דגן לשרים על תכנית התשתיות הלאומיות: תהפוך את תושבי יו"ש לאזרחים סוג ד' - 0404
+
דגן לשרים על תכנית התשתיות הלאומיות: תהפוך את תושבי יו"ש לאזרחים סוג ד' מועצה אזורית שומרון

דגן לשרים על תכנית התשתיות הלאומיות: תהפוך את תושבי יו"ש לאזרחים סוג ד'

בתגובה על פרסום תוכנית התשתיות הלאומיות בה אחוז ההתיישבות עומד על כ 1%, זאת על אף שההתיישבות מהווה כ 30% משטח מדינת ישראל, פנה יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון לשרים בממשלה ודרש לתקן את התוכנית, כך שמקומה של ההתיישבות ביו"ש לא תפקד מתוכניות התשתיות.

דגן: "היוזמה לשיפור התשתיות בכל מדינת ישראל היא יוזמה מבורכת. אולם כפי שהיא מוצגת היא עלולה להפוך את תושבי יו"ש לאזרחים סוג ד' ואת יו"ש למפגרת ברמת התשתיות אחרי כל מדינת ישראל ואנחנו לא ייתכן ולא נסכים לדבר הזה. יו"ש מהווה 30% ממדינת ישראל ו 10% מתושבי מדינת ישראל.

לא ייתכן שכאשר פונים לאשר תשתיות יהיה המקום של ההתיישבות לא פחות ממגוחך ביחס לגודלה. אנחנו דורשים בחינה מחדש של התוכנית ועצירת אישורה עד לתיקון".

תגובת שדולת א"י בכנסת: העדר יו"ש מהצעת ההחלטה על פיתוח התשתיות- אינו הולם ממשלה לאומית.

לקראת הדיון בממשלה ואישור התכנית הרב שנתית לפיתות תשתיות בישראל בה 1% בלבד מוקצה לשטחי יו״ש שלחו הבוקר ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת ח״כ יואב קיש וח״כ בצלאל סמוטריץ מכתב דחוף לשרי הממשלה לשינוי ההחלטה. וכך נכתב:

לכבוד
שרי הממשלה.

הנדון: פניה דחופה להכללת אזורי יו"ש בתכנית הרב שנתית לפיתוח תשתיות בישראל.

בישיבת הממשלה הבוקר תתבקשו לאשר תכנית רב שנתית לפיתוח תשתיות בישראל. לפי הפרסומים בתקשורת, רק חלק זעום ביותר מהתכנית – 1% בלבד – יבוצע באזורי יהודה, שומרון ובקעת הירדן.
ככל שהפרסומים נכונים (ובידכם לבדוק זאת), הדבר אינו הולם לא את רוחב השטח, לא את היקף האוכלוסיה, ובודאי לא את מצב התשתיות ביו"ש, שהוא מהמיושנים והגרועים ביותר.
בודאי שיחס כזה לחבלי יו"ש אינו הולם ממשלה לאומית שטובת פיתוח ההתיישבות לנגד עיניה.

נבקשכם לברר את הנתונים, ובהתאם לכך לתקן את היחס הבלתי סביר הזה ולא לאשר את התכנית עד לתיקונו.