידוש או החלפה של צנרת הביוב. חשוב לצבור ידע גם בתחום זה כדי לוודא שאתם מזמינים את איש המקצוע הנכון ובכדי להבין את הפעולות שהוא מבצע ואת התמחור של העבודה.  

מתי יש לחדש את הצנרת?

ישנם כמה מקרים נפוצים בהם יש לחדש את הצנרת בבית או להחליף אותה:

  • צנרת ישנה. התיישנות של צינורות הביוב בבית יכולה לגרום להופעת סדקים ונזילות. מדובר בצינורות שעשויים מחומרים שיש בהם שחיקה ובלאי בסופו של דבר. צנרת ישנה היא כל צנרת שנעשה בה שימוש כבר מספר רב של שנים. אין תאריך תפוגה מדויק ואחיד לצינורות ביוב ביתיים, אך ברגע שמופיעים סדקים וישנן נזילות חוזרות בביוב – הגיע הזמן להזמין אינסטלטור שיבצע בדיקה יסודית. הבדיקה מורכבת מכמה שלבים ויכולה לכלול גם צילום של פנים הצנרת באמצעות מצלמות מתוחכמות. ישנן מצלמות רובוטיות שניתן להכניס לתוך הצנרת והן מצלמות ב-360 מעלות את פנים הצינורות וניתנות לשליטה מרחוק.
  • סדקים בצנרת. גם אם הצנרת אינה ישנה כל כך, יכולים להופיע סדקים בצינורות. הסדקים יכולים להיגרם מחפצים חדים שמושלכים לביוב או נכנסים בטעות לצינורות. הם יכולים גם להיגרם משחיקה של הצינורות. שחיקה זו יכולה לקרות גם אם מדובר בצינורות חדשים יחסית. במקרים כאלו, האינסטלטור שמטפל בבעיה צריך לאבחן האם צריך לחדש את כל הצינורות או שניתן לבצע תיקונים נקודתיים. גם במקרה הזה ניתן להיעזר במצלמות הרובוטיות כדי לבצע אבחון נכון של הבעיה.
  • צמיחת שורשים. אחת מה-"צרות" הנפוצות ביותר במערכות ביוב של מבנים היא תופעת צמיחת השורשים. מדובר בשורשים של צמחים שנמצאים בקרקע שליד המבנה ושאליה מתנקז הביוב. שורשים אלו צומחים בהדרגה במשך הזמן לתוך מערכת הביוב. השורשים האלו נאחזים בצינורות מבפנים ועולים במעלה הצנרת. אם לא מטפלים בהם בזמן – המצב רק הולך ומחמיר. מדובר בתופעה עקשנית ביותר, ובכדי לטפל באותם שורשים יש לחתוך אותם בעזרת ציוד מקצועי מיוחד. במקרים בהם הצמיחה היא כבר עמוקה מאוד ובלתי נשלטת, והנזק שנגרם לצינורות הוא רב – ייתכן ויהיה צורך לבצע חידוש של הצנרת או להחליף חלק ממנה.
  • גידול במספר המשתמשים בצנרת. בבתים משותפים רבים קורה שמספר הדיירים עולה באופן פתאומי. זה יכול לקרות כתוצאה מתוספת בנייה שנעשית באותו מבנה (כמו בפרויקטים מסוימים של התחדשות עירונית) או כתוצאה מגידול במספר המשפחות עם ילדים שגרות בבניין. במקרים כאלו, יכול להיווצר עומס על מערכת הביוב כתוצאה מהשימוש המוגבר בה. כאשר נוצר מצב כזה, יכולות להתחיל להופיע סתימות בצנרת באופן תכוף ותדיר. על מנת להתאים את הצנרת למספר המשתמשים שגדל, יש צורך לבצע חידוש של קווי הצנרת ולבצע בהם התאמות.
  • צנרת חדשה בלתי תקינה. תקלות תמיד יכולות לקרות. גם כאשר מדובר בצנרת חדשה או אפילו בבית חדש לחלוטין שרק לאחרונה עברו אליו – עדיין קורה לפעמים שהצנרת שהותקנה היא בלתי תקינה. תופעה זו יכלה להיגרם כתוצאה מרשלנות של מי שתכנן ובנה את המערכת או פשוט על ידי שימוש מוטעה בצינורות בלתי תקינים. גם במקרה כזה, הפתרון יצטרך להיות חידוש או החלפה של הצנרת באמצעים מקצועיים.

שיטות מתקדמות לחידוש צנרת

הטיפול הקלאסי להחלפת צנרת ולחידושה דרש בעבר ביצוע הרס של חלק מהצנרת וחפירה בקירות. מדובר היה בפרויקט שיצר לכלוך רב והצריך עבודה רבה. אך כיום ישנם פתרונות לחידוש צנרת שאינם דורשים הרס וניתן באמצעים טכנולוגיים מתוחכמים לבצע את אותה העבודה בדיוק בלי כל ההרס.

הפתרון השכיח ביותר לביצוע חידוש צנרת באופן הזה הוא על ידי הכנסת שרוול מיוחד לתוך הצנרת מתוך פתח הביוב החיצוני. שרוול זה עשוי מפולימרים גמישים. לאחר שהשרוול מוחדר למערכת הצינורות, ניתן להצמיד אותו אל הצינורות ולבצע הדבקה שלו לדפנות שלהם.

כך למעשה נוצרת שכבת צנרת חדשה ואטומה. שכבה זו יכולה להחזיק זמן רב מאוד ולהאריך את החיים של הצנרת הקיימת ללא צורך בביצוע חפירה והחלפה שלה. בעזרת אותן מצלמות שהוזכרו לעיל ניתן לוודא שהצנרת החדשה היא אטומה לחלוטין וכי העבודה בוצעה בהצלחה. שיטה זו לחידוש הצנרת נקראת גם CIPP (Cured-in-place pipe).

בשיטת CIPP יש גם טכניקות נוספות שמשמשות להחדרת השרוול ולהדבקה שלו לצנרת הקיימת. בחלק מהמקרים משתמשים בטכניקה של חימום ושל שימוש בדבקים מיוחדים ועמידים מאוד כדי להשלים את הפעולה.

חשוב לדעת שיש מקרים בהם לא ניתן להשתמש בשיטה זו לחידוש הצנרת. הדבר תלוי בתנאי הקרקע ובתנאים הסביבתיים שקיימים במבנה. אם אין אפשרות להחדיר את השרוול הפולימרי, הפתרון לחידוש הצנרת עדיין יהיה כרוך בחפירה ובהחלפת הצנרת באופן פיזי. 

איך מוצאים חברה מומלצת לביצוע העבודה?

כאשר מבצעים חידוש לצנרת, חשוב מאוד לעשות זאת עם אנשי המקצוע הטובים ביותר. קיימים יותר מדי אינסטלטורים בשוק שאין להם את הידע הדרוש והכלים הנדרשים על מנת לבצע פרויקט בסדר גודל כזה. על מנת להגיע לחברות ואנשי המקצוע הטובים ביותר מומלץ לחפש ביקורות והמלצות מפורטות ואותנטיות לפני שבוחרים את מבצע העבודה.

ישנם אתרי אינטרנט רבים שמציעים מאגר של אנשי מקצוע טובים שעוברים סינון וניתן לפנות אליהם בבטחה (כמו אתר נבחרת הצדיקים, למשל. אם אין לכם המלצה אישית על איש מקצוע או חברה איכותיים, כדאי להיעזר באתרים אלה.

לסיכום

חידוש צנרת הוא פרויקט מורכב שדורש הבנה מקצועית ועבודה איכותית. המקרים הנפוצים בהם תזדקקו לחידוש של הצנרת יהיו צמיחת שורשים, צנרת ישנה וסדוקה, עומס שנוצר על מערכת הביוב או תקלה בהתקנה של הצנרת המקורית בבניין.

אם בעבר הפתרון היחיד לחידוש צנרת היה החלפה של הצינורות תוך חפירה בקירות ובקרקע ויצירת הרס רב, כיום ישנם פתרונות נוספים. שימוש מקצועי בשיטת CIPP (החדרת שרוול פולימרי) יכול לבצע את החידוש בצורה מהירה יחסית וללא גרימת נזקים והרס. מדובר גם בשיטה נקייה וירוקה – שטובה יותר לסביבה.

אם אתם זקוקים לשירות אינסטלציה מקצועי לחידוש צנרת ואינכם מכירים איש מקצוע מתאים – כדאי לפתוח את אתרי האינטרנט שמחזיקים מאגר של בעלי  מקצוע ומומחי אינסטלציה מומלצים. כך ניתן להבטיח מידה רבה יותר של וודאות בנוגע לאיכות העבודה שתקבלו.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]