בדיקת שמיעה לילדים – למה זה חשוב ואיך מאבחנים ומטפלים? - 0404
בדיקת שמיעה לילדים – למה זה חשוב ואיך מאבחנים ומטפלים? FREEPIK

בדיקת שמיעה לילדים – למה זה חשוב ואיך מאבחנים ומטפלים?

כותב: אתר hearing.org.il 

ירידה בשמיעה אצל ילדים היא בשורות קשות עבורם. בדרך כלל, ובמיוחד בגילאים הרכים, הם מתקשים לספר על הקושי שלהם – אבל, לקות שמיעה אצל ילדים תשפיע על היכולת שלהם לעקוב אחר הלימודים בכיתה, להבין חברים ולשחק איתם, לתקשר איתכם ולפתח דימוי עצמי בריא וחיובי. לכן, מומלץ לשקול בדיקות שמיעה לילדים כדבר שבשגרה. אם אתם חושדים שהילד שלכם סובל מלקות שמיעה, גם אם היא קלה – דעו כי מגוון עצום של פתרונות שמיעה ומכשירי שמיעה שמותאמים במיוחד לילדים יציעו לו פתרון מהיר, קל ואסתטי לבעיית השמיעה שלו, ויאפשרו לו לנהל חיים נורמטיביים ושמחים, כמו שילד בגילו ראוי שינהל. מתי כדאי לשקול בדיקת שמיעה לילדים ואיך זה מתבצע? כל המידע הרלוונטי – לפניכם.

לקויות שמיעה בילדים

מוערך כי אחד מכל אלף תינוקות סובל מליקוי שמיעה מולד, כשהסיכויים עולים אם מדובר בילד שנולד לפני הזמן (בפגות). ילדים עלולים לסבול מליקוי שמיעה על רקע תורשתי או מולד, כאמור, כמו גם בשל מחלה (כמו דלקות אוזניים חוזרות) או טראומה מקומית (כמו חשיפה לרעש בעוצמות גבוהות, המביא לתופעה שנקראת טנטון – שמיעת זמזום בלתי פוסק לאורך זמן). 

לקויות השמיעה בילדים מאובחנות בצורה שונה עבור כל גיל. אם בגילאים הרכים (כעד גיל שלושה חודשים) נוכל לראות שהתינוק לא נבהל ולא ממצמץ בעיניו לשמע רעש חזק במיוחד, בסביבות גיל שנה נחשוד בלקות שמיעתית כשהילד לא מתחיל לפתח שפה ולדבר כמו ילדים אחרים בגילו. לפעמים זה לא על רקע של בעיות שמיעה, אולם בשל מורכבות הנושא, ההשפעה הדרמאטית שלו על איכות החיים של הילד והקלות שבה ניתן לפתור את הבעיה – מומלץ וחשוב לשקול בדיקת שמיעה לילדים כאשר עולה ספק בנוגע לאיכות השמיעה של הילד, ממש מגיל לידה, ולמעשה בכל גיל.

בשל חשיבות העניין, מנהל משרד החינוך בדיקות שמיעה בילדים בכיתה א' בשגרה, וגם במעקב אחר התפתחות התינוק והילד בטיפת חלב עולה נושא השמיעה ונבדק. מטפלים, קרובי משפחה, מחנכים וכמובן הורים ואחים, עשויים לשים לב לירידה בתגובתיות של הילד לקריאת שמו מרחוק או לשיח שמתרחש שלא בפני הילד – ולחשוד ששמיעת הילד לקויה. במקרים כאלה, מומלץ בחום לגשת למכון שמיעה מהתמחה בביצוע בדיקת שמיעה לילדים, ולבדוק אם הילד שלכם שומע היטב.

איך מתבצעות בדיקות שמיעה בילדים?

בדיקות שמיעה בילדים מבוצעות בהתאם לגיל שלהם ובאופן שונה מאשר הבדיקות המבוצעות לאיתור לקויות שמיעה במבוגרים. מי שמבצעים בדיקות שמיעה בילדים מתמחים בטווחי הגילאים הרלוונטיים ויודעים לעניין את הילד ולקבל מידע אובייקטיבי ואמין בנוגע לאיכות השמיעה שלו, בכל גיל. 

בדיקות השמיעה מבוצעות לעיתים ממש תוך כדי משחק, ובגילאים הרכים ההורים מוזמנים להיות נוכחים ולשבת עם הילד לכל אורך הבדיקה. 

התוצאות מתקבלות ממש באופן מיידי – תוכלו לדעת אם הילד שלכם שומע היטב, או שיש צורך לעזור לו בנושא.

מה קורה כשילד לא שומע טוב?

אם תוצאת בדיקת השמיעה מצביעה על בעיה בשמיעה או על לקות שמיעה – חשוב לדעת כי קל ונוח לסייע לילד ולאפשר לו לשמוע היטב, באמצעות מכשיר שמיעה. 

מכוני שמיעה מומלצים מציעים שפע של מכשירי שמיעה לילדים – אלו הם מכשירי שמיעה שמותאמים למבנה האנטומי של הילד הקטן. הם נוחים במיוחד לשימוש, עמידים במיוחד, והם כמעט בלתי נראים (מכיוון שהם מולבשים מאחורי האוזן או בתוך האפרכסת). מאפיינים נוספים של מכשירי שמיעה לילדים ישפרו את השימוש במכשיר אפילו יותר: מכשירי שמיעה חכמים מסננים קולות רקע, מאפשרים הנחתה (או הפחתה מיידית של הצליל) במקרים של קולות פתאומיים ועוצמתיים (כמו רעש של פיצוץ בלון בקרבת מקום, כזה שלא נעים לשמוע דרך רמקול עוצמתי ממש בתוך האוזן), ועוד. 

השיפור הוא מהותי ומיידי. עם הנחת מכשיר השמיעה באוזן – אתם עשויים לזהות חיוך של אושר על פני הילד, והיענות מהירה, ממש כמו שציפיתם, כשאתם קוראים לו או מדברים איתו. מעכשיו, הוא יוכל ללמוד היטב, לשחק עם החברים גם בהפסקות רועשות במיוחד בבית הספר, לצפות בטלוויזיה ולהבין את הנאמר, להגיב כשקוראים בשמו גם מהקומה למטה, לדבר עם חברים בטלפון, לפתח דימוי עצמי תקין, וליהנות מחיים איכותיים ומלאי אהבה, בדיוק כמו שילד קטן צריך.

לאחר שעשיתם בדיקת שמיעה לילדכם, אנחנו ממליצים לבצע סקר ולימוד אודות שפע מכשירי השמיעה שאתם יכולים לבחור עבור הילד שלכם. תוכלו לעשות כן דרך האינטרנט – למשל, אתר Hearing הוא אתר מקצועי העוסק בלקויות שמיעה ופתרונות שמיעה, שיציע מגוון מכונים שמתמחים בבדיקות שמיעה לילדים, מכשירי שמיעה מתאימים, ומידע נוסף, ויסייע לכם לבחור את מכשיר השמיעה שמתאימים ביותר לילד שלכם. 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]