יבנה: צעיר נפטר לאחר שרופא סירב לראותו - 0404
יבנה: צעיר נפטר לאחר שרופא סירב לראותו רמב״ם

יבנה: צעיר נפטר לאחר שרופא סירב לראותו

מקרה טרגי בו מצא צעיר כבן 23 מיבנה את מותו, נדון בימים אלה בביהמ"ש המחוזי בתל-אביב. לדברי עוה"ד גלית מושקה-פרדל ודוד פייל המייצגים את הורי הצעיר  – מותו היה נמנע אילולא התרשלו הרופאים שטיפלו בו.

בתחילה התלונן הצעיר בפני רופא המשפחה על כאבי גרון, כאבי גפיים, התכווצות שרירים, חום ונזלת. הוא הופנה לצילום ריאות, אך למחרת חזר אל הרופא עם תלונות על חולשה, הזעה, שיעול, חום ותחושת עילפון. בשלב זה הפנה רופא המשפחה את הצעיר אל המחלקה לרפואה דחופה בבית החולים 'שיבא – תל השומר',
שם עבר בדיקות מעבדה וצילום חזה.

הוא אובחן כסובל ממחלת הנשיקה,  והושאר להשגחה לאורך הלילה. אך למחרת, כך טוענים עוה"ד מושקה-פרדל ופייל, שוחרר הצעיר לביתו ללא כל בדיקה נוספת, למרות שמצבו המשיך להיות קשה, וכשהוא מסוגל להתנייד רק על כיסא גלגלים.

בתביעה מתואר כיצד חולשתו של הצעיר הלכה והחמירה, וכיצד הוריו נאלצו לקלח ולהאכיל אותו, תוך שהוא מתקשה אפילו להתהפך במיטתו. על פי התביעה, פנתה אמו של הצעיר אל רופא המשפחה, תיארה את מצבו של בנה ואת חולשתו הרבה, וביקשה כי הרופא יסור ויבקר אותו בביתם.

לדברי עוה"ד מושקה-פרדל ופייל, הרופא סירב לבקשת האם, והעביר לה מרשם לכדור שינה עבור הצעיר. באותו הלילה נמצא הצעיר על ידי הוריו כשהוא ללא רוח חיים במיטתו. בנתיחה שלאחר המוות נמצאו אצלו סימנים של דלקת קרום המוח.

אל התביעה אותה הגישו עוה"ד פייל ומושקה-פרדל צורפו שתי חוות דעת מומחים, אשר קבעו כי רופא המשפחה התרשל בכך שלא הפנה את הצעיר לרפואה דחופה לאחר פניית האם.

עוד קבעו המומחים, כי צוות בית החולים 'שיבא-תל השומר' לא פעל על פי הפרקטיקות הרפואיות המקובלות בכך שלא ביצע בדיקות נוספות לצעיר למחרת אשפוזו, וזאת חרף העובדה הידועה שמחלת הנשיקה עלולה להסתבך, כפי שאכן קרה.

בעקבות האירוע הוקמה ועדת בדיקה במשרד הבריאות, אשר קבעה כי היה מצופה מרופא המשפחה שלא להמליץ למנוח להישאר בביתו ללא בדיקה, אלא לכל הפחות לנקוט או להפנות את האם למספר אפשרויות במצב הנוכחי שהיה נתון בו הצעיר או במקרה ויש חשד להחמרה כפי שהיה במקרה זה.

בימים אלה הגישו עוה"ד מושקה-פרדל ופייל תביעה לפיצויים נגד קופת החולים 'כללית' אליה משתייך רופא המשפחה, ונגד משרד הבריאות המפעיל את ביה"ח שיבא-תל השומר. התביעה נדונה בימים אלה בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]