נתניהו: "המטרה העיקרית היא להחזיר את השכונות לתושבים ולהרחיק ממדינת ישראל מסתננים" - 0404
+
נתניהו: "המטרה העיקרית היא להחזיר את השכונות לתושבים ולהרחיק ממדינת ישראל מסתננים" שלמה מור

נתניהו: "המטרה העיקרית היא להחזיר את השכונות לתושבים ולהרחיק ממדינת ישראל מסתננים"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר (ראשון) בפתח ישיבת הממשלה למספר נושאים בהם המסתננים ומפוני עמונה.

נתניהו: "ארבעה נושאים היום בפתח ישיבת הממשלה: ראשית בעיית המסתננים הבלתי חוקיים, ביום חמישי ביקרתי בדרום תל אביב יחד עם השרים גלעד ארדן, השרה מירי רגב וח"כ אמיר אוחנה, ואנחנו נפגשנו עם תושבים, שמענו את התושבים, עליתי עם סופיה, בת 72, שש קומות לבית שלה שכולו כרגע חוץ ממנה, אם אינני טועה, ואולי עוד דייר אחד, כולו מאוכלס על ידי מסתננים בלתי חוקיים. הזוהמה, הרחוב זה דבר אחד, אבל העובדה שהיא יכולה לרדת מהדירה הקטנה שלה שם ליד הגג אחרי שהיא עולה בקושי, יכולה לרדת בפעם אחת ביום בליווי, היא לא יכולה לרדת בלי ליווי, והיא עולה בחזרה בסוף היום בקושי רב, וזה בלתי נסבל. הדברים ששמעתי שם ממנה ומתושבים אחרים זה מצוקה אדירה אל מול הבעיה הרצינית הזאת של מסתננים בלתי חוקיים, אני מדגיש, זאת הבעיה. לא פליטים, מקצת מקצתם זה פליטים, זה מסתנני עבודה בלתי חוקיים במדינת ישראל ויש לנו את הזכות כמו בכל מדינה לפקח על הגבולות שלנו ולהוציא מתוך גבולותינו מי שנמצא כאן באופן לא חוקי.

החלטתי להקים צוות שרים מיוחד שנקים אותו היום בישיבת הממשלה, הוא ייפגש כבר השבוע יחד עם נציגים של התושבים, לא רק מתל אביב אלא גם משכונות אחרות ומאזורים אחרים. אנחנו ניפגש אחת לכמה שבועות בחודשים הראשונים כדי להניע פתרונות מעשיים לבעיה הזאת, המטרה העיקרית היא להחזיר את השכונות הללו לתושבים ולהרחיק ממדינת ישראל, כפי שכבר הרחקנו כ-20 אלף, מסתננים בלתי חוקיים שמקומם לא כאן. בסוף דבריי אני מבקש משר הפנים לומר כמה דברים בעניין הזה, ואני עובר לנושא השני שהוא פתיחת שנת הלימודים, ובסוף דבריי אני אבקש משר החינוך לספר בעניין הזה.

ביום שישי אנחנו פתחנו את שנת הלימודים בחריש, שר החינוך ואנוכי, אני חייב להגיד זה היה מאוד מרגש בשני מובנים. קודם כל, חשוב, הרבה מאוד ילדים חדשים, הרבה מאוד כיתות, זה נפתח ללא תקלה, אני חושב שזה דבר חשוב לעצמו. בעיר חריש עצמה יש התפתחות אדירה וכרגע 5000 תושבים לפי החלטות הממשלה, יש שם אפשרות ל-50 אלף ואף ל-100 אלף, עיר ממש גדולה במיקום אסטרטגי, אנחנו מנסים לפתור עוד כמה בעיות, וזה נדחה לישיבות אחרות, ישיבה אחרת. בעיקר נפתור גם בעיות תחבורה, התחברות גם לרכבת. בשם השרים והממשלה אני רוצה לאחל לילדיי ישראל שנת לימודים מוצלחת, וגם להורים שנה מוצלחת. שר החינוך ירחיב בהמשך.

הדבר השלישי זה פתרון למפוני עמונה, אנחנו קבענו דרכים להקים את היישוב עמיחי, התחלנו לנוע שם ונתקלנו בבעיה, בעיה תקציבית, ואני רוצה להודות לך שר הפנים שפתרת את הבעיה של חלוקת תקציבים ממשרדך ואני רוצה לברך אותך, אנחנו רוצים לקבל החלטת ממשלה בעקבות הפתרון הזה כדי להניע קדימה את הקמת היישוב. דבר אחרון, אנחנו מביאים תוכנית לתשתיות לאומיות, מסתבר שאין כתובת אחת לכל פעולת התשתיות, זה מעכב הרבה דברים ואני יכול להגיד לכם, זה מעכב גם השקעות חיצוניות. אנחנו דיברנו עם כמה משקיעים, מנכ"ל משרד רה"מ ואני, משקיעים גדולים שמשקיעים בעולם בתשתיות ואומרים שבין השאר בגלל החוסר הזה, אנחנו מונעים מעצמנו השקעה של כספים גדולים מאוד בתשתיות שהן חשובות למדינת ישראל. ולכן אנחנו נפרסם היום תכנית רב-שנתית שמאגדת את כל הפרויקטים בתחום התשתיות עד שנת 2021, היקף הפרויקטים הוא מעל מאה מיליארד שקלים, כפי שאמרתי ישולב גם במגזר הפרטי, ובישיבה נפרדת גם את הכבישים העוקפים ביו"ש.

רה"מ הוסיף בסיום דברי השרים דרעי ובנט: "לגבי כניסת מסתננים. ישראל הייתה המדינה הראשונה באמת בעולם שבלמה פיזית כניסה של מסתננים. אנחנו הגענו לקצב של בערך 20 אלף מסתננים בשנה. ללא בניית הגדר היינו מגיעים בקלות ל – 100 אלף בשנה לאור מה שקורה באפריקה, מינימום. פירוש הדבר שתוך עשור, ואנחנו עוד מעט מתקרבים לגמר העצור, המדינה הייתה מסתיימת כמדינת היהודים. היה כאן איום אמיתי לעתידה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. הקמת הגדר שיזמתי וליוויתי באופן רצוף בלמה את זה. עכשיו, יש כאן שאלת ההוצאה. הוצאנו בערך שליש, קצת פחות משליש. כדי להוציא עוד שליש, ואני לא בטוח מה יישאר. אנחנו ננקוט בשורה של צעדים. צריך להבין שכבר יצרנו את המסד בביקורים שלי באפריקה ובשיחות שלי עם מנהיגים אפריקנים. יצרנו מסד של מדינות שמוכנות לקלוט את המסתננים הללו, ועכשיו ייתכן שנצטרך לשפר לא רק את החקיקה, אלא גם את ההסכמים. על כך תשמעו בהמשך. ובכן יש כאן משימה – בלימה והוצאה. בדיוק כפי שהתמקדנו בזה ומי שהיה בממשלות הקודמות זוכר את זה, אותו דבר – אנחנו מתמקדים בזה עכשיו ואנחנו ניתן לזה ליווי רצוף כדי להביא את התוצאה כי הסבל הוא בלתי יאומן, וגם ההשלכות העתידיות לגבי הנטל על מדינת ישראל, אלה דברים שמחייבים פעולה עכשיו.

לגבי החינוך – אני מעריך מאוד את המתמטיקה אם המדעים, מלכת המדעים. היא חיונית. אנגלית – חיוני. זו השפה הבינלאומית והיא תהיה יותר ויותר השפה הבינלאומית, כי שפות נעלמות, אבל אנחנו צריכים להבטיח ששפה אחת לא נעלמת, וזו העברית. היא צריכה להשתכלל, מעבר ל"כזה, כאילו". היא צריכה להשתכלל. ילדים בארץ, יהודים ולא יהודים צריכים להיות מסוגלים להביע את עצמם. להביע רעיונות, להביע ולהיות מסוגלים לתקשר עם זולתם, כי זה תנאי הכרחי להצלחה בחיים ולהצלחה גם בפרנסה. בסוף יש עוד מקצוע אחד חיוני אם אנחנו רוצים להבטיח את עתידנו כאן, אנחנו צריכים לדעת את עברנו כאן ואת כל המסד של המורשת והערכים שאנחנו יושבים עליו, והמסד הזה הוא התנ"ך. אני מבקש פעם נוספת, אני קורא פעם נוספת לגרום לכך שיהיו לנו יותר מורים, יותר איכותיים למקצוע החיוני הזה ואני נוהג בדיוק כפי שאני אומר. אומר בלעז: "I practice while I teach"".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com