משרד הביטחון: הושלמה עסקה לרכישת 17 מטוסי F-35. ליברמן: "תוספת כוח משמעותית ואסטרטגית לחיל האוויר" - 0404
+
משרד הביטחון: הושלמה עסקה לרכישת 17 מטוסי F-35. ליברמן: "תוספת כוח משמעותית ואסטרטגית לחיל האוויר" דובר צה"ל

משרד הביטחון: הושלמה עסקה לרכישת 17 מטוסי F-35. ליברמן: "תוספת כוח משמעותית ואסטרטגית לחיל האוויר"

משלחת הרכש של משרד הביטחון בארה"ב השלימה בסוף השבוע את העסקה לרכישת 17 מטוסי אף-35 "אדיר" ממנהלת תכנית ה-JSF של ממשלת ארה"ב, ובכך השלימה רכש של שתי טייסות שלמות (50 מטוסים) עבור חיל האוויר הישראלי.

מימוש האופציה לרכש 17 מטוסים נוספים אושר על ידי הקבינט בשבתו כוועדת השרים להצטיידות. על הזמנת הרכש חתם מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') אודי אדם. על פי החוזה אספקת המטוסים תושלם עד לשנת דצמבר 2024.

שר הביטחון אביגדור ליברמן: "השלמת העסקה לרכש 17 מטוסי אף-35 נוספים מהווה תוספת כוח משמעותית ואסטרטגית לחיל האוויר. שתי טייסות ה'אדיר' הן פסגת הטכנולוגיה, והן יסייעו לצה"ל ולחיל האוויר להתמודד עם האתגרים הביטחוניים הרבים שניצבים לפתחה של מדינת ישראל, ולהיות נדבך מרכזי בהגנה על ביטחונם של אזרחי ישראל לאורך הגבולות ואף הרחק מהם. החתימה על השלמת העסקה מהווה עדות נוספת לעומק הקשר והיחסים הביטחוניים בין ידידתנו הגדולה ארצות הברית לבין מדינת ישראל".

ראש משלחת משרד הביטחון בארה"ב, דובי לביא: "זוהי עסקת הענק השלישית לרכש מטוסי 'אדיר' שמשרד הביטחון חותם בעשור האחרון. בכל סדרת מטוסים שיצאה מקו הייצור התחייבה היצרנית האמריקנית להוריד את מחיר המטוס. אנו שמחים לבשר שבעסקה זו הצליחה מנהלת הפרויקט האמריקאית לנהל מו"מ מוצלח מול החברה ולהוריד את המחיר הממוצע של כל מטוס אל מתחת ל-100 מיליון $. המדובר בהוזלה משמעותית ביחס למטוסים שרכשה מדינת ישראל עד כה".

בסה"כ רכש משרד הביטחון 50 מטוסי אף-35 "אדיר" מדגם A , מהדור החמישי והמתקדם. 5 מטוסים נחתו עד כה בישראל, ועד לשנת 2021 יסופקו לחיל-האוויר 33 מטוסים משתי העסקאות הקודמות. מטוס הקרב מהדור החמישי אף-35 מכונה גם JSF (JOINT STRIKE FIGHTER). המטוס מיוצר בשלושה דגמים: דגם A להמראה ונחיתה רגילים, דגם B להמראה קצרה ונחיתה אנכית, ודגם C לפעולה מנושאית מטוסים. כל 50 המטוסים שרכש משרד הביטחון עבור חיל–האוויר הינם דגם A, אך הוטמעו בהם יכולות ייחודיות ואמצעי לחימה ישראליים מתקדמים.