עורך דין מיסים – ייעוץ וליווי לפני חקירת מס - 0404
עורך דין מיסים –  ייעוץ וליווי לפני חקירת מס FREEPIK

עורך דין מיסים – ייעוץ וליווי לפני חקירת מס

כשמדובר בנישומים שעברו על חוקי המס, קיימת חלוקה בין נישומים שעברו עבירות טכניות שחומרתן פחותה, כאשר הנטייה של הרשויות, במסגרת החוק, היא לסיים את ההליכים במישור המנהלי. במקרה של עבירות המס החמורות, קיימת סמכות לרשויות המס (ועדות הכופר) להמיר את אותן עבירות מס פליליות בתשלום כופר כסף או כופר מס. יש ליתן תשומת לב לעובדה, כי בקשת כופר כסף או כופר מס, דורשת למעשה הודאה של הנישום בעבירה ולפיכך, חשוב ומומלץ להידרש להכנת בקשת הכופר לאחר שהתייעצתם עם עורך דין מיסים בעל ניסיון בהגשת בקשות כופר.

הליכי מעצר ושחרור בערובה של נישומים בתיקי מס

רשות המיסים עשויה לבקש מבית המשפט לעצור או לשחרר חשוד בערובה, גם בעבירות מס. עבירות לפי סעיף 220 לפקודת מס הכנסה וכן עבירות על חוק מע״מ סעיף 117(ב) חשבוניות פיקטיביות וכן בעבירות נוספות. ברשות המסים, לא פעם מורים על שחרור החשוד במשרדי  פקיד השומה ואולם, הרשות דואגת תכופות לסיקור תקשורתי של פעולות האכיפה ודוברות רשות המיסים, לא פעם, מוציאה הודעה בעניין תיק רלוונטי שמעניין מבחינת נסיבותיו או חומרתו.

המרת הליכים פליליים בכופר כספי

נישומים אשר מצליחים להימנע מהליכים פליליים באמצעות המרתם בכופר כספי ״זוכים״ להימנע מהליכים משפטיים קשים אשר גובים מחיר נפשי כבד מעבר לעלויות המשפטיות הרבות אשר נדרשות במסגרת ניהול של הליכים פליליים. חשוב לדעת, ישנם מקרים, בהם הסכומים של העלמת ההכנסות אינם גבוהים או שמדובר במקרה שנסיבותיו כה קשות והנישום במצב רפואי או נפשי כה קשה שרשויות המס שוקלות סיום ההליך בכופר כסף גם אם יש מקום להגשת כתב אישום. לפני כל פעולה או הליך של הגשת בקשה להמרת אישום פלילי בכופר כספי, מומלץ להיוועץ בעורך דין מיסים. יש לתאר את הנסיבות לבקשת הכופר  ולהתאימה לקריטריונים שנקבעו על ידי רשות המיסים. גובה סכום הכופר שייקבע לבסוף על ידי וועדת הכופר תלוי אף הוא בתוכנה של הבקשה ובנסיבותיה.

הליך גילוי מרצון לצורך הימנעות מהליכים פליליים

בשנת 2005, הוחלט ברשות המיסים כי כחלק מהמאבק בהון השחור והעלמות המס, ייפתח הליך לזמן מוגדר אשר יאפשר לציבור לדווח על כספים ולשלם בגינם את המס שלא שולם בעבר. הליך זה ניתן לביצוע מול רשויות המס מתוך רצון להימנע מהליך פלילי, כך שמי שהחזיק ברשותו כסף ונכסים שלא  דיווח עליהן ולא שילם עליהם מס, יכול להסתייע בשירותו של עורך דין מיסים ולפנות מיוזמתו לרשות המסים ובכך, להסיר את המחדל (אי תשלום המס) מבלי שתוטל עליו ענישה פלילית כבדה. הליך זה נקרא הליך גילוי מרצון, והינו הליך אשר מוכר יותר בשנים האחרונות בשל חשיפתם של חשבונות בנקים של ישראלים רבים, אשר מנהלים חשבונות בחו"ל, כפי שהתפרסם לא פעם בתקשורת. בשל שינוי בחוקי FATCA (Foreign Accounts Tax Compliance Act), מדינות רבות חתמו על הסכם עם מדינת ישראל  ובכך הגבירו את העברת המידע בין מדינות בדבר ישראלים אשר מחזיקים חשבונות בחו"ל.

במידה שברשותכם נכסים אשר לא דווחו בארץ או בחו״ל, במידה ומתקיימת בעניינכם חקירת מס וברצונכם להמיר את החשדות בכופר כסף, מומלץ להיוועץ בעורך דין מיסים בעל ניסיון בתחום העבירות הפליליות והצווארון הלבן. יש לשים לב, כי פניתם לעורך הדין מיסים בעל ניסיון ובקיאות בייצוג בעבירות מס פליליות. בחירה נכונה בעורך דין מיסים תכריע לא פעם את גורלו של התיק בעניינכם שכן ניתן להמיר את החשדות או את האישומים בקנס מנהלי או בכופר מס או אפילו להימנע מהגשת כתב אישום בעניינכם, לאחר קבלת ייעוץ מעורך דין מיסים בעל ניסיון.

  ראיות להעמדה לדין ו/או רשות המיסים 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]