חיסון מונע נגד הפפילומה - 0404
חיסון מונע נגד הפפילומה Depositphotos

חיסון מונע נגד הפפילומה

נגיף הפפילומה בן מעל 100 זנים. חלקם מסוכנים יותר ואילו חלק פחות, חלקם נפוצים יותר וחלקם פחות. אך כולם מדבקים מאוד. על מנת להימנע מהידבקות בזנים מסוימים, בעיקר באלו המסוכנים, ניתן להתחסן בחיסון מונע. אז מהו החיסון, מאלו זנים הוא מגן ומה יקרה אם לא חוסנו מעולם?

מי אתה נגיף ההפפילומה?
הנה כמה עובדות שכדאי שתדעו על נגיף הפפילומה – רגע לפני שנעבור לחיסון המונע הידבקות:
– נגיף הפפילומה מדבק מאוד ועומד על שיעורי הדבקה של כ-80% מאוכלוסייה הפעילה מינית, נשים וגברים כאחד.
– נגיף הפפילומה בעל כ- 100 זנים, כאשר רק לבודדים מהם – הנפוצים והמסוכנים ברובם, ישנו חיסון מונע המקטין משמעותית את סיכויי ההידבקות בנגיף הפפילומה.
– רק חלק קטן מזני הפפילומה עלולים להתפתח לסרטן, אך במידה ונדבקתם באחד מהם, אתם חשופים לסכנה לסרטן צוואר הרחם, הרקטום, הלוע ועוד (כאשר סרטן צוואר הרחם הוא השכיח מכולם).
– בבדיקה שגרתית של פאפ (משטח מצוואר הרחם), ניתן לאבחן זנים שונים של נגיפי הפפילומה ובמידה והבדיקה חוזרת כלא תקינה, בדרך כלל תידרש בדיקה נוספת הנקראת "קולפוסקופיה"

– במרבית מקרי ההידבקות, הנגיף יכול לעבור מעצמו. יכול להיות שנחשפתם אליו, הוא עבר ואפילו לא ידעתם על כך.
– אחד הביטויים להידבקות בזנים מסוימים– הן יבלות אשר נקראות קונדילומות, הן תופענה לרוב באיברי המין הנשיים או הגבריים, באיזור הרקטום ולעיתים גם בחלל הפה.

חיסון נגד נגיף הפפילומה
ישנם חיסונים אשר ניתנים על מנת למנוע הידבקות בזני הפפילומה.
כיום ישנם 3 סוגי חיסונים כנגד נגיף הפפילומה:
הראשון, נקרא CERVIX, מגן מפני 2 זנים בלבד – 16 ו 18, הוא מיועד לנשים בלבד, מעל גיל 9.

החיסון השני, מגן מפני 4 זנים של נגיף הפפילומה GARDASIL-4, כאשר הזנים אשר החיסון מגן מפניהם הם אלו שקשורים במקרים רבים של סרטן צוואר הרחם ובזנים הגורמים ליבלות.

החיסון השלישי, מגן מפני 9 זנים של נגיף הפפילומה GARDASIL-9  והוא מכסה את מספר הזנים הרב ביותר שחיסון כיום יכול לכסות. אלו 4 הזנים אשר החיסון השני מכסה ו-5 נוספים. מגן מפני סרטן צוואר הרחם ויבלות.

האם ישנן דרכי מניעה ללא חיסון?
רבים נוטים לחשוב ששימוש בקונדום מגן עליהם באופן מוחלט מפני הידבקות במחלות מין, בחלק מהמקרים זה נכון, אך במקרה של נגיף הפפילומה – לא בהכרח.

נגיף הפפילומה דוגר לא רק באיזורים המכוסים על ידי הקונדום, לעיתים הוא מופיע באיברים הסובבים את איברי המין, ברקטום, בלוע ובחלל הפה. לכן, שימוש בקונדום אמנם מפחית את הסיכון להידבקות במידה ונגיף הפפילומה שוכן באזורי איברי המין, אך במידה ומדובר במקומות אחרים בהם נמצא הנגיף, הקונדום אינו מגן מפני הידבקות ולכן הוא לא מספיק אפקטיבי במקרה זה.

בדקו את כל האפשרויות
התייעצו עם רופאת הנשים, בצעו בדיקות שגרתיות, שאלו אותן על חיסון נגד הפפילומה. אלו פעולות חשובות אשר יכולות להציל חיים. נגיף הפפילומה עלול להיות קטלני.

המאמר נכתב ע"י ד"ר גיא גוטמן.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]