כוכב חדש בשכונה: צפו בקליטת הכטמ״ם והפיכתו למבצעי בחיל האוויר - 0404
+
צילום: דובר צה״ל

כוכב חדש בשכונה: צפו בקליטת הכטמ״ם והפיכתו למבצעי בחיל האוויר

חיל האוויר השלים את תהליך הקליטה המבצעי של כטמ״ם ״הכוכב״. לאחר סדרת הכשרות וטיסות ניסוי הוכרז "הכוכב" ככלי טיס מבצעי בשירות חיל האוויר.

כלי הטיס המאויש מרחוק ״הכוכב״, מהווה גרסה משופרת של כטמ״ם מסוג ״הרמס 450״. היעד המרכזי בחיל האוויר היה להכפיל את כוחו ויכולותיו של הכלי בכמה שיותר היבטים: גודל, יכולת נשיאה, זמן שהייה באוויר וטווח טיסה. לצד השינויים הרבים, שומרו מרכיבים שונים הדומים לאלו של ה"הרמס 450" בעיקרם הקרון, מערכות התקשורת, דרכי ההפעלה ושיטות האחזקה וזאת על מנת לייעל ולהנגיש את קליטת הכטמ"ם החדש אל תוך התשתיות הקיימות, ללא שינויים בעלות ואורך ההכשרות. 

בחיל האוויר מציינים כי למרות הדמיון בין הכלים, תהליך הקליטה בחיל מהווה תהליך קליטה מלא שכלל סדרות של טיסות ניסוי והתאמת תורות לחימה.

תהליך הקליטה של הפרויקט בחיל האוויר היה לקראת סיומו עוד בתחילת מבצע "צוק איתן", ובתוך ימים בודדים התאפשרה תקינותו של כטמ"ם אחד מדגם "כוכב", שאת משימתו הראשונה ביצע ב-15 ביולי 2014. הפעילות התאפשרה בזכות שיתוף הפעולה עם חברת אלביט שביצעה את כלל פעולות התחזוקה של המטוס.

לאחר מבצע "צוק איתן" חזרו כלי הטייס הבלתי מאוישים מדגם "כוכב" לתהליך של קליטה מסודרת בטייסת הזיק, לצד פעילות שוטפת של ה"הרמס 450".   

נתונים כלליים:

שם: Elbit Hermes 900  |  "כוכב"
יצרן: חץ כסף, חברת בת של אלביט
אורך: 9 מטרים
מוטת כנפיים: 16 מטר
מהירות מרבית: 220 קמ"ש
יכולת שהייה באוויר: עד כ-30 שעות
שנת כניסה לחיל: 2014 במהלך מבצע "צוק איתן".

דובר צה״ל