השקעה בציוד מקצועי מתקדם ומתאים לרוב חוסכת משאבים בטווח הארוך - 0404
השקעה בציוד מקצועי מתקדם ומתאים לרוב חוסכת משאבים בטווח הארוך freepik

השקעה בציוד מקצועי מתקדם ומתאים לרוב חוסכת משאבים בטווח הארוך

מנהלים וקניינים של חברות וארגונים שונים עומדים לא אחת בפני הדילמה – האם לרכוש ציוד מקצועי, מתקדם ויקר יותר, או לנסות ולחסוך בהוצאות ולרכוש ציוד פחות מקצועי, אך הרבה יותר זול. לרוב, הניסיון מלמד כי לפחות בחלק ספציפי מפרטי הציוד, הדבר הנכון הן מבחינה טכנית והן מבחינה כלכלית הוא לרכוש את הציוד המתקדם והאיכותי ביותר

עבור אילו סוגים של פרטי ציוד משתלמת יותר רכישה של ציוד מתקדם ומקצועי, גם במחיר גבוה יותר, מאשר חיסכון כספי בתמורה להתפשרות על ציוד שנחשב פחות מקצועי? להלן מספר דוגמאות לפרטי ציוד שכאלו, בהם מומלץ ביותר להשקיע בציוד המתקדם ביותר, ולא לנסות ולחסוך דווקא כאן בהוצאות. ניסיון מצטבר רב מעיד על כך שבמקרים דוגמת ציוד למעבדות מסוגים שונים, השקעה בציוד המקצועי והמתקדם יותר היא ללא ספק הצעד הנכון לעשות –

מצלמה תרמית – דוגמה להשקעה משתלמת המייעלת תהליכי עבודה וחוסכת משאבים

מצלמות תרמיות הן אולי הדוגמה האולטימטיבית לפרטי ציוד מקצועיים בהם משתלם הרבה יותר להשקיע (גם כשהמחיר שלהם גבוה יותר מזה של האלטרנטיבות), מפני שהן לא רק מקלות על העבודה ומייעלות תהליכי עבודה שונים, אלא ממש מביאות לחיסכון משמעותי במשאבים בטווח הקצר והארוך גם יחד. השקעה במצלמה תרמית מקצועית מיתרגמת מהר מאוד להתייעלות כלכלית בהתנהלות השוטפת של אותו בית עסק או ארגון.

מצלמה תרמית היא מכשיר נייד המאפשר מדידה מדויקת יחסית של טמפרטורה ללא צורך במגע (אלא ב"צילום" של האזור בו רוצים למדוד את החום), ובאופן המתאפשר לביצוע גם בתנאי סביבה בלתי שגרתיים, מיוחדים ואפילו קיצוניים (דוגמת קווי ייצור וקווי חשמל, מעבדות למחקר מדעי, מפעלים פטרוכימיים ועוד). בין יתרונותיה של המצלמה התרמית ניתן למנות את היכולת למדוד טמפרטורות במקומות שונים במפעל או קו הייצור בלי להפסיק את העבודה, מה שמאפשר לחסוך הרבה מאוד זמן וכסף למפעל או לארגון, אשר אינו נדרש להפסיק תהליכים לצורך בקרת חום.

אמנם ניתן למצוא כיום מצלמה תרמית מקצועית ומתקדמת במחיר אטרקטיבי יחסית, במיוחד לאור היתרונות שמציע פריט ציוד זה, אך בפועל מדובר לרוב בהוצאה גדולה יחסית עבור מנהלים וקניינים שונים אשר מסיקים כי עדיף למדוד חום/קור באמצעים זולים יותר, ולחסוך את ההוצאה על המצלמה התרמית. בפועל, מספיקות כמה מדידות בודדות בהן ניתן לזהות טמפרטורה בצורה בלתי פולשנית, ללא מגע וללא צורך בהפסקת תהליך העבודה, על מנת שרכישת המצלמה תשתלם ביותר.

השקעות משתלמות במיוחד בתחום הציוד למעבדות

בעוד מצלמה תרמית היא דוגמה הרלבנטית עבור אינספור מפעלים, תחנות כוח, מבני שירות, קווי ייצור ועוד, גם בעולם הציוד למעבדות ניתן למצוא לא מעט דוגמאות לפרטי ציוד אשר עשויים להיות מעט יקרים יותר לרכישה, אך לבטח ייעלו את העבודה באופן אשר יביא לחיסכון משמעותי במשאבים לאורך זמן.

מכשירים כמו אוטוקלאב וסטריליזטורים לחיטוי ועיקור, תנורי ייבוש, מקפיאים ומקררים ייעודיים לשימוש מעבדתי, גופי חימום גמישים ועוד – כל אלו הם מכשירים להם קיימות אלטרנטיבות בשוק, אשר עולות פחות אך גם אינן מקצועיות וייעודיות לשימוש מעבדתי, ולכן בסופו של דבר ישתלמו הרבה פחות. מעבדות רבות השייכות לגופים פרטיים מנוהלות כיום משיקולי רווח טהור, אך גם כאן משתלם יותר כאמור להשקיע בפרטי ציוד ייעודיים ומקצועיים, כאלו אשר תוכננו ויוצרו במיוחד על מנת לתת מענה מקצועי אולטימטיבי לצורך עבורו הם מיועדים. בין אם מדובר במעבדה שבאוניברסיטה או במעבדה של חברת תרופות פרטית, השקעה בציוד מעבדה מקצועי ומתקדם מוכיחה עצמה שוב ושוב כיעילה ומשתלמת ביותר מבחינה מקצועית וכלכלית כאחד. המעבדות המצליחות והפרודוקטיביות ביותר הן אלו בהן התנאים המקצועיים הם הטובים ביותר, כלומר – מעבדות בהן פרטי הציוד המעבדתי הם מתקדמים, איכותיים ומתוכננים במיוחד לתפקיד הספציפי עבורו הם משמשים.

בעוד מצלמות תרמיות וציוד למעבדות הן רק כמה מהדוגמאות שניתן להביא בהקשר של השקעה משתלמת בציוד מקצועי ויקר יותר, הרעיון הכללי אמור להיות מוכר ומובן לכל מנהל מנוסה – עדיף להשקיע יותר משאבים בבניית מערך מקצועי, ייעודי ומתקדם של ציוד, מאשר לנסות לחסוך בהוצאות כעת ולפעול במשך חודשים ושנים קדימה באופן לא אופטימאלי, ובניסיון לפצות על החיסכון החד פעמי המתקבל מרכישת ציוד פחות מתקדם. מסקנה זו נכונה עבור בתי עסק, מפעלים, מעבדות פרטיות וכאלו השייכות למוסדות ציבוריים, ובעצם עבור כל ארגון העושה שימוש בציוד טכני מתקדם. עדיף להשקיע עכשיו ולעבוד בצורה מקצועית ומתקדמת, מאשר לחסוך קצת ולהוריד את הרמה המקצועית בה עובדים.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]