"זכותי" מדווחת: נמשכת העלייה בפניות בנושא פטור מס, מספר הפונים נסק בחודש האחרון - 0404
PIXABAY

"זכותי" מדווחת: נמשכת העלייה בפניות בנושא פטור מס, מספר הפונים נסק בחודש האחרון

בעקבות התפרצות הגל השני של הקורונה נמשכת העלייה במספר המובטלים בישראל. התקוות לחזרה לשוק העבודה התנפצו בפניהם של ישראלים רבים וכעת, כפי שנמסר מחברת "זכותי", עלה מספר הפונים לקבלת פטור ממס בצורה משמעותית בשבועות האחרונים

גם אם היו בינינו כאלו שהעזו לדמיין שמשבר הקורונה כבר מאחורינו, הם בוודאי קיבלו טפיחה חזקה של המציאות על פניהם בשבועיים האחרונים, עת שב וטיפס מספר החולים היומיים בישראל והגיע לשיא חסר תקדים של למעלה מ-1,300 חולים ביום. כעת, כאשר ההגבלות חזרו וישראלים רבים חרדים מסגר שני, שמהווה גזר דין מוות כלכלי עבור רבים, מאמירים גם נתוני האבטלה. החודש פורסם שבהשוואה למדינות ה-OECD, ישראל היא השנייה בעלייה באבטלה.

היעדר התעסוקה בצל המשבר והיאוש הכלכלי אילצו רבים לחפש נתיבי הכנסה בדרכים אחרות, בין היתר גם דרך מאבק לאיתור "כספים אבודים" מהרשויות. כפי שמדווחת חברת "זכותי" המתמחה במימוש זכויות רפואיות – מאז החלו הדיווחים על פרוץ הגל השני ישנה עלייה ניכרת במספר הישראלים הפונים אליה בדרישה לטיפול בקבלת פטור ממס.

"העלייה החלה עם פרוץ המשבר, כבר בחודש מארס האחרון", אומרים ב"זכותי", "הייתה התמתנות מסוימת בפניות בתקופה שבין מאי ליוני, אבל בשבועיים האחרונים אנו עדים לעלייה חדה בכל הקשור לפניות לקבלת פטור ממס, גם ביחס לגל הקודם".

אנשים זועמים על הרשויות ודורשים את המגיע להם

ההגיון הוא בסך הכל פשוט, ישראלים רבים שמצאו עצמם חסרי תעסוקה בעל כורחם בבתיהם, מנצלים את הזמן הריק לסידור הניירת והמסמכים בבתיהם. ביניהם רבים שהוכרו להם אחוזי נכות בעבר, אך כלל לא היו מודעים לכך שהם זכאים להקלות, ולעתים אף לפטור מלא מתשלום מס הכנסה.

תחום מימוש הזכויות הרפואיות לא היה נפוץ בישראל עד לפני כעשור, וכך קרה שישראלים רבים כלל לא היו מודעים לזכויות ולכספים המגיעים להם כחוק ממוסדות המדינה בעקבות מחלות, תאונות או אירועי לב. החברות למימוש זכויות רפואיות, ביניהן בולטת "זכותי", פועלות כיום מתוקף תיקון 161 לחוק הביטוח הלאומי, שלמעשה הכיר בחשיבות פעילותן למען הציבור.

בשנים האחרונות החל הציבור בישראל הופך מודע יותר לזכויתיו, אך כנראה בשנים האחרונות שהיו שנים של צמיחה הוא פחות הקדיש מאמץ למימושן, אך עם ההידרדרות הכלכלית, ובמיוחד בעת הזאת של זעם מצטבר על הרשויות, הוא משכיל להבין שייתכן שמגיעים לו סכומים המגיעים לכדי מאות אלפי שקלים מהמדינה ודורש לממש את המגיע לו.  

ככלל, מתן הפטור ממס נגזר מגובה אחוזי נכות שנקבעו ע"י הוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי. החלטה זאת של הוועדה, בדבר גובה אחוזי הנכות, טומנת בחובה את הזכות לקבל החזרים בגין מס שכבר שולם או שנוקה מהשכר, עד ל-6 שנים אחורה מזמן קבלת הפטור. לדוגמא, אדם שנקבעו לו שיעורי נכות בגובה מסוים ונקבע שזכאותו החלה בשנת 2015, זכאי לקבל את הפטור ממס באופן רטרואקטיבי ממועד זה במידה וטרם מימש את זכותו לכך.

איסוף המסמכים: הצעד הראשון בדרך לנצח את הבירוקרטיה

קשה שלא להבין את גודל התסכול בו שורים רבים בימים אלה, אך ראוי לצנן את הציפיות ולהדגיש שגם הפטור ממס כרוך בהליכים בירוקרטיים רבים. בעת הזאת, בה קיים עומס רב במוקדי מס הכנסה והביטוח הלאומי, רבים חווים אכזבה וכעס לנוכח חוסר המענה של הרשויות, שינויים באופן קבלת הקהל וזמני ההמתנה הארוכים בטלפון, ואף ניתוקי שיחה פתאומיים בעקבות העומס על המוקדים.

ב"זכותי" מבקשים להדגיש לציבור שאיסוף וסידור המסמכים הוא הצעד הראשון והנכון, "הניסיון שלנו מוכיח שתיק רפואי מסודר, איסוף המסמכים המשלימים וסיכום רפואי מקצועי וממצה, עתידים לחסוך לפונים זמן רב ומשמעותי בהתמודדות הזאת, ובסופו של דבר מהווים את ההבדל בין להצליח או להיכשל".

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]