מדוע המשטרה מפלה אוהדי כדורגל בניגוד לתקנון? פנייה בוצעה לשר ארדן ולשרה רגב - 0404
צילום: 0404

מדוע המשטרה מפלה אוהדי כדורגל בניגוד לתקנון? פנייה בוצעה לשר ארדן ולשרה רגב

משטרת חיפה מפלה את אוהדי מכבי חיפה ולא מאפשרת להם להכניס דגלי פריסה ליציעים באיצטדיון העירוני ״סמי עופר״ בחיפה וזאת בניגוד לתקנון ובשונה מהנעשה באצטדיונים אחרים בישראל.

במכבי חיפה זועמים על ההחלטה ומנסים למצוא פתרון אל מול פניות רבות של אוהדים בעניין.

במכתב ששלחה מנהלת הליגות בכדורגל לשר לביטחון הפנים, גלעד ארדן ולשרת התרבות והספורט מירי רגב, היא מבקשת את התערבותם המיידית ושינוי ההחלטה הנוגדת את התקנון.

חשוב לציין כי לשר לביטחון הפנים אין כל אפשרות לקבל החלטה בעניין, שכן אינו יכול להורות למפקד בשטח איזו החלטה לקבל, אך השר מנהל שיחות בנושא עם המפכ״ל.

אוהד מכבי חיפה, לחדשות 0404: ״זו ממש אפליה. איך במגרש אחד אפשר ובשני לא? זה פוגע בנו ופוגע בקבוצה. כשיש בעיות אבטחה, הם מדברים על חוקים ותקנון, אז הגיע הזמן שגם המשטרה תעמוד בתקנון״.

במכתב לשרים תחת הכותרת ״הכנסת אביזרי עידוד/דגל פריסה״, כתב אורן חסון, יו״ר מנהלת הליגה, לשרים: ״‎בחודש ינואר 2017, פרסמה משטרת ישראל נוהל המסדיר את אביזרי העידוד המותרים לשימוש באירועי ספורט. ‎נוהל זה הינו תולדה של תהליך ארוך שהתנהל במשך כשנתיים במעורבות משטרת ישראל, משרד הספורט, המועצה למניעת אלימות בספורט, מנהלת הליגות, ההתאחדות לכדורגל, נציגי קבוצת ונציגי אוהדים וזאת על מנת להגיע להסדרת הנושא באופן שיקנה אחידות והוגנות עבור כלל הקבוצות וכלל האוהדים, כל זה על רקע אי אחידות שהיתה נהוגה, תחושת קיפוח ו"איפה ואיפה" בין קבוצות ואוהדים על רקע החלטות לא אחידות של מפקדי משטרה שונים בשטח.

אין צורך להכביר בחשיבותו של נוהל כזה, שכן משחק הכדורגל הינו חגיגה תרבותית עבור האוהדים המגיעים לאצטדיונים והצופים במשחקים בשידורי הספורט. הסדרת הנושא מאפשרת יצירת פסיפס חגיגי כפי שניתן לראות במשחקים רבים ברחבי העולם כולו ולעתים אף בישראל ‎ומנהלת הליגות אשר דחפה מיום הקמתה לייסודו של הנוהל מברכת על כך.

‎לצערנו, החל מהטמעת הנוהל (וזאת לאחר שאושר על ידי מפכ"ל המשטרה), אנו נתקלים בבעיות חוזרות ונשנות בכל הקשור ליישומו, להכנסת אביזרי עידוד בכלל ודגלי פריסה בפרט.

‎קבוצת מכבי חיפה היא דוגמא בולטת לקבוצה אשר "סובלת" מאי היענות לבקשותיה בנושא באופן קבוע וזאת לאחר שכל פניותיה מאז החלת הנוהל נענות באופן שלילי וזאת אף פעמים רבות לאחר סחבת שנמשכת עד סמוך למועד המשחק עצמו, מסיבות כאלו ואחרות, כל זאת על רקע התחייבויות כתובות של הקבוצה לנקוט בכל אמצעי אשר יידרש על ידי המשטרה על מנת לאפשר את הכנסת הדגל ותפעולו בצורה ראויה לרבות הצבת מאבטחים/שוטרים נוספים, אמצעי תיעוד, מטפים ועוד ככל שיידרש מתחת לדגל הפריסה, זאת בנוסף לאמצעים כפי שנקבעו בנוהל עצמו.

‎לא אחת דובר על שיטת "המקל והגזר". "המקל" אכן מיושם והמשטרה (כמו גם בתי הדין של ההתאחדות לכדורגל) נוקטת ביד קשה ובשלילת האפשרות להכנסת אביזרי עידוד לקבוצות אשר מפרות את הכללים. לצערנו "הגזר" מיושם באופן חלקי, מקומי ועל בסיס החלטות נקודתיות של ‎מפקדים בשטח. הדבר אמור גם לגבי כוחות כיבוי האש אשר להבנתנו מתייחסים באופן שונה לחלוטין לבקשות זהות לגמרי במקומות שונים ברחבי הארץ.

‎החלטות שליליות אלו אשר חוזרות על עצמן כאמור לעיל בהתייחס לכל הבקשות של קבוצת מכבי חיפה, מונעות את יישום "נוהל אביזרי עידוד מותרים באירועי ספורט" ולמעשה אף מייתרות אותו וזאת מעבר להנצחת השונות ותחושת ה"איפה ואיפה" בין קבוצות שונות ואצטדיונים שונים ‎המשחקות באותה ליגה במדינת ישראל.

‎אנו פונים אליכם על מנת להורות על יישום ואכיפת הנוהל כפי שנכתב באופן שווה לכל הקבוצות בכל האצטדיונים ולפעול לקידום והעצמת חווית המשחק כאירוע. אנו סבורים כי מדובר באינטרס משותף של כלל הגורמים ולכן נבקש את התערבותכם המיידית״.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]