הדרכות בטיחות – מדוע הן כל כך חשובות ועל מה כדאי לשים דגש? - 0404
הדרכות בטיחות – מדוע הן כל כך חשובות ועל מה כדאי לשים דגש? PIXABAY

הדרכות בטיחות – מדוע הן כל כך חשובות ועל מה כדאי לשים דגש?

בכל ארגון או בית עסק מקצועי עוברים העובדים והעובדות הדרכות והסמכות שוטפות, זאת במטרה להעשיר את הידע והניסיון שלהם, להפוך אותם לעובדים מקצועיים וטובים יותר ולקדם הן את הארגון בכללותו והן אותם באופן אישי. כל זה תקף גם לגבי הדרכות בטיחות, אך במקרה זה מדובר גם בדרך הטובה והיעילה ביותר למניעת תאונות עבודה ושמירה על בטיחותם האישית של הנוכחים במקום

מה בדיוק מכילות הדרכות בטיחות? מי מעביר אותן? מדוע הן חשובות כל כך לארגון ולכל מקום עבודה ועל מה חשוב לשים דגש כאשר מתכננים הדרכת בטיחות לעובדים בארגון?

מניעת תאונות פוטנציאליות ושמירה כללית על הבטיחות – תפקידן של הדרכות בטיחות

את הייעוד הכללי ביותר של הדרכות בטיחות ניתן להבין באופן הפשוט ביותר מהשם שלהן – מדובר בהדרכות המועברות לעובדים בארגון, אשר עוסקות בנושא הבטיחות ובפרטים ספציפיים אשר רלבנטיים עבור מקום עבודה ספציפי זה. לכל מקום עבודה או ארגון באשר הוא הסביבה הייחודית לו, ולכן סכנות הבטיחות הייחודיות לו. במפעלים מסוימים עובדים עם חומרים דליקים וקיימת סכנת אש מתמדת, במקומות אחרים מתמודדים העובדים עם מיכון כבד אשר עלול לסכן חיי אדם במקרים של תקלות שונות וכן הלאה. בהתאם לסכנות הפוטנציאליות הרלבנטיות עבור אותו ארגון ספציפי אמורה הדרכת הבטיחות להיות בנויה בהתאם ולהתמודד עם האתגרים המאפיינים את אותו מקום.

הרעיון הכללי הוא להכניס בצורה טובה כמה שיותר למודעותם של העובדים והנוכחים במקום עבודה זה את הנושא של בטיחות בעבודה, לגרום להם להכיר מקרוב את הסכנות הבטיחותיות הפוטנציאליות הנשקפות להם ולדעת כיצד להתמודד עם תקלות מסכנות בטיחות בזמן אמת. בפועל, מהוות הדרכות בטיחות את אחת הדרכים הטובות ביותר להשיג את אותה עלייה במודעות העובדים במקום העבודה, כמו גם להכין ולתרגל אותם לקראת סכנה בטיחותית אפשרית.

יועץ בטיחות בעבודה, ממונה בטיחות ועוד – אנשי המקצוע המעבירים הדרכות בטיחות

מי אמור להעביר את הדרכות הבטיחות לעובדים במקום העבודה? ובכן, במקומות עבודה מסוימים ממונים אחד מהעובדים או מהמנהלים על נושאי בטיחות, ולכן גם יהיו אחראיים להעביר הדרכת בטיחות תקופתית. עם זאת, במרבית מקומות העבודה בהם קיימים סיכונים בטיחותיים פוטנציאליים משמעותיים (דוגמת מפעלים בהן נעשה שימוש בחומרים מסוכנים או מיכון כבד, עסקים חקלאיים וכו'…), תועברנה הדרכות הבטיחות על ידי אנשי מקצוע המתמחים ספציפית בתחום של בטיחות בעבודה. אלו יכולים להיות יועץ בטיחות כללי או יועץ בטיחות בעל התמחות מסוימת (הדוגמה הנפוצה ביותר היא יועץ בטיחות אש), כמו גם ממונה בטיחות – בעל מקצוע אשר העסקתו על ידי מקום העבודה היא בגדר חובה מבחינת חוקי המדינה, עבור עסקים וארגונים העונים לקריטריונים מסוימים דוגמת מספר עובדים, תחום פעילות וכו'.

הן יועצי בטיחות והן ממונה בטיחות (כמו גם אנשי מקצוע נוספים המתמחים בתחום) הם לרוב אנשי מקצוע מנוסים ומשופשפים אשר כבר העבירו אינספור הדרכות בטיחות בחייהם ויודעים כיצד לגרום לקהל המאזין להם לשמור על ריכוז ועניין בתוכן המועבר, ולכן להתכונן בצורה הטובה ביותר לסכנה בטיחותית פוטנציאלית. קשה להפריז בחשיבותן של הדרכות בטיחות והתפקיד שהן משחקות בשמירה על חייהם ובריאותם של עובדים בבית העסק, ולכן יש להעביר הדרכות אלו כעניין שבשגרה ומדי כמה חודשים בכל בית עסק או ארגון עבורם הן רלבנטיות.

בחירת אנשי המקצוע המתאימים והזמן המתאים – דגשים להעברת הדרכת בטיחות

על מה חשוב ביותר להקפיד כאשר אתם מתכננים הדרכת בטיחות בעסק/ארגון בו אתם עובדים, עבור שאר העובדים במקום?

ובכן, בתור התחלה יש לבחור בקפידה את אנשי המקצוע שיעבירו את ההדרכה עצמה. כאמור, במקומות עבודה בהם נשקפות סכנות בטיחותיות פוטנציאליות משמעותית לעובדים במקום תועבר ההדרכה על ידי אנשי מקצוע מעולם הבטיחות בעבודה, אשר בכל מקרה לבטח נשכרים על מנת לייעץ לאותו מקום עבודה בענייני בטיחות, או מועסקים שם על פי חוק (דוגמת ממונה בטיחות). אך גם במקרה זה יש לבחור בקפידה, ולא להעסיק את כל מי שטוען כי הוא מעביר הדרכות בטיחות מנוסה או ממונה בטיחות מקצועי. במקרה של ממונה בטיחות מדובר בהסמכה רשמית מטעם המדינה, כך שחשוב לבדוק את התעודה של אותו ממונה בטיחות, כמו גם את אמינות החברה מטעמה הוא נשלח.

בנוסף, כדאי להיפגש עם האדם המעביר את הדרכת הבטיחות מבעוד מועד, ולעבור עימו על הנושאים המרכזיים אשר יכללו בהדרכה. כאמור לכל מקום עבודה הסכנות הבטיחותיות הפוטנציאליות שלו, ואיש מקצוע המגיע מבחוץ אינו בהכרח מכיר את כל הפרטים הקטנים של מקום זה כפי שאתם מכירים. זה אמנם תפקידו ללמוד זאת לעומק, אך סיוע שלכם יבטיח כי כל הנקודות החשובות והרלבנטיות יכוסו בהדרכה.

בנוסף, מומלץ ביותר לתאם הדרכת בטיחות לעובדים בזמן המתאים לכך – לא כל יום ולא כל שעה ביום הם מתאימים מבחינת הריכוז של העובדים, למשל, כמו גם מבחינות אחרות. דאגו לערוך את הדרכת הבטיחות בשעה מוקדמת יחסית של יום העבודה (ולא כשכולם כבר עייפים ופחות מרוכזים) ודאגו כי ההדרכה מועברת בצורה מעניינת וקולחת, וכי היא מועברת בחדר גדול ומרווח מספיק בו כולם יכולים לשבת בנוחות ולראות בצורה טובה את המדריך ואת מה שהוא כותב על הלוח או מציג בפניהם.

בקיצור – עשו כל מה שניתן לעשות על מנת לשמור על תשומת הלב של העובדים לאורך ההדרכה. רק אם הם יאזינו בקשב, ישתפו פעולה עם המדריך ויהיו מרוכזים בנושא החשוב המועבר להם, נוכל להיות בטוחים שמבחינה זו עשינו את מה שצריכים היינו לעשות על מנת למזער את הסיכויים לתאונות בטיחות מיותרות ומצערות במקום העבודה.

למידע נוסף אודות ייעוץ בטיחות בעבודה כולל הדרכות בטיחות, היכנסו לאתר חברת א.ב בטיחות.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]