צמח חדש ולא מוכר התגלה לראשונה בישראל - 0404
צמח חדש ולא מוכר התגלה לראשונה בישראל אוהד בנימיני, החברה להגנת הטבע

צמח חדש ולא מוכר התגלה לראשונה בישראל

במזרח גוש עציון, באתר שהתגלו בו בשנה האחרונה מספר רב של צמחים נדירים שמופיעים כמעט רק שם, התגלה בימים האחרונים צמח חדש ולא מוכר בישראל: בר דרבן הסירה.

אוהד בנימיני, החברה להגנת הטבע

הצמח, שלעולם לא תועד בשטח ישראל, נמצא במהלך סיור בוטני-ארכיאולוגי שערכו מספר בוטנאים, ארכיאולוג ומלווים, ביניהם פרופ' אבי שמידע – בוטנאי מן המחלקה לאבולוציה, סיסטמטיקה ואקולוגיה של המכון ע"ש סילברמן למדעי החיים באוניברסיטה העברית בירושלים, עפרה פרידמן – אוספת זרעים לשימור עבור בנק הגנים ואוהד בנימיני, איש טבע ומדריך בבית ספר שדה עפרה של החברה להגנת הטבע, שמספר כי "בתחילת הסיור, הבחנו בצמח חריג ולא מוכר. משהתקרבנו אליו ראינו את הפרחים הקטנים והמיוחדים, והבנו מיד כי לפנינו עומד מין חדש לישראל, שלא נצפה בגבולות הארץ לפני מציאה זו. את הצמח הכרנו מתמונות של ד״ר אורי פרגמן-ספיר, שצולמו בירדן. פרופ' שמידע מיד הזכיר לנו את השם – בר דרבן הסירה".

אוהד בנימיני, החברה להגנת הטבע

בנימיני מציין כי הצמח שייך למשפחת הנוריתיים, לה נציגים רבים בישראל והסוג ״בר דרבן״ קרוי כך על-שם ה״דרבן״ – אותו איבר מאורך שנמצא בחלק העליון של הצמח ובו מצוי הצוף. לדבריו: "האזור בו נמצא הצמח אינו שטח שנסקר מספיק מבחינה בוטנית, ובכלל, שטחים כאלה מזמנים פעמים רבות מציאות חדשות ומרגשות, בבית גידול מיוחד ונידח. בית הגידול מזכיר את בית הגידול בירדן – איזור גבוה ומדברי למחצה. בדומה לתגליות בוטניות נוספות – הדיווח המלא על התגלית המרתקת יעלה לאתר האינטרנט של כתב העת לצמחי ישראל, 'כלנית'. אנחנו מאושרים על המציאה המרגשת וכבר מצפים לבאה".

אוהד בנימיני, החברה להגנת הטבע

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]