האם צריך ליווי עורך דין בקניית דירה מקבלן? - 0404
האם צריך ליווי עורך דין בקניית דירה מקבלן? יחצ

האם צריך ליווי עורך דין בקניית דירה מקבלן?

פעמים רבות מגיעים למשרדו של עו"ד ניר אביבי, רוכשי דירות שקנו את דירתם מקבלן ולאחר שיחה קצרה עמנו מספרים לנו כי עורך דין מטעמם לא ייצג אותם מול הקבלן ממנו רכשו את הדירה.

במקרים אלו אנו עדים בדרך כלל למצבים של עוגמת נפש ותסכול מצד הלקוחות אשר רכשו דירה מקבלן וגילו שחתמו על הסכם שמשמעותית היה לרעתם.

במקרים אלו, ברור שהיה עדיף להימנע מכך ולכן, אנו תמיד ממליצים ללקוחותינו באופן ברור ביותר, כי חשוב מאוד שמי שמתכוון לרכוש דירה מקבלן, ישכור עורך דין מטעמו שילווה אותו בהליך רכישת הדירה מקבלן וטרם הרכישה, כך אותו רוכש דירה יכול לוודא שהאינטרסים שלו ישמרו מול הקבלן ולא יגרם לו נזק.

קניית דירה מקבלן – חשוב לקבל ליווי מעורך דין שמתמחה בדיני מקרקעין

קניית דירה מקבלן זהו רגע משמעותי בחיים שכן נדירים הרגעים שבהם אנו מוציאים סכומים כספיים כה גדולים על משהו. בדיוק מהסיבה הזו, חשוב מאוד לא לעשות טעויות בהליך של קניית דירה מקבלן ולא לחתום על שום דבר מבלי שעורך דין שמתמחה בדיני מקרקעין ילווה את אותו רוכש דירה מקבלן.

רוכשים רבים טועים לחשוב שעורך הדין של הקבלן מייצג גם אותם בהליך רכישת הדירה, גם מפני שעל פי חוק המכר עורך הדין מטעם הקבלן מוסמך לגבות סכום של עד 5,000 ₪ בתוספת מע"מ מרוכש הדירה. אך הטעות השכיחה במקרים אלו, היא שעורך הדין של הקבלן מוסמך לגבות את סכום זה בעבור רישום הדירה בלבד ולשם דיווח לרשויות המיסים על עסקת קניית הדירה מקבלן. עורך הדין מטעם הקבלן אינו, בשום אופן, מייצג את רוכש הדירה, אלא את הקבלן. ולכן, פעמים רבות פונים אלינו לקוחות אשר טעו לחשוב שבגלל העובדה שהם משלמים שכר טרחה לעורך הדין מטעם הקבלן בעלות לא מבוטלת של 5,000 ₪ בתוספת מע"מ, הדבר אומר שהם למעשה יוצגו ע"י עורך דין בעסקת קניית הדירה מקבלן, אך הדבר פשוט לא נכון וחבל שאנשים נופלים בטעות זו.

פעמים רבות מגיעים למשרדו של עו"ד ניר אביבי רוכשי דירות שחתמו על הסכם מכר שמנוסח באופן חד צדדי לטובת הקבלן, ולא קיבלו סיוע מעורך דין שליווה אותם בעת רכישת הדירה. במקרים אלו אנו נתקלים ברוכשי דירות מתוסכלים שלמעשה מבינים שאין ביכולתם לעשות דבר אלא לקוות לטוב ליבו של הקבלן באם הקבלן מאחר במסירה לדוגמא, דבר שעדיף להימנע ממנו כמובן.

קניתי דירה מקבלן בלי סיוע של עורך דין  – יש מה לעשות?

במידה וכבר ביצעתם קניה/רכישה של דירה מקבלן ועורך דין לא ליווה אתכם בעסקה, יכול להיות שעדיין יש מה לעשות.

לפעמים, אנו נתקלים במצבים בהם למרות שעורך דין לא ליווה את הקונה טרם רכישה של דירה מקבלן, מעיון בהסכם המכר ומהנספחים לו, ניתן לראות שיש מה לעשות במידה והקבלן הפר את ההסכם ו/או לא עמד בתנאי ההסכם.

לדוגמא, למשרדנו הגיעו לקוחות אשר רכשו דירה מקבלן ללא ליווי וסיוע של עורך דין, והקבלן שנתיים וחצי לאחר החתימה על ההסכם ותשלום של 7% מסך העסקה, עדיין לא קיבל היתר בניה בשל התנגדויות שהוגשו על התוכנית שהגיש הקבלן לוועדה המחוזית.

במקרה הזה, איתרנו נספח להסכם המכר שבו הקבלן מצהיר כי במידה ולא יקבל היתר בניה עד 180 ימים מיום החתימה על ההסכם, ניתן יהיה לבטל את ההסכם ללא תשלום פיצוי מוסכם על מי מהצדדים.

כמובן שלאחר שזיהינו את האפשרות הזו, סייענו ללקוחות להשתחרר מההסכם בעלות מינמלית ולהשיב את רובו המוחלט של התשלום שהעבירו לידי הקבלן חזרה אליהם.

חשוב לציין, שעדיף כמובן להימנע ממצבים אלו ולקבל סיוע מעורך דין שמתמחה בדיני מקרקעין ובקנייה ורכישה של דירה מקבלן טרם החתימה על ההסכם.

לסיכום, קנייה ורכישה של דירה מקבלן הינו דבר מרגש ולפעמים אף מלחיץ לרוכשים, אך מה שבטוח שקניית דירה מקבלן מצריכה ליווי והכוונה של עורך דין שמתמחה בדיני מקרקעין ובקיא במקרים של רכישת דירה מקבלן.

עורך דין ניר אביבי הינו עורך דין בחיפה וגם עורך דין בחדרה ומתמחה בדיני מקרקעין, תביעה לפינוי מושכר, ליווי בקניה ומכירה של דירת מגורים ועוד.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]