ניתוח מעקפים – כך תנהלו את ההליך שלכם בצורה אופטימאלית - 0404
ניתוח מעקפים – כך תנהלו את ההליך שלכם בצורה אופטימאלית FREEPIK

ניתוח מעקפים – כך תנהלו את ההליך שלכם בצורה אופטימאלית

הלב הוא מהמכונות המופלאות ביקום – במשך בממוצע 85 שנים, הוא פועם כשמונים פעמים בכל דקה, בלי רגע מנוחה. אבל גם שריר הלב זקוק לזרימת דם אליו, וזה בדיוק התפקיד של עורקי הלב, הם העורקים הכליליים. אצל מי שחולים בטרשת של העורקים, העורקים האלה נסתמים, בעיקר בשומן ובמינרלים. הסתימה גורמת לזרימה חלשה של דם אל שריר הלב, ובמקרים חריפים לאוטם של שריר הלב – בשפת העם, "התקף לב". 

ניתוח מעקפים בעורקים הכליליים מטרתו לפתור בדיוק את המצב הזה, על ידי החלפה של עורקים כליליים בעורקים בריאים שנלקחים בדרך כלל מהזרוע או הרגל. זה ניתוח מפחיד, אבל ברוב המקרים מדובר בפרוצדורה שמצילה חיים.

עד לפני שנים לא רבות, אוטם בשריר הלב היה הסיבה השכיחה ביותר לתמותה בעולם המערבי. היום בישראל, כ – 15% מכלל מקרי המוות נגרמות עקב מחלות לב. ואחת הסיבות להפחתה בשיעור המיתות עקב בעיה לבבית היא הטיפול הרפואי המהיר והאיכותי המוצע למי שסובלים מתעוקה לבבית. ניתוח מעקפים הוא בהחלט מקווי הטיפול המשמעותיים במקרים מסויימים – לפניכם, כל מה שצריך לדעת על מנת לנהל את הניתוח שלכם בהצלחה.

מהו ניתוח מעקפים, ומתי כדאי לשקול אותו?

ניתוח מעקפים הוא ניתוח המבוצע על ידי קרדיולוג כירורגי, ומטרתו לספק מערכת חליפית של עורקים להזרמה איכותית ומספקת של דם לתאי הלב, במקרה של היצרות או חסימה בעורקים הכליליים המובילים דם אל הלב. מערכת העורקים החליפית נלקחת מהמטופל עצמו – מאזור הרגליים, הידיים, או בית החזה. העורקים שנלקחו מושתלים מסביב ללב באופן שיאפשר ערוץ נוסף לזרימה טובה של דם אל הלב. במרבית המקרים, הגוף מזהה מערכת אלטרנטיבית וטובה יותר של עורקים להזרמת דם והמערכת החסומה מתנוונת. 

ניתוח מעקפים מבוצע בדרך כלל כקו שלישי להתמודדות עם טרשת עורקים והיצרות של אחד או יותר משלושת העורקים המובילים דם אל הלב. הקו הראשון יהיה שינוי באורח החיים (הפחתה במשקל, הפסקת עישון, פעילות גופנית מתאימה, הפחתת מתחים, וכן הלאה), הקו השני יהיה צנתור טיפולי (במהלכו ניתן לבצע "פתיחה" של העורקים הכליליים), וכששני קווים טיפוליים אלה נמצאים לא יעילים למקרה הטיפולי הספציפי – יומלץ על ניתוח מעקפים. 

ניתוח מעקפים – הליך מורכב המבוצע לעיתים קרובות ובהצלחה רבה

ניתוח מעקפים נחשב ניתוח מורכב, במהלכו פעולת הלב מופסקת באמצעות תמיסת אשלגן והלב מוזרם לתאי הגוף דרך מכשיר חיצוני. גם מערכת הנשימה מבוצעת באמצעות צינור הנשמה שיוחדר אל קנה הנשימה. במהלך הניתוח יוצאו ראשית כלי הדם שישמשו להשתלה במקום כלי הדם שנחסמו. הניתוח אורך עד חמש שעות, והוא מבוצע בהרדמה מלאה כמובן. האשפוז הצפוי לאחר ניתוח מעקפים באורך של עד שבוע, ורק לאחר מספר שעות עד יום אחד, יוצאו צינוריות הנשימה ותתאפשר נשימה עצמונית ודיבור. 

בישראל מבוצעים מעל 5,000 ניתוחי מעקפים בשנה, ועל אף המורכבות הכרוכה בניתוח, כמו גם הסיכונים לסיבוכים (הקיימים בכל ניתוח ובפרט בניתוחים הכוללים הרדמה וחיבור למוכנות לב ריאה) והחשש הטבעי המלווה את המטופלים לקראת הליך כירורגי משמעותי שכזה – הניתוח משפר את איכות החיים ותוחלת החיים ברוב המכריע של המקרים, והוא מבוצע בהצלחה בכל יום במרכזים רפואיים שונים ברחבי הארץ. את ההליך ניתן לעבור בבית חולים ציבורי או פרטי, בבחירת הרופא המנתח.

מדוע חשוב לבחור צוות מנתח ולנהל את ההליך באופן שיתאים למצבכם?

בישראל מערכת רפואה מן הטובות בעולם, ואפילו תיירות רפואית הינה תחום משמעותי המביא חולים ממדינות שונות ברחבי העולם לבחור בקבלת טיפול רפואי בארץ. ביחד עם זאת, חשוב לדעת כי הבחירה לעבור טיפולים כירורגיים מורכבים כמו ניתוח מעקפים במסגרת הרפואה הציבורית היא בחירה שיש לה חסרונות שיש לתת עליהם את הדעת: חוסר היכולת של המטופל לבחור את הרופא שיטפל בו וזמינות נמוכה לעיתים לליווי המטופל לפני ההליך ובשבועות ההחלמה. במקביל, ניתן לבחור בביצוע ניתוח מעקפים במסגרת פרטית, בדרך כלל במימון חלקי או מלא של ביטוחי בריאות משלימים. מסגרות רפואיות פרטיות יאפשרו למטופל לבחור רופא קרדיולוג המתמחה בניתוחים כאלה (עניין שהופך מהותי במיוחד כאשר למטופל נושאים רפואיים נוספים שחשוב לשקול, כמו מחלות רקע, מגבלות בתנועה, וכדומה) ויאפשרו זמינות גבוהה לשאלות ותמיכה לפני ולאחר ההליך. בנוסף, מסגרות פרטיות המתמחות בביצוע ניתוחי מעקפים, מספקות לא אחת סביבת ניתוח חדשנית וחדרי אשפוז ברמה גבוהה יותר, או במילים אחרות החלמה נינוחה ונעימה יותר, עם פחות סיכויים לסיבוכים.

כשאתם בוחרים לעבור ניתוח מעקפים במסגרת רפואה פרטית ובוחרים את הרופא הקרדיולוג שיבצע את ההליך, תוכלו לעיין בביקורות, המלצות וחוות דעת שנכתבו אודותיו מאת מטופלים שכבר עברו את ההליך עם הצוות הרפואי שאתם שוקלים לבחור. מומלץ גם להיפגש עם רופא או מספר רופאים שאתם שוקלים לבחור בהם, על מנת לחוות את רמת המקצועיות, האדיבות והזמינות המוצעת במהלך ההליך, לפניו ולאחריו.

אחת הפלטפורמות המומלצות לביקורות וחוות דעת על רופאים מקצועיים הוא אתר MIOK – אתר סקירות רופאים והליכים רפואיים הכולל ביקורות וחוות דעת של מטופלים. אם יש לכם ביטוח בריאות פרטי תוכלו לבחור מבין הרופאים המומלצים את זה שעובד עם ביטוח הבריאות שלכם. 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]