תורת הרב קוק ללא פחד - 0404
+
תורת הרב קוק ללא פחד

תורת הרב קוק ללא פחד

כמו שמש גדולה שמצריכה מסנן כדי לעמוד בפניה כך נראית לעיתים הפגישה עם תורת הרב קוק. המחסום העיקרי במפגש עם תורה זו הוא השפה גבוהה, עמוסה ברמיזות מעולמות נשגבים של קבלה ומחשבה מכל אוצרות החכמה של הדורות שלפניו. אישים שונים עם השקפות עולם שונות ומגוונות חתרו להתקשר ולהתחבר לתורה הגדולה הזו. אין זה פלא ואין זה סוד שהרבה יותר משנים אוחזים בטלית מקודשת זו ולעיתים אף אומרים "כולה שלי".
 
אסף פאסי, שגדל בבתי מדרש שונים, השייכים בקטלוג השבטי לקבוצות שונות, הגיע מזה שנים לתובנה שבעידן שבירת ההירארכיות צריך להגיע אל הלבבות ממקום של המסת מחיצות ולא ממקומות שיפוטיים. אחרי כמה שנות התמקצעות במערכת החינוך בישיבות תיכוניות ובתחום הניהול של רשתות חברתיות העמיק אסף את התודעה הזו לא רק ביחס להיעדר שיפוטיות אלא גם לכושר העיכול והספיגה של התורה. המאמרים הארוכים של הרב קוק, הבנויים ממשפטים מורכבים מחלקים מרובים, הפכו למכשול בלתי עביר לבני ובנות הדור הצעיר. וכך מצא עצמו אסף בראש מפעל חדש להנגשת חוכמת הדורות הקודמים בכלים המתאימים לבני הדור החדש.
 
הסוד שמלווה את הקובץ הזה הוא בבחירה מלוקטת של משפטים גרעיניים ומתומצתים מתורתו של הרב קוק והפיכתם ל"מכתמים" העומדים כתרכיז של דברי חכמה. המכתמים אינם תחליפים למאמרי העומק והגובה של הרב קוק אך הם מאפשרים לקורא (בעיקר הצעיר אך לא רק) לגעת במגע אחד מדויק בתורה גדולה.
 
למי שמצליח לגמוע את הספר על כחמישים המכתמים שבו מתגלה תמונה של מחשבה חופשית משוחררת של איש רוח שלא פחד לנבוע ולהביע. החיבור של עבודה ברשתות חברתיות ובתוכן רוחני מכניס את אסף (והשותף שלו שערך את הקובץ, אבי קראוס) לתפקיד נדיר של נווט רוחני בעולם של גודש מידע המציף את העולם במבול שמאיים להטביע את כל יושביו. החופש לבחור את כיוון הרוח של מי שאוחז באחד מההגאים של הרשתות החברתיות הוביל אותו ליצירת הקובץ הזה. 
 
ובלשונו של הרב קוק אברכהו – "יש לך כנפי רוח, אל תכחש בם… דרוש אותם בן אדם וימצאו לך מיד".