צוואה הדדית : שינוי, ביטול, ועריכת צוואה חדשה - 0404
צוואה הדדית : שינוי, ביטול, ועריכת צוואה חדשה freepik

צוואה הדדית : שינוי, ביטול, ועריכת צוואה חדשה

צוואה הדדית הינה צוואה הנערכת בין בני זוג, בדר"כ כדי להסדיר את זכויות בן הזוג שייוותר בחיים ואת זכויות הילדים ברכוש לאחר פטירת שניהם. מהן ההגבלות אותן כדאי לכלול בצוואה הדדית וכיצד ניתן לדאוג כי בן הזוג שיוותר בחיים לא יעביר את הרכוש שקיבל לאחרים.

צוואה הדדית הינה צוואה המשותפת לשני מורישים, בדר"כ בני זוג, המעוניינים להבטיח את זכויות בן הזוג שנשאר בחיים ולאחר פטירתו, להבטיח את זכויות ילדיהם. מטרתה אם כן של הצוואה ההדדית הינה לתכנן מראש את אופן חלוקת הירושה מראש, ובין היתר, להגביל את בן הזוג שנותר בחיים בעשיית פעולות ברכוש ועריכת צוואה חדשה ,ולעיתים בהגבלתו בהוצאת רכוש מהעיזבון באמצעות הקניית מתנה.

צוואה הדדית באה להבטיח את אינטרס ההסתמכות של המוריש שהלך ראשון לעולמו, צוואה הדדית בין אם נערכה במסמך אחד או בין אם נערכה בשני מסמכים נפרדים באותה העת נבחנת בשים לב לזיקה שבהוראות הציווי וההסתמכות ההדדית שבשתי הצוואות. בשל ההכרה באינטרס ההסתמכות של בן הזוג שנפטר, נקבעו בחוק הירושה הגבלות לשינוי או ביטול צוואה הדדית.

טרם עריכת צוואה הדדית מומלץ להתייעץ עם עורכי דין ירושה , ולקבל הסבר בדבר ההגבלות אותן ניתן להטיל באמצעות הוראות הצוואה על בן הזוג שנותר בחיים, תוך שמירה על כוונת הצדדים שעומדת בבסיס הצוואה.

שינוי צוואה הדדית שנערכה לפני שנת 2005

צוואה הדדית שנערכה לפני שנת 2005 אינה מגבילה את בן הזוג שנותר בחיים לערוך צוואה חדשה ולשנות את אופן חלוקת רכושו לאחר המוות, למעט במקרים בהם מהצוואה ההדדית עולה, במפורש או במשתמע, הגבלה על האפשרות לעשות כן.

שינוי צוואה הדדית שנערכה לאחר שנת 2005

בשנת 2005 נחקק תיקון מס' 12 לחוק הירושה, אשר הטיל הגבלות על בן הזוג שנותר בחיים ומבקש לערוך צוואה חדשה. החוק מטיל מגבלות לביטול או שינוי צוואה הדדית, תוך הכרה באינטרס ההסתמכות של בני הזוג וכוונתם בעת עריכת הצוואה.

במידה ושני בני הזוג בחיים : על בן הזוג המעוניין לבטל או לשנות את הצוואה ההדדית לשלוח על כך הודעה בכתב לבן הזוג השני, ובמצב זה מתבטלות שתי הצוואות ההדדיות.

במידה ובן זוג אחד נפטר: על בן הזוג אשר מעוניין לשנות או לבטל את הצוואה ההדדית להסתלק מעיזבון בן הזוג שנפטר ולהשיב את הירושה אותה קיבל מהעיזבון.

במידה ובני הזוג מעוניינים לערוך צוואה הדדית אך ללא ההגבלה על האפשרות לשנותה, עליהם לכתוב בצוואה הוראה מפורשת השוללת את ההגבלה.

הגבלות על העברת נכסים במתנה בצוואה הדדית

צוואה הדדית שנערכה לאחר התיקון לחוק הירושה מגבילה את בן הזוג שנותר בחיים לערוך שינוי בצוואה הדדית או ביטולה. אך אינה מונעת מבן הזוג שנותר בחיים מלבצע עסקאות ברכוש שנותר ואף לדלל את העזבון באמצעות הענקת נכס במתנה. כדי להבטיח את אינטרס ההסתמכות של שני בני הזוג מומלץ להטיל מגבלה נוספת בצוואה ההדדית המונעת מבן הזוג שנותר בחיים להעביר נכסים מהרכוש במתנה ובכך לחמוק מההגבלה בדבר שינוי הצוואה והעדפת יורשים אחרים. במידה ובן הזוג שנותר בחיים מפר את התחייבויותיו ניתן להגיש התנגדות לצוואה הדדית ולבקש את פסילת הצוואה.

 אין באמור לעיל להוות יעוץ משפטי.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]