הבעל תובע למשמורת משותפת ביום – והאם בוכה בלילות - 0404
הבעל תובע למשמורת משותפת ביום – והאם בוכה בלילות FREEPIK

הבעל תובע למשמורת משותפת ביום – והאם בוכה בלילות

אבא מנסה לקבל הנחה על המזונות שהוא מפריש לבנו ולאשתו לשעבר כל חודש. עורך דין רב תושייה מצליח לבטל את התיק.

אין אהבה בעולם כמו אהבה של אימא, ואימא יודעת שעליה להגן ולשמור על הבן שלה בכל מצב. כשבעלה לשעבר, שלא ראה את בנם למעלה מ- 10 שנים, החליט שהוא תובע למשמורת משותפת, היא ידעה שיש הרבה מידע מתחת לשטח שהוא מנסה להסתיר.

"בעלי לשעבר הוא לא בנאדם קל," מסבירה מיכל, "כשהוא עזב אותי עם ילד בן שנתיים הוא ממש לא הסתכל לאחור. הוא רצה להיות משוחרר מאיתנו ואם לא הייתי תובעת ממנו מזונות, הוא גם לא היה תומך בכלכלה של הבן שלנו בכלל." מספרת מיכל.

כפיר היום בן 12, אך לפני עשר שנים הוא היה בן שנתיים, והוא לא זוכר את אביו כלל. "אני זוכר איך הוא נראה פחות או יותר, אבל לא היה בינינו קשר כבר כל כך הרבה שנים, שאני כבר לא בטוח שאני רוצה ליצור אחד."

מיכל הייתה רוצה שבין כפיר ואורי תהיה מערכת יחסים אוהבת של אבא וילד, היא מאמינה כי גבר חזק בחיים של ילד הוא דבר חשוב ומודל איכותי לדוגמא. עם זאת, אורי אינו מעוניין לבלות זמן עם ילדם, אלא לקבל הנחה שמנה על גודל המזונות שהוא מפריש למיכל מידי חודש.

"כיום אני מקבלת מאורי 4,000 ₪ מידי חודש בעבור מזונות ותמיכה בילד. משמורת משותפת מקצצת את התשלום הזה לחצי, מתוך אמונה כי הילד יבלה יותר זמן עם האבא. העניין הוא שאני מכירה את אורי, ומישהו שלא בא לראות את הילד שלו פעם אחת, אפילו לאחר שהגיש את הבקשה למשמורת משותפת – הוא לא בנאדם שבאמת רוצה להיות בקשר עם הילד שלו. אני ממש לא רוצה לחשוף את כפיר לכל הבלגן הזה."

מיכל יודעת שכפיר מהווה כלי משחק בעיניו של אורי, וכי הוא עבר מספיק קשיים בעקבות הקשר הרעוע שלו עם אביו, ואיננה מעוניינת לחשוף אותו להליך המשפטי הקשה. "אני אעשה הכול כדי להגן על הנפש התמימה של הבן שלי."

עזרה משפטית בדרך

 אובדת עצות, מיכל פנתה לעורך דין גירושין בכדי לבקש עצה ולראות כיצד ניתן לפתור את הקושי.

מיכל הגיע לשולחנו של עורך הדין, סיפרה לו את הסיפור וסיפקה לו את כל המידע הרלוונטי. מאחר והאב לא ניסה ליצור שום קשר עם הילד במהלך 10 השנים האחרונות, עורך הדין האמין למיכל מיד והחל מבסס אסטרטגיית פעולה חכמה, שתסייע לגנוז את התיק מראש, עוד לפני שהוא מרחיק לכת אל עבר פסק דין.

מיכל עצמה הייתה מאוד לחוצה באותם ימים: חששה שתאבד מהכסף שלו היא זקוקה כדי לשמור על רמת החיים של כפיר ולספק לו את כל מה שהוא צריך. עורך הדין תמך בה, החזיק בידה וליווה אותה לאורך כל הדרך, בהבטחה שיצליח למצוא את הדרך לבטל את העילה של בעלה.

לאחר מחקר רב, עורך הדין החל מראיין את כל האנשים שמיכל ואורי הכירו במהלך נישואיהם וגירושיהם, בכדי לקבל עדויות וללמוד יותר על המצב המשפחתי בזמנו. בנוסף, הוא הדריך את מיכל כיצד לפנות ולדבר עם העובדת הסוציאלית, שתפקידה הוא להמליץ לבית המשפט באופן ישיר באשר למשמורות של הורים על ילדיהם: על העובדת הסוציאלית לעבור על כל המידע הנתון על הזוג ועל ילדיהם, ועל סמך כך להמליץ לבית המשפט על סוג המשמורת המועדף ביותר, לפי דעתה האישית ובהתחשב בניסיון האישי שלה.

מיכל העבירה לעובדת הסוציאלית את כל הפרטים, כך שתוכל לראות את התמונה שמיכל רואה בפניו של אורי בצורה כה ברורה. לאחר שהעובדת הסוציאלית עברה על הראיות, היא לא יכלה להתכחש לעובדה שאכן מדובר במעין סחיטה, וכי לצערה לאורי אין שום עניין או רצון לבסס מערכת יחסים בריאה ואוהבת עם בנו.

בעקבות זאת, העובדת הסוציאלית המליצה לבית המשפט לבטל את התיק ולמנוע מאורי כל משמורת משותפת באשר היא. בזכות זאת, מיכל הצליחה להגן על בנה מפני חוויה קשה, להמשיך ולקבל את דמי המזונות הקבועים שלה, ולספק לכפיר את רמת החיים הטובה והחמה אליה התרגל מאז ומעולם.

מיכל אינה עומדת לבד

עורך הדין זיו בייטל מספר כי מיכל היא ממש אינה האימא היחידה שמוצאת את עצמה במצב ביש שכזה: כיום יש ניסיון בעולם המשפט לייצר שוויון בין מעמד הגבר למעמד האישה, ולכן מנסים מאוד להתחשב גם בצורכי הגבר הן מבחינת משמורת והן מבחינת חלוקת מזונות.

מצד אחד, מדובר בברכה שכן יש בעלים רבים המעוניינים להמשיך ולשמור על קשר חם ואוהב עם ילדיהם. מצד שני, הדבר גם פותח פרצה לגברים לפגוע בצרכים הכלכליים של בת זוגם לשעבר ושל ילדיהם, ולא לתרום לחייהם של הילדים בפועל.

עורך דין גירושין במרכז ממליץ תמיד לנסות ולפתור את הקשיים באמצעות גישור, הליך בוררות או בדלתיים סגורות טרם ההגעה לבית המשפט, ולפנות לבית המשפט רק בהיעדר כל אפשרות אחרת. זאת גם בכדי לחסוך כספים וגם בכדי לשמור על החיים הנורמטיביים של הילדים ועל מערכת יחסים בריאה ככל האפשר בין ההורים, למען רווחת הילדים.

במצבים כמו של מיכל, שאין אפשרות שכזו, מה שבאמת חשוב הוא לעשות את מה שהיא עשתה – לשים את הילדים בראש סדר העדיפויות, לדאוג לרווחה שלכם, לסייע להם להבין כי הם אהובים לא משנה מה ולהדגיש בפניהם כי המצב שנוצר אינו קשור אליהם ואינו אשמתם בשום צורה.

כיום, מיכל וכפיר מאושרים יחד, ממשיכים לנהל את השגרה שלהם ולחיות חיים שקטים ונעימים, בזכות החדות והתושייה שהפגין עורך הדין. בזכות הפעילות המהירה והחכמה שלו, התיק בוטל מהר מאוד ומיכל אינה חוששת שאורי ינסה לפגוע במזונות שלה שוב, מפאת הכישלון הנחרץ.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]