ביצת הפתעה: מיתוסים מפתיעים על הריון ולידה - 0404
ביצת הפתעה: מיתוסים מפתיעים על הריון ולידה Shutterstock

ביצת הפתעה: מיתוסים מפתיעים על הריון ולידה

קיימים לא מעט מיתוסים הנוגעים להריון ולידה אך האם אתם באמת מכירים את כולם?חשבו שוב. לפניכם כמה מפתיעים במיוחד שישאירו אתכם פעורי פה ובעיקר – דבוקים למסך. הישארו איתנו

תקופת ההריון והלידה בחייה של אישה מיוחדת ומלאת מסתורין, שכן חיים חדשים נוצרים במשך תשעה חודשים. בעוד שרובנו נוטה לשפוט בעיקר לפי מבט חטוף או ממידע נתון כזה או אחר, בכל הנוגע להריון ולידה רב הנסתר על הגלוי וקיימת סקרנות רבה הנוגעת למינו של העובר, לתהליך אותו הוא עובר במהלך התפתחותו ברחם, למה הוא באמת שומע ורואה ועוד.

גם תהליך ההריון עצמו, מעלה שאלות רבות הנוגעות יותר לתפקודה של האישה ההריונית לאורכו – מה מותר, מה אסור, מה רצוי ומה לא באמת משנה. לצד אלו, נוספות עצות ודעות שונות מכלל הסובבים וכן גם קיומם של ספרים ומאמרים המוסיפים מידע רב, שעלול ליצור בלבול בקרב האישה ההריונית – חלקם מגובה במחקרים וחלקם מהווה מיתוס של ממש.

לאור הבלבול הקיים וכדי בכל זאת לעבור את התקופה המרגשת והמאתגרת עם ודאות רבה יותר, ישנם כמה כלים יעילים שיוכלו לסייע במשימה. אחד מהם הוא מחשבון הריון המאפשר מעקב מדוייק ויעיל אחר שבועות ההריון ובכך מפחית את החרדות והפחדים המאפיינים את התקופה. כיום גם ניתן למצוא מחשבון הריון מקוון שזמין ונוח לשימוש במיוחד.

אז אילו סברות והנחות עשויות ליצור בלבול ומחשבות מיותרות בתקופה זו? לפניכם כמה מיתוסים מפתיעים שיתכן ולא הייתם מודעים לקיומם כלל.

בהריון אוכלים בשביל שניים

לגמרי נכון, מלבד העובדה שהאדם השני שאוכלים במקומו הוא קטן במיוחד. כמות הקלוריות המומלצת לצריכה בזמן ההריון מעט יותר גבוהה מזו המומלצת בתקופה רגילה. בממוצע, מדובר על תוספת של כ- 300 קלוריות ליום, שווה ערך לקצת פחות מקרואסון חמאה אחד.

כמות הקלוריות שיש להוסיף תלויה בגורמים רבים וביניהם: מבנה גוף האישה, רמת הפעילות הגופנית שהיא מבצעת והשלב בהריון בו היא נמצאת. מחשבון הריון לפי שבועות, יוכל לספק מידע לגבי כמות הקלוריות המקובלת לשלב ההריון הספציפי שכן צריכת מזון של עובר בגודל גרגר אורז אינה שווה לזו של עובר בגודל של חתול בוגר.

בהריון לא מומלץ לגדל חתול ביתי

אחד מהווירוסים הקיימים בצואת חתולים ויכול לעבור גם לבני אדם הוא טוקסופלסמוזיס שעשוי להיות מסוכן במיוחד עבור נשים בהריון. אין זה אומר שיש להימנע לחלוטין ממגע עם חתולים אך רצוי לרחוץ ידיים לאחר משחק או ליטוף שלו ובעיקר לדאוג לאחראי חליפי שינקה את ארגז הצרכים שלו – תוכלו לחשוב על כך כהכנה לתורנות החלפת החיתולים. אם ממש מעוניינים להיזהר מזיהום אפשרי, כדאי גם לרחוץ ירקות ופירות שגדלו במקום המצויים בו חתולים.

בהריון אסור להתעמל

מיתוס זה אינו נכון, שכן בהריון לא רק שמותר אלא אף מומלץ להתעמל – בפרט לאלו שכושר הוא חלק משגרתן עוד טרם ההריון. שמירה על כושר יכולה לעזור בהכנת הגוף ללידה ובהתאוששות אחריה אך הדבר נכון בעיקר עבור מצב בו ההריון הוא רגיל, ללא בעיות מיוחדות ותחת השגחה. אם מדובר בהריון בסיכון – חשוב להיוועץ ברופא טרם תחילת האימונים.

זאת ועוד, כאשר מדובר באימון סדיר, מומלץ ליידע את מדריך החוג או חדר הכושר ואם חשים קושי בנשימה כי חם מהרגיל – כדאי להוריד הילוך. ישנם תרגילים ספציפיים מאד מהם רצוי להימנע – לרוב כאלו המפעילים בעיקר את שרירי הבטן, וכן מדריכים אשר עברו הדרכה לאימון נשים בהריון וידעו לייעץ מה בטוח – ומה פחות.

בחילות בהריון מופיעות לרוב בשעות הבוקר

בחילות במהלך ההריון מופיעות בבוקר, בצהריים ובערב – אז כן, בחילות בוקר מופיעות גם בבוקר –  אבל לא רק. מיתוס חלקי נוסף הוא שהן חולפות לאחר השליש הראשון של ההריון – הדבר נכון אבל רק עבור 80% מהמקרים. אלו שאיתרע מזלן ליפול על 20% הנוספים – אחת מתוך חמש נשים, יתכן שהבחילות יוסיפו ללוות אותן גם עד הלידה עצמה.

מקלחות ואמבטיות מזיקות לעובר

מים אינם מזיקים כלל לעובר ויסייעו בשמירה מחיידקים מיותרים. עם זאת, כאלו בטמפרטורה גבוהה במיוחד שיכולה להעלות את חום הגוף משמעותית – עשויה במידה מסויימת להזיק לעובר. אין כלל בעיה להתרחץ כשלוש או ארבע פעמים ביום אך רצוי בכל זאת להקפיד על טמפרטורת מים של עד 37 מעלות שתהיה בטוחה לחלוטין.

צרבת מעידה על כמות השיער של התינוק

בעוד שצרבות הן חלק מתופעות הלוואי הנפוצות יותר בהריון ותינוקות בעלי שיער רב אינם נדירים במיוחד, אין זה מפתיע שלנשים הסובלות מצרבות תינוקות שעירים במיוחד. עם זאת, לנשים רבות הסובלות מצרבות נולדים גם תינוקות שאינם שעירים כלל. ישנם מחקרים בנושא בהם נמצא קשר בין השניים ומאידך, גם כאלו שבהם לא נמצא קשר שכזה כלל. כדי להימנע בכל זאת מצרבות, מומלץ לא לצרוך מזונות בעלי חריפות גבוהה – הדבר לא ישפיע על שערו של העובר אך יתכן ויקטין את כמות הצרבות.

אכילת מוצרי חלב ואגוזים מפתחת אצל העובר אלרגיה אליהם

מדובר במיתוס לחלוטין. יש להימנע מאכילת מוצרי חלב או אגוזים רק במצב בו ידועה אלרגיה אליהם שכן היא אינה תועבר לעובר באופן זה.

אם כן, תקופת ההריון טומנת בחובה ציפייה והתרגשות רבה אך יחד עם זאת, גם עשויה לזמן לא מעט אתגרים וחוסר ודאות. כדי לעבור אותה בצורה חלקה וקלה עד כמה שאפשר, כדאי להיעזר בכלים טכנולוגים קיימים שיסייעו בצמצום מידת חוסר הודאות, בהורדת רמות הלחץ והחשוב ביותר – במתן מידע אמין וודאי.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]