חקירה כלכלית: הצד המשרדי של ענף החקירות - 0404
חקירה כלכלית: הצד המשרדי של ענף החקירות PIXABAY

חקירה כלכלית: הצד המשרדי של ענף החקירות

לשמע צמד המילים משרד חקירות, מרביתנו נדמיין ברוחנו אורח חיים רווי באקשן, רגעים מותחים ומסמרי שיער, מעקבים מסביב לשעון וחיים מסתוריים בהם הסכנות עורבות לנו מעבר לפינה. ובכן בפועל אכן יש מידה של אמת בדבר, אולם כמו בכל עבודה, ישנם גם תחומים הרבה יותר שגרתיים, ותופתעו לגלות שהם דווקא אלו שנחשבים ליותר נפוצים.

מיפוי הכנסות ונכסים

הכירו את המושג חקירות כלכליות: תחום מקצועי החובק בתוכו עולם ומלואו של סוגי חקירות שונות. אם ננסה למצוא את המכנה המשותף חקירה כלכלית אחת לשנייה, הרי שמדובר במכלול של פעולות חקירה המשתלבות יחדיו לצורך מיפוי מקורות ההכנסה של אובייקט החקירה כמו גם נכסיו השונים ובפרט נכסי נדל"ן.

מיפוי הכנסות עלול להישמע כמו משימה מעט תמוהה בתחילה שכן מדוע שנרצה לקבל מידע כה מקיף שלא לצורכי רכילות או חטטנות גרידא. אם נעמיק מעט יותר בדוגמאות הבאות, נופתע לגלות שהצורך במיפוי פיננסי של אובייקט לחקירה, הוא הרבה יותר נדרש ולעתים אף הכרחי.

חדלות פירעון

מטרתו של חוק חדלות פירעון היא לאפשר לאדם לשקם את מצבו הפיננסי ולהסדיר את חובותיו עם הנושים. מרבית המבקשים להיעזר בחוק חדלות פירעון אכן עושים זאת כדי להסדיר את חובותיהם באופן בריא ונכון יותר מבחינה כלכלית, אולם ישנם אלו אשר ינצלו את החוק כדי להתחמק מחובותיהם, וזאת שלא לצורך.

בפנייה למשרד חקירות מקצועי המתמחה בחקירות כלכליות, יכולים עורכי דין שמונו על-ידי משרד המשפטים לצורך בדיקת מגיש הבקשה, לבחון אם אכן הוא דובר אמת ואין בידו את האפשרות לפרוע את חובותיו. חוקרים פרטיים יערכו חקירה כלכלית מקיפה שתבחן ותמפה את הכנסותיו של האובייקט ושתאפשר להחליט האם בקשתו מהימנה או שמא הוגשה כמעשה נוכלות.

תהליך גירושין

תהליכי גירושין קשים אינם מתבטאים דווקא באלימות מילולית או פיזית, ולעתים בן או בת הזוג מנסים להערים קשיים בחלוקת הרכוש ולהסתיר חלק מנכסיהם או הכנסותיהם. כך לצורך הדוגמה, יכולים בני הזוג להסתיר את הכנסותיהם דרך קבלת רווחים צדדיים בשחור, או ברישום נכסים מסוימים על שמות ילדיהם.

על הנייר אין הכנסות נוספות או נכסים שיש להתחלק בהם שווה בשווה. ולעומת זאת בפועל, הרי שמדובר במאות אלפי ולעתים אף מיליוני שקלים נוספים. חוקרים פרטיים נשכרים לא אחת על-ידי בני זוג החושדים במעשה רמייה מסוג זה ומבצעים מעקבים שוטפים לצורך הצגת ראיות חותכות.

בדיקת שותף עסקי

בדיקתו של שותף עסקי יכול להישמע תמוהה בתחילה, אולם בחלק מן העסקים המוקמים, הרי שמדובר בשני שותפים עסקיים אשר אינם מכירים דיו בכדי לסמוך זה על רעהו. באם מתעורר חשד מסוים או נדלקת נורה אדומה, הרי שתחקיר קצר על-ידי חוקר פרטי יכול לסייע לאמת או להפריך את החשדות.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]